Výstava „Monet - Mitchell" ve Fondation Louis Vuitton

29. Září 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 14273

Výstava „Monet - Mitchell" je prvním vizuálním, uměleckým, smyslovým a poetickým dialogem mezi dvěma výjimečnými umělci: Claudem Monetem (1840–1926) a Joan Mitchellovou (1925–1992). Oba umělci výrazně vynikali nejen během svého života, ale zásadně ovlivnili také další generace malířů.

Výstavu „Monet - Mitchell" doplní retrospektiva díla Joan Mitchellové, díky které se francouzské a evropské publikum může detailně seznámit s její prací. Expozice „Monet - Mitchell" a „Joan Mitchell Retrospective" nabízí jedinečný pohled obou umělců na společné téma, které každý z nich interpretuje velmi hlubokým a smyslným způsobem. 

Cílem Monetovy poslední malby s názvem Lekníny bylo realisticky ztvárnit motivy, které detailně pozoroval na svém jezírku s lekníny v Giverny. Joan Mitchellová zase pracovala se vzpomínkami či nádechem emocí, které cítila na jiném mimořádném místě, které bylo blízké jejímu srdci. Ztvárnila vjemy, které zůstaly živoucí bez ohledu na prostor a čas. Tyto abstraktní kompozice vznikly v Joanině studiu v sídle La Tour, které se nachází v malé francouzské vesnici Vétheuil. Sem se umělkyně nastálo přestěhovala v roce 1968 a zde žil mezi lety 1878 a 1881 také Claude Monet.

Přejeme vám ten nejlepší zážitek