Koncert na oslavu 20. výročí Prague Philharmonia

07. Červen 2024 | Redakce LUXUS.cz | čtenost se zde objeví 07. 07. 2024
Konání akce
18. 06. 2024 19:00
Místo konání
Štefánikova 57, Praha 5
Cena vstupenek
400 Kč
Dress Code
Není

V úterý 18. června se ve Studiu Švandova divadla v Praze uskuteční závěrečný koncert Cyklu soudobé hudby S orchestru Prague Philharmonia. Hlavními protagonisty večera bude kvarteto současných hudebních skladatelů ve složení – Petr Wajsar, Miloš ORSON Štědroň, Martin Hybler a Jan Kučera. Speciálním hostem bude Jan Klusák, který slaví v letošním roce 90. narozeniny.

„Prague Philharmonia byla prvním orchestrem v Praze, který v roce 2004 přikročil k odvážnému kroku a mezi své abonentní cykly zařadil cyklus zaměřený na soudobou hudbu. Věnovat se kontinuálně současné hudbě tím, že ji jako filharmonie vyčleníte jeden ze svých hlavních abonentních cyklů a v tomto nastavení prožije dvacet let, je počin opravdu raritní,” říká dramaturgyně cyklu S Hana Dohnálková.

V další sezoně 2024/2025 oslaví Prague Philharmonia již dvacáté výročí cyklu S. Jubilejní rok pro novodobou hudbu ale odstartuje již červnovým koncertem s pěticí významných českých současných skladatelů. Program koncertu tvoří výjimečné a nevšední tituly v podání předních komorních sólistů orchestru Prague Philharmonia, jejich hudebních hostů i samotných skladatelů.

„Rozhodli jsme se zároveň využít tento večer ještě k jednomu blahopřání, a to k 90. narozeninám skladatele Jana Klusáka, který s orchestrem Prague Philharmonia dlouhodobě spolupracuje. Jako dárek mu bude interpretován jeho Smyčcový kvartet č. 1 s revidovanou závěrečnou 4. větou,“ uvádí Hana Dohnálková.

Dále se mohou posluchači těšit na Miloše ORSONA Štědroně, který připravil skladbu TROMPAREIL pro trubku a smyčcový kvintet (2024). Je to kompozice, která zazní ve světové premiéře a byla vytvořena přímo pro tento večer. K dvacátému výročí se pak váže i kvinteto Martina Hyblera - TO UTEKLO TO (2024), které bude interpretováno z grafické partitury. Míša ráda tenis, nedohraný gem Michaely Maupicové (2019), scénovaná skladba pro housle a fagot je další kompozicí z kategorie nevšedních, stejně jako STAVEBNICE pro dva vokály Petra Wajsara a Tango Esperanza pro smyčcový kvintet, klavír a kytaru Jana Kučery.

„Skladby těchto hudebních skladatelů mladé generace nezapomenutelně oživily původní dramaturgii tohoto cyklu. Věříme, že tomu bude i v tento večer, kterým letošní sezonu oslavně uzavřeme,” dodává k programu koncertu Hana Dohnálková.

Přejeme vám ten nejlepší zážitek