ASKO: Pět pravidel pro uchovávání kvalitního vína

Redakce
22. Říjen 2021
Čtenost článku je: 12932 [?]

Víno je malý zázrak. Cesta od výběru vhodného místa a sazeničky vinného keře přes hrozny až po láhev delikátního moku je opravdu dlouhá. A vyžaduje tolik znalostí a pozornosti, že vinaři mají svůj vlastní jazyk a své vlastní studijní obory. Není divu, že se víno stalo synonymem luxusu a silných prožitků. A stejně tak, jak je láskou k výjimečnému řemeslu prodchnut celý proces stvoření vína, je dobré vzdát úctu tomuto mimořádnému produktu lidských rukou a srdcí i poté. Během doby, kdy jej uchováváte, necháváte zrát a nakonec se z něj těšíte. Pamatujte, že je pět nepřekročitelných pravidel, abyste si láhev uchovávaného kvalitního moku skutečně vychutnali.

  1. Víno potřebuje stálou teplotu bez výkyvů – jinou potřebuje bílé a jinou červené víno.
  2. Víno si žádá stálou vlhkost – nejlépe na úrovni 70 %. Při nižší vlhkosti se korkové uzávěry vysušují, smršťují se a víno začne degradovat. Při vyšší vlhkosti hrozí šíření plísní.
  3. Víno potřebuje čistý vzduch bez jakýchkoliv cizorodých pachů, který by snadno pronikl korkovými uzávěry a víno znehodnotil.
  4. Víno potřebuje klid, aby mohlo vyzrát a rozvinout se. Nesnáší otřesy.
  5. Uložené láhve vína je třeba chránit před slunečními paprsky a UV zářením.

Víno je živý produkt. Na to bychom neměli zapomínat. Někdy říkám: není nic jako skvělé víno, jsou jen skvělé láhve vína. Na všem záleží. Ale to, co nakonec rozhodne o kvalitě vína, je způsob, jakým bylo uchováváno,“ říká Andreas Larsson, nejlepší someliér světa z roku 2007.

Pokud máte víno rádi a nemáte skutečný vinný sklep, měli byste uvažovat o vinotéce, která pro uchovávání a zrání vína zaručí vhodné prostředí. Ale jestli máte víno cenné, nebo dokonce víno s parametry vína investičního, měla by to být vinotéka skutečně výjimečná: ASKO WCN311942G.

Prémiová vinotéka ASKO WCN311942G má vedle zcela mimořádného designu i takové technologie a funkce, aby poskytla sbírce cenných vín tu nejlepší možnou péči, ověřenou staletími. Pojme až 190 lahví, které je možné uschovat, nechat zrát a podávat ve třech zcela oddělených zónách se samostatně ovladatelnou teplotou a optimální vlhkostí na úrovni 70 %. O prostředí bez pachů se stará uhlíkový filtr a stálé vnitřní podmínky udržuje tichý, vysoce účinný kompresor, a to bez jakýchkoliv vibrací či chvění. Pohledové skleněné dveře jsou odolné proti UV záření a chrání sbírku před škodlivými účinky světla.

Neméně atraktivní je i vnitřní uspořádání. Výsuvné dřevěné police jsou opatřeny teleskopickými výsuvy s hladkým chodem a štítky s křídou pro osobní ruční poznámky. Úchvatná je i zóna pro podávání vína s volitelným náladovým osvětlením.

Inteligentní vinotéka je díky mobilní aplikaci Vivino propojena s rozsáhlou databází informací o víně. Každou uloženou láhev je možné digitálně naskenovat pomocí integrovaného snímače a údaje uložit pro perfektní přehled o sbírce uchovávaných vín; zároveň je možné využít i přístup k someliérským tipům pro degustaci, skladování, podávání a mnoho dalšího.

Vinotéka ASKO Elements byla oceněna vůbec nejvyšší možnou prestižní zlatou iF GOLD AWARD jako jeden z nezajímavějších počinů roku 2021 s pozoruhodnou rovnováhou mezi mimořádně precizním řemeslným zpracováním a pokročilou technologií. Minimalistický design vinotéky se skleněnými dvířky, měnitelným náladovým LED osvětlením a elegantním madlem dává vinotéce dokonale splynout s jakýmkoliv obytným prostorem.

ASKO