CARTIER OSLAVUJE 100 LET TRINITY NOVOU KOLEKCÍ

12. Únor 2024 | Redakce LUXUS.cz | čtenost se zde objeví 13. 03. 2024

100. výročí je vzácný, symbolický milník, často vyhrazený pro ty nejtrvalejší a nejikoničtější kreace, jež inspirují celé generace. Letos francouzský šperkařský dům Cartier slaví 100 let od vzniku legendárního prstenu Trinity, který Louis Cartier vytvořil v roce 1924. Trinity není jen šperkem, je vyjádřením základních a vysoce ceněných hodnot značky: rozmanitosti, lásky v jejích mnohotvárných podobách a soudržnosti. V tomto mistrovském díle se harmonicky proplétají tři zlaté kroužky – žlutý, růžový a bílý, každý s jinou symbolikou. Růžový představuje lásku, žlutý věrnost a bílý přátelství. Dokonale čistý design šperku s hlubokým smyslem splétá příběhy plné emocí a citu.

Oslavovat Trinity znamená oslavovat Cartier, neboť právě tam vše započalo. Prsten vzešel z návrhu samotného Louise Cartiera a vymykal se svou moderností standardům tehdejší doby. Vše bylo odvážné. Barevná kombinace, pohyblivost kroužků, jednoduchost designu a jeho symbolická síla. Velmi brzy se prsten Trinity stal první designovou ikonou domu. Magické číslo tři od počátku rezonovalo s historií značky, s níž jsou spojeni tři bratři – Louis, Pierre a Jacques, a také tři historické butiky – v Paříži, Londýně a New Yorku. Kultovní status si prsten vydobyl svou univerzálností. Je určen pro každého, bez věkového omezení, bez hranic, bez nutnosti přizpůsobovat se. Trinity je ikonou, která vnáší lásku do každodenního života, a jejíž kódy se staly pro Cartier trvalým odkazem.

Trinity od svého zrodu fascinuje také významné osobnosti nejenom uměleckého světa. Francouzský básník Jean Cocteau nosil dva prsteny navrstvené na malíčku a Trinity měly v oblibě i hvězdy filmového plátna: Grace Kelly, Romy Schneider, Alain Delon či Gary Cooper.

DESIGN IKONICKÉHO PRSTENU TRINITY

Trinity tvoří dokonalou rovnici: čisté linie, správné proporce, precizní tvary. Prsten, který v sobě integruje komfort při nošení a opírá se o ergonomii a pochopení funkce šperku. Na vnější straně zaoblené, na vnitřní hladké, vše spočívá v plynulosti pohyblivých kroužků, které po sobě vzájemně kloužou, překrývají se a splývají. Trinity je poetickou i technickou záhadou. Ani jeden ze tří kroužků není nadřazený dvěma ostatním. Každý z nich je nad druhým a pod třetím zároveň. Nelze říci, který je nahoře a který dole. Tři objekty, z nichž ani jeden není důležitější než ty ostatní.

Předností prstenu Trinity je schopnost měnit svoji podobu. Za tuto tvůrčí sílu vděčí výhradně svému designu, který Cartier neustále obohacuje o nové varianty. Například u objemu existuje tolik možností, jak s ním experimentovat: tenké kroužky, nebo naopak široké, různé množství, jež bylo u některých modelů navýšeno až na deset, či s různým zdobením – rýhováním, fasetami či gardoonem. Od roku 1924 bylo Trinity vyvedeno také ve všech možných materiálech, vzácných i nečekaných.

NOVÁ KOLEKCE TRINITY VE TVARU POLŠTÁŘKU

Na oslavu sta let přichází Cartier s jednoduchými, ale zároveň odvážnými designy. Nový vzhled kolekce zachovává chromatickou trilogii bílého, žlutého a růžového zlata, stejně jako jeho mobilitu a čisté linie. Co se změnilo, je tvar a zakřivení jednotlivých kroužků. Díky kreativní a odvážné stylistické změně spolu s inovativním geometrickým přístupem vznikla originální hranatá variace na nadčasový designu Trinity ve tvaru polštářku. Jednotlivé polštářky se posouvají jeden přes druhý se stejnou přirozeností, jako u kulatého designu. Novou kolekci dostupnou od ledna 2024 tvoří klasické i velké prsteny ze zlata, či ve verzi s diamanty, náramek a náhrdelník.

Ve své kreativitě jde Cartier ještě o krok dál s unikátním modulárním prstenem, který kolekci doplní od března 2024. Vzájemně propojené kroužky se rozkládají jako stavebnice a při pohybu odhalují diamanty. Prsten tak lze nosit ve dvou variantách – jako jeden široký zlatý kroužek, nebo jako kroužky tři, vzájemně propletené a osazené diamanty.

REEDICE XL NÁRAMKU A NOVÉ VELIKOSTI PRSTENŮ

Cartier se vrací ke kultovnímu náramku Trinity v maximalistické verzi, jež se poprvé objevil v roce 1924. Tehdy si jej pořídila například slavná americká interiérová designérka Elsie de Wolfe a nosila ho také herečka Kendall Lee, která se v roce 1925 nechala s náramky Trinity vyfotografovat pro časopis Vogue. Tři velkolepé zlaté kruhy kopírují pohyblivost a plynulost prstenu, jsou však vyrobeny tak, aby perfektně obepínaly zápěstí. Nově představená XL verze se odlišuje zvětšením objemu. Kolekci navíc doplňuje velký a výrazný prsten, jehož velikost podtrhuje nadčasovou modernost Trinity.

Galerie