24 hodin v Nairobi

Ačkoliv mám rád svou práci a těžko se mi z ní odchází pryč, občas přijde chvíle, kdy si uvědomím, že bych měl zapomenout na neustálou únavu z dlouhých hodin strávených prací a měl bych si taky trochu užívat. Právě proto jsem dostal z ničeho nic nápad – co takhle se vydat na nějaké speciální místo, strávit zde třeba jen jeden jediný den, a pak se zase vrátit k nám do Čech. Lehnul jsem si do postele s touto myšlenkou, než mi prostě došlo, že to musím uskutečnit – vydám se na 24 hodin do nějakého významného města a užiji si zdejší kulturu, luxus místních hotelů a poznám památky. Stačilo už jen vymyslet, kam se vydat.

Tentokrát jsem prahl po teplu a po něčem tak trochu více exotickém. A když mám na jazyku tato slova, je jasné, že musíme zavítat do Afriky. Chvíli jsem brouzdal po internetu a vybíral, jaký africký stát je asi nejzajímavější a zároveň bezpečný. A zaujala mě Keňa a její hlavní město Nairobi, centrum podnikání a kultury v Africe.

Do Keni jste schopni se správnou společností doletět i za pouhých 12 hodin, a to s jedním přestupem v Istanbulu. Na to jsem si už ale zvykl, a tak jsem z pražského ruzyňského letiště odlétal s naprostým klidem. Let do Istanbulu jsem téměř celý únavou prospal. A cestu z Istanbulu do Nairobi si už jen užíval a těšil se, co nového dnes poznám.

Rezervoval jsem si pobyt v opravdu netypickém hotelu. A v čem však tkvěla ta jedinečnost? The Emakoko je totiž hotel, který se nachází na okraji národního parku Nairobi, a tak to nemáte vůbec daleko k poznávání krás přírody a fauny, kvůli níž sem cestuje velká spousta lidí.

Zajímavý je i fakt, že hotel založila malá rodina, která chtěla vytvořit něco speciálního, co pomůže přírodě a co zároveň umožní lidem být nablízku krásným zvířatům.

Národní park Nairobi se stal domovem buvolů, nosorožců, zeber či gepardů a spoustu dalších afrických zvířat. Musím uznat, že je opravdu dokonalý zážitek vidět tak z blízka takto obří tvory. A málokde takovou možnost dostanete, toto jsem upřímně zažil jen v Nairobi. The Emakoko pro své klienty navíc nabízí i projití celého safari se soukromým průvodcem, který mi o zvířatech řekl nespočet zajímavostí, jež jsem ani nestačil vstřebávat. Abyste ale poznali celou zdejší kulturu, doporučuji navštívit nairobské národní muzeum, kde budete mít možnost společně s příjemným průvodcem projít všechny zvyklosti a tradice Keni.

Pořádně jsem vám ale ještě ani nestihl vylíčit, jak úžasný byl můj pokoj, ve kterém jsem strávil svou první noc v Keni. A není ani divu, pořádně jsem si ho nestihl prohlédnout ani já, protože jsem se nejdříve vypravil na výlet a až poté si odpočinul. The Emakoko nabízí pouze deset pokojů, a tak tady nejste rušeni téměř nikým, protože kromě zvěře a zaměstnanců si zde připadáte skoro sami. Na ubytování tady asi nikdy nezapomenu, protože interiér, dokonale zasazený do barev, které zde všude vidíte, vás doslova vtáhne. Velká vana v koupelně pro mě byla zaslouženým odpočinkem po celém dni. Vytáhl mě z ní až hlad, který se po celém dni chození také musel dostavit.

Vydal jsem se tedy do hotelové restaurace, kde pokrmy připravuje místní šéfkuchař Steve, jehož umění a úsměv jsem po celou dobu bystře sledoval. Všechna jídla jsou zde připravována z domácích vajíček a salátu, který si v The Emakoko i sami pěstují, a tak jsem tušil, že si pod rukama šéfkuchaře Steva prostě pochutnám. A bylo tomu tak! Vybrat si zde můžete od britské a francouzské kuchyně až po jídla thajská a indická. Každému prostě podle toho, co mu je po chuti. Já ale tentokráte moc neexperimentoval a dal jsem si klasicky pizzu dělanou v kamenné peci. Chutnala stejně tak dobře, jak vypadala, a já se vracel spokojený na svůj pokoj dospat celou mou cestu i těžký den.

A tím mé poznávání Nairobi a i celé Keni skončilo, čekala mě již jen cesta na letiště a po jednom přestupu opět návrat na Letiště Václava Havla v Praze.

Galerie

Mohlo by vás také zajímat