Chateau Troja Residence: Jak památky zachránila myšlenka luxusního bydlení

Ondřej Petera
18. Květen 2020

Sedmá městská část se může pyšnit zachráněným historickým objektem a noví obyvatelé naprosto unikátním místem k životu. Areálu panského statku ze 17. století, který od 80. let chátral a poslední ránu mu zasadily ničivé povodně, vdechlo nový život architektonické studio LOXIA společně s developerem CCP. Záchraně šesti památkově cenných objektů pomohla výstavba sedmi novostaveb, a tak v bezprostřední blízkosti trojského zámku vzniklo luxusní bydlení spojující památky ze 17. s komfortem 21. století.

Zchátralá historie dostala šanci díky novým bytovým domům

I přes mimořádnou náročnost záchranných prací s nejistým výsledkem se týmy architektů a developera pod nesmlouvavým dohledem památkářů rozhodly cenné objekty a jedinečný genius loci zachovat pro další generace. Historické budovy byly za normálních okolností nevratně poškozeny absencí dlouhodobé údržby, která je oslabila a odhalila jejich slabá místa, aby pak dílo zkázy dokončila rozlitá Vltava. Na řadu tak musely přijít netradiční a nákladné stavební postupy.

„Nejstarší budovu areálu – historické stáje – bylo nezbytné doslova kámen po kameni rozebrat, každou cihlu pečlivě označit a následně znovu postavit přesně tam, kde stála posledních 400 let,“ popisuje hlavní architektka studia LOXIA Jana Mastíková.

Při stavbě musela být použita různá statická zajištění, jako je podtryskání základů betonem, nebo stahování historických budov táhly, která držela v průběhu rekonstrukce historické stavby pohromadě. Jedna z historických budov pak byla zcela vynesena na pilířích a čněla několik metrů nad základovou jámou budoucího podzemního parkingu novostaveb. Uzavřený areál se také ukázal jako svého druhu překážka. Na vybraných místech tak musel být beton na stavbu přiváděn na velkou vzdálenost, protože vjezd do areálu byl omezený, a umístění jeřábů doprostřed rozestavěného objektu byla operace vyžadující milimetrovou přesnost.

„Náročnost rekonstrukce byla enormní, ale podařilo se. Z výsledku tak máme radost nejen my, investor a památkáři, ale doufáme, že ji budou mít i noví obyvatelé,“ dodala architektka Mastíková.

Vrásky na tvářích stavbařů způsobila problematická voda

Působení tisícileté vody významně zhoršilo statiku a celkový stav budov, které ještě zhoršovaly průsaky vody spodní. Zdivo tak muselo projít zdlouhavým procesem vysušování. Základové konstrukce historických budov dostaly novou hydroizolaci, která je ochrání před spodní vodou. Zastavit zpětný tok odpadní vody, který při povodni hrozí v kanalizaci, mají za úkol výkonná čerpadla. Mají sílu přetlačit až 500letou vodu, a ochránit tak areál v blízkosti řeky i před touto hrozbou. Ochranný val oddělující areál s pevnými i mobilními stěnami od pobřeží Vltavy pak chrání památky i novostavby před vodou z řeky jdoucí po povrchu. Při včasné instalaci je zajištěna ochrana území do výšky hladiny Vltavy při povodni 2002 i se 30 cm rezervou.

Architekt 18. století by s dnešním architektem našli společnou řeč

Vzhledem k tomu, že celková rekonstrukce a záchrana historických památek dávaly ekonomický smysl jen díky vzniku novostaveb, bylo nezbytné najít takové řešení, aby původní budovy a novostavby spolu ladily, přirozeně splynuly s okolím, ale také vyhovovaly životnímu stylu 21. století. „Co se zezačátku tvářilo pro mnohé jako jednoznačný hendikep, ukázalo se v důsledku jako jedna z nejsilnějších stránek projektu,“ popisuje architektka. „Pojítkem všech, tedy starých i nových staveb, jsou barokní mansardy. V původních částech se navíc podařilo zachovat působivé vikýře a klenby, které vnášejí do interiérů další zajímavé prvky,“ nastínila hledání spojení mezi staletími Jana Mastíková. Celý komplex odpovídá hustotě okolní zástavby, kde se nacházejí zejména soukromé vilky. V projektu je i komerční prostor, který je jako stvořený pro restauraci, a tak bude mít možnost těšit se ze záchrany jedinečného areálu také veřejnost.

Chateau Troja Residence – parametry projektu

V obou částech architekti navrhli 72 bytů. Novostavby mají terasy a balkony, ze kterých jsou příjemné výhledy na památky v okolí. Samotnou kapitolou je 6 luxusních penthousů v posledních podlažích objektů. Ty mají samostatná oddělená parkovací stání, soukromý vchod z garáží, vlastní výtah, vinný sklep či wellness. Developerský projekt Chateau Troja Residence získal v letošním roce ocenění jak veřejnosti, tak odborné poroty v soutěži Realitní projekt roku.

Architektonické studio LOXIA propojuje vášeň pro architekturu, kreativitu, zkušenosti a cit pro veřejný prostor s potřebami klientů již téměř 25 let. Sehraný tým architektů a stavebních inženýrů provází stavby od první skici na papíře až po finální realizaci. Ne jinak tomu bylo v případě Chateau Troja Residence, kde LOXIA je autorem celé koncepce od prvních skic, které se datují již od roku 2008. Na nějakou dobu projekt usnul a až v roce 2015, kdy jej koupila společnost CCP se dokončil a zkvalitnil. Společnými silami se projekt uskutečnil a zachránila se tak významná pražská památka.

Architektonické studio LOXIA je specialistou a největším projektantem bytových domů v České republice s více než 10 000 zrealizovanými bytovými jednotkami. Umí toho však mnohem více, v portfoliu má také obchodní centra, administrativní budovy i továrny. Pražský ateliér založil v roce 1995 Ing. arch. Milan Veselý a jeho hlavní architektkou je Ing. arch. Jana Mastíková.

Mezi další významné projekty studia LOXIA patří například zakřivené sídlo KMPG, které stojí v blízkosti hotelu Hilton v pražském Karlíně. Ze studia pocházejí také rezidenční komplexy SUOMI Hloubětín, nebo obytné soubory Kajetánka na pražském Břevnově či rekonstrukce Vinohradské tržnice, která vyhrála MIPIM AWARDS 1995 v Cannes. Architektonicky nápaditá a hravá je i nedávno představená revitalizace areálu bývalé Tesly (opět v Hloubětíně) či budova nové radnice Prahy 12.

Coast Capital Partners Czech Republic se specializuje na výstavbu prvotřídních bytových a komerčních nemovitostí. Ve svých projektech obvykle kombinuje luxusní novostavby bytových domů a renovace špičkových historických nemovitostí.