AMBASADOR SKOTSKÉ WHISKY CHIVAS REGAL, MAX WARNER

06. Červen 2016 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 32704

U příležitosti lokálního finále barmanské soutěže Chivas Masters se do Prahy po roce znovu podíval ambasador skotské whisky Chivas Regal, Max Warner. Podle svých slov je barmanem, designérem a hostitelem zároveň. V Praze hodnotil české barmany, jejichž kvalitu rád oceňuje, ale také si s námi popovídal o světě luxusní whisky a koktejlů.

Jak na vás působí ČR z hlediska barové kultury?
Neměl jsem ještě šanci vyzkoušet místní bary, ale dnes večer to mám konečně v plánu. Z České Republiky pochází jedni z nejlepších barmanů na světě, takže musím poznat, odkud pocházejí a jaké je jejich tajemství úspěchu. Ročně cestuji do zhruba 30 zemí na světě, takže ten český vliv vidím na vlastní oči, ale hlavně když se podíváte na 10 nejlepších barů na světě, tak minimálně v půlce je český majitel nebo barman.

Přijel jste u příležitosti soutěže Chivas Master, jejíž finále letos netradičně proběhne v Šanghaji. Proč?
Je to trochu neobvyklé, ale z toho co jsem viděl, si myslím, že Čína dokáže nabídnout poměrně hodně. Možná ne tolik jako New York nebo Londýn, ale hodně. Není to úplně místo, které by lidé znali díky koktejlům, ale chci jim pomoct se v tomto ohledu dostat na mapu. Chivas měl v Číně velký úspěch někdy v polovině 90. let, protože čínská bohatá komunita si velmi zakládá na vzhledu. Váš úspěch je měřen tím, jakým autem jezdíte, jaký máte dům atd. V podstatě vymysleli servis po lahvích, protože to byla ukázka prestiže, mít na stole drahou láhev, aby každý viděl, co pijete. Vlastně se luxusní alkohol jako je Chivas dostal do zahraničí díky prohibici v Americe, protože Američané pít nemohli, ale celý zbytek světa si mohl užívat. A tak se dostal Chivas i do Číny.
Co vás na barmanství a světě alkoholu jako takovém tak baví?
Miluju tu upřímnost. Když někomu dělám drink, ať už podle chuti nebo z menu, tak hned jak se napije, poznám jak mu chutná. Kdybych stavěl domy, můžu se vás zeptat, jestli se vám můj dům líbí, ale nepoznám, zda mluvíte pravdu. Můžete říct cokoliv. Ale když vám dám něco k pití nebo jídlu, vaše tvář vás prozradí. Nejlepší odměnou je, když vidím, jak můj drink někomu upřímně zlepšil den.

Viděla jsem, že Chivas Regal spolupracoval mimojiné se značkou luxusních zavazadel Globe Trotter. O co šlo?
S Globe Trotter jsme vytvořili speciální edici boxu s whisky. U Chivas je skvělé, že je to pití, po kterém lidé touží, a je to skvělý dárek. Ale ta chuť je stále stejná, lahev se také nemění, proto vznikají speciální balení, právě například ve spolupráci s Globe Trotter. Důležité je, aby se to balení od pohledu dalo spojit s danou značkou, aby mluvilo k jejímu publiku, ale také k publiku Chivas. Snažíme se vždy hledat symboliku a symetrii mezi dvěma značkami. Já navíc vždy vytvářím unikátní drink pro dané partnerství.
Kde berete inspiraci pro vymýšlení drinků?
Luxus je podle mě částečně o vyprávění příběhů. Takže se snažím vytvořit drink, který se nějakým příběhem váže k dané značce. Jednou jsme spolupracovali s velmi britskou značkou hodinek, Bremont. A oni mají dílny kousek od Londýna, v Henley. Právě v tomto městečku mají každý rok královské závody ve veslování. A během této události se často pije drink Pimm´s – ovocný koktejl. Skládá se z limonády, sezonního ovoce a je to skvělý letní drink. Existovalo šest druhů, podle alkoholu, který se do něj přidával. Takže jsem vzal Pimm´s no. 2, který je na bázi skotské. Vždycky se snažím ke každému drinku připojit i příběh, který ho trochu vysvětlí. Chci, aby lidé znali, odkud ta inspirace přišla a proč má danou chuť.

Co pro vás znamená luxus?
Vždy ocením řemeslnou zručnost. Jsem přesvědčen, že luxusní produkty jsou vytvořené ručně. Nemyslím si, že by takové zboží mohl vytvořit stroj. Možná někdy v budoucnu lidé budou nazývat luxusním něco strojově vyrobeného. Ale myslím si, že ten lidský kontakt je nejdůležitější. Co se týče módy, mou největší slabostí jsou boty. Můj otec mi kdysi řekl, že bych měl utrácet nejvíce za boty a matraci. Protože když nechodím, spím. Když jsem si kupoval svou první matraci, nemyslel jsem si, že by to bylo tak důležité. Ale v momentě kdy jsem na ni začal spát, můj život se absolutně změnil. Probudil jsem se a moje tělo bylo odpočaté! Roky jsem spával na hrozných matracích. Také beru velmi vážně boty. Mám jich poměrně hodně. Nejraději mám boty s mnoha detaily. Například bych zmínil návrháře bot Jeffreyho Westa. Mám jeho boty rád, protože každá z nich má na podrážce krátké vzkazy. Vždy, když si koupím nové, tak si ten vzkaz vyfotím a snažím se jím řídit, když je nosím. Navíc boty absolutně ovlivňují celý outfit. Můžete definovat svůj look jen pomocí bot.
Jak si správně vychutnat whisky?
Nemyslím si, že by existoval jeden způsob, jak to udělat správně. Navíc je hodně druhů a ke každému bych doporučil něco jiného. Třeba single malt whisky, neradil bych to moc kombinovat a rozhodně ji pít z opravdu velmi čisté sklenice. Pokud do whisky přidáváte vodu na zjemnění, volte raději vodu pokojové teploty, protože vychlazená voda pohltí přirozené aroma nápoje. Já osobně mám nejraději whisky s ledem a studenou vodou. Ale to je proto, že už jsem vyzkoušel mnoho způsobů a druhů, tak vím jak mi whisky chutná nejlépe. Pro začátek bych však všem doporučil zjemnit si whisky pokojovou vodou. Nejdůležitější ale je, že neexistuje žádný předepsaný způsob jak pít whisky. Záleží na chuti každého.

Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory

Prestige Selection