ROBERTO BOSSARD QUINTET

05. Březen 2024 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 13925
Konání akce
30. 05. 2024 19:30
Místo konání
Ledvinova 86, 149 00 Praha 11-Chodov
Cena vstupenek
300 Kč
Dress Code
Není

S kvintetem Roberta Bossarda se v sále rozhostí starosvětská jazzová pohoda

Švýcarský kytarista a skladatel Roberto Bossard sází na nejlepší tradici amerického moderního jazzu, do které ho zasvětil i samotný Joe Pass. Díky tomu se Chodovská tvrz ocitne 30. května 2024 někde v New Yorku a posluchači se vydají na výlet časem od soudobého jazzového mainstreamu až po éru bebopu a hard bopu.

Inspirace jazzem 50. a 60. let ovšem neznamená, že by Roberto Bossard Quintet jenom zasvěceně přehrával standardy, i když i na ty pravděpodobně dojde. Kdepak. Vtip tkví v tom, že také autorské, melodicky nápadité a harmonicky bohaté kompozice znějí, jako kdyby šlo o časem prověřené kusy. A i když má kapelník Roberto Bossard v životopise také profesorství na univerzitě v Lucernu, nepůsobí jeho hudba ani náhodou školometsky. Naopak, ve svižných momentech žhavě swinguje a dojímá v baladách. Mimochodem, k ponoru do jazzového dědictví patří i stylový nástroj. Na koncertech zaujme plným zvukem Bossardův historický plnolubový Gibson ES-5, elektrifikovaný nástupce legendární meziválečné jazzové kytary Gibson L-5. Jde o vzácný exemplář nástroje z prvního roku výroby tohoto modelu, tedy z roku 1949. Netřeba však dodávat, že kouzlo nespočívá ve vynikající kytaře. Bez prstů a mozku opravdového mistra by to nefungovalo.

Roberto Bossard se narodil 11. března 1959 v Zugu, hlavním městě stejnojmenného švýcarského kantonu, a pochází z hudební rodiny. Jeho nástrojem měly být původně housle a žánrem klasická hudba. Kdyby ovšem jednoho dne neviděl v televizi záznam koncertu Joa Passe. Okamžitě se tehdy nadchl pro jazzovou kytaru a začal ji studovat nejprve jako samouk. Následovaly soukromé lekce u irsko-švýcarského kytaristy Christyho Dorana, studia na Švýcarské jazzové škole v Bernu v letech 1977 až 1981 a nakonec splněný sen. Výuka na Hudebním institutu v Los Angeles, kde mezi Bossardovy pedagogy patřili i mladický idol Joe Pass a další ikona americké jazzové kytary Joe Diorio.

Více se dozvíte zde

Přejeme vám ten nejlepší zážitek