Všechny židovské produkty k zakoupení na Jewish E-Shop

Redakce
01. Prosinec 2020
Čtenost článku je: 13793 [?]

Jak žijí Židé? Je to skutečně tajemná kultura, která voní orientem? Tak trochu ano. Židé však nežijí jen na Blízkém východě, jsou rozeseti po celém světě. To, co je drží pospolu, jsou pevně zakořeněné tradice a v neposlední řadě taky vynikající jídlo. Poznejte tento svět, ať už jste vášniví cestovatelé nebo sběratelé originálních kousků. V obchodě Jewish E-Shop naleznete bohatý výběr židovské symboliky – svícny,šperky, umění i starožitnosti. V nabídce jsou taky kosher potraviny, víno nebo knihy s židovskou tématikou. Sídlíme v centru Prahy, a jakmile otevřete dveře do naší prodejny, ocitnete se v jiném světě.

Šabat je nejoblíbenějším svátkem Židů – Hospodin stvořil svět za šest dnů, ten sedmý vyhradil k odpočinku. Dodržování tohoto zvyku patří k nejdůležitějším pravidlům v judaismu. Každý páteční večer se sejde u bohatě prostřeného stolu rodina a blízcí. Svátek začíná zapálením šabatových svící a požehnáním svátku – tento rituál se jmenuje kiduša, provádí se nad vínem ve speciálním kidušovém pohárku. Ten je často součástí fontánky k tomu určené. Jedná se o velmi slavnostní chvíli, proto jsou i samotné pohárky zhotoveny zp rvotřídních materiálů a často jsou doslova „pastvou pro oči“. Nechybí orientální vzory a propracovanost do posledního detailu.

Modlitba je neodmyslitelnou součástí židovské tradice. Muži k této činnosti velmi často používají speciální kožené řemínky, které si motají na levou ruku, a také kolem hlavy – tefilin. Jejich součástí je dřevěná krabička s písmenem šem, ve které je umístěn svitek s pergamenem popsaným biblickými pasážemi. Zhotovení tefilinu patří k nákladným záležitostem. Řemínky musí být zhotoveny z nejkvalitnější hovězí nebo kozí kůže. Pergamen potom může popsat pouze speciálně školený písař. Tefilin se v židovských rodinách předává z generace na generaci a patří k symbolům dospělého muže.

Svícny nechybí vžádné domácnosti

Z filmů, knih nebo fotografií jistě znáte tolik charakteristický sedmiramenný svícen. Původ menory sahá daleko do dob před naším letopočtem. Když Mojžíš se svým lidem putovali pouští, Hospodin dal Židům příkaz, aby se stal právě tento svícen součástí jejich kultury. Dnes je i na oficiálním znaku státu Izrael. A hlavně na něj můžete narazit v téměř každé židovské domácnosti. Obvykle se nezapaluje a slouží především jako symbol příslušnosti k tomuto národu. Svícen, který naopak září a v mnoha domácnostech je na něj upírána největší pozornost právě v prosinci, se jmenuje chanukije. Má osm ramen a jedno navíc, které drží zápalnou svíčku. Chanukije se používá v době Chanuky, svátku všech světel. Ten se slaví zhruba v podobném čase jako křesťanské Vánoce. Svícny, ať už menory nebo chanukije, mají samozřejmě i v obchodě . Jedná se o nádherné kousky z nejlepších materiálů a v nejkvalitnějším provedení.

Ochutnejte kosher potraviny

Označení kosher zaručuje dodržení všech zásad židovského stravování jak při výrobě, tak i uchovávání jídla. Tyto zákony vycházejí už se Starého zákona. Jíst košer ale zdaleka neznamená nějaká nepříjemná omezení. Jen jistotu, že jídlo je velmi chutné, výživné a po letech tradic dotaženo k naprosté dokonalosti. Jistě jste slyšeli například o pověstných Gefiltefish, tradičním židovském pokrmu. Jedná se o speciálně upravené rybí maso. Obchod tuto pochoutku prodává v několika příchutích a na pultě se nikdy příliš dlouho neohřeje – je to skutečná lahůdka. To stejné lze říct i o kvalitních kosher vínech, která pro zákazníky dováží Jewish z Izraele. Na tamějších vinicích rostou velmi zajímavé odrůdy, které nejednou malé zemi vysloužily ocenění předních vinařských domů na světě. A pokud by vás zajímalo, jak to vypadá v židovské domácnosti třeba večer u televize, je to podobné jako u nás. Láhev piva je odměnou po náročném dni i chutným doplňkem vydatného jídla

Posvátné texty a vůně historie

Mezi takové texty patří především Tóra. Jedná se o součást židovské Bible. Text obsahuje přepis všech tradic a nařízení, kterými se Židé v životě řídí. Patří mezi nejvzácnější artefakty, se kterými se můžete setkat například v synagogách. Jsou narolovány na dvou tyčích a ani při čtení se jich nesmí nikdo dotýkat rukou. Výroba Tóry trvá klidně i několik let. Musí být psána ručně, a to dokáže na světě jen velmi málo lidí.

Starožitnosti jsou pevnou součástí nabídky obchodu. Jsou dováženy z Izraele či jiných zemí a vždy připomenou trochu židovské historie. Protože se se židovskou kulturou můžete setkat po celém světě, Jewish Vám může nabídnout například masivní stříbrný náramek z Jemenu, který je vyhotoven tradičním řemeslným způsobem. Stará pouzdra na nejrůznější svitky nebo honosné poháry odkazují na zručné řemeslníky. Dekorování tepáním patří k orientu nebo historii a ve světle dnešních dnů zůstává nostalgickým zastavením.

Jewish E-Shop

Galerie

  • 0
  • 1
  • 2

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Tato společnost nemá v naší databázi žádné rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže