Chitra Stern, majitelka portugalské sítě Martinhal Family Hotels & Resorts

Rozhovor napsala redakce
21. Červen 2017
Otázka
Proč Portugalsko a hotelnictví?
Odpověď
Zamilovali jsme se do hotelnictví docela náhodou. Dívali jsme se po několika podobných projektech již během mého studia MBA na London Business School mezi léty 1998-2000. Tam se naskytl jeden projekt v Irsku, kde můj manžel v té době pracoval na rodinných investicích. Jednalo se o hotel na krásném pozemku a vzdáleném místě, který byl naším začátkem porozumění turismu a hotelnictví. Skupina investorů nám ukázala některé zajímavé projekty v Chorvatsku a táž skupina nás seznámila s projektem v Carvoeiro v Algarve, který stále trvá a kterým započalo naše působení v Portugalsku.

V roce 200, když jsme posuzovali mnoho projektů vhodných pro naši budoucnost, mělo Portugalsko co nabídnout. Bylo jedním z prvních uživatelů Eura, členem Evropské unie, mělo dobře vyvinutou infrastrukturu dálnic, letišť atd. Žili a stále tam žijí dobří lidé, angličtina byla a stále je velmi používaným jazykem, což je pro mezinárodní turismus velmi důležité. Nízkorozpočtové letecké společnosti změnily leteckou dopravu v Evropě. Životní styl Portugalska byl a stále je ideální pro někoho, kdo chce podnikat či mít zde rodinu. Celoročně je zde hezké počasí, žijí zde krásní, otevření a tolerantní lidé, kteří jsou nakloněni investorům z řad přistěhovalců. Když se učíte portugalsky, lidé jsou trpěliví. V celé zemi je fantastické jídlo a víno. Panuje zde trendy a moderní evropská atmosféra, což je patrné i v kultuře surfu. Je to opravdu „Kalifornie Evropy!“.

Poté jsme v dobré víře investovali do malého domku s garáží v Lagosu, kde naše rodina začala podnikat. Posuzovali jsme různé projekty, až jsme koncem roku 2001 přišli na lokalitu Martinhal rozkládající se na zelené louce, kterou jsme se rozhodli roku 2002 koupit. 

Otázka
Portugalsko, jakožto cestovatelský cíl, se stává více a více populární. Proč si myslíte, že tomu tak je?
Odpověď
Jak už jsem řekl dříve, Portugalsko je „Kalifornie Evropy“ a má některé skvělé vlastnosti, které jsou pro světovou turistiku potřebné. Portugalsko je autentické a rozmanité. Za posledních deset let vláda a ministerstvo cestovního ruchu investovaly do legislativy, struktury, propagace a PR, aby podporovaly Portugalsko jakožto vysoce kvalitní destinaci. To nakonec přineslo své ovoce. Země přijala turismus a pomohla ho podpořit. To je ten důležitý faktor – podpora ze strany vlády a lidu. Jako poslední hlavní město v západní Evropě byl Lisabon konečně objeven – jako autentické, zajímavé, rozmanité a příjemné město. Rozmanité možnosti však naleznete po celé zemi – golf, surfování, hory, pláže, jídlo, kultura atd. Stejně tak je báječný přístup do tří hlavních letišť – Porta, Lisabonu a letiště Faro.

Otázka
Máte nějakou konkurenci v Portugalsku, nebo v blízkých zemích?
Odpověď
Jsou místa pro rodiny s dětmi, jako je Disneyland, Club Med a Robinson Clubs. Ale my se domníváme, že se od těchto hotelů a parků pro rodiny poněkud odlišujeme. Existují i další hotely a resorty, které mohou rodiny navštívit, ale my se opravdu soustředíme jen na rodiny s dětmi, což se rodinám při pobytu u nás ukazuje a potvrzuje.

Otázka
Jak odpočíváte?
Odpověď
Masáží!

Otázka
Je nějaké konkrétní obchodní rozhodnutí, které jste udělala a litujete jej?
Odpověď

Učím se ze všech dobrých i špatných rozhodnutí, a proto nelituji! Co tě nezabije, to tě posílí…

Otázka
Co je zahrnuto v koncepci Baby Concierge?
Odpověď
Baby Concierge poskytuje hostům možnost zamluvit si dětské vybavení, drobnými předměty (jako jsou dveřní chrániče, hrníčky, sterilizátory a ohřívače) počínaje, většími předměty (bezpečnostní brány, dětské postýlky a dětské koupele) konče. Chtěli bychom také upozornit na to, že v naší recepci nabízíme širokou škálu pleťových vod, plenky a další produkty. Pro další informace kontaktujte prosím naše oddělení na +351 218 507 788 nebo e-mailem res@martinhal.com.

Otázka
Jak se vaše děti vyrovnávají s vaší „slávou“?
Odpověď
No, já nejsem tak slavná! Ale je to těžké. Je třeba uznat, že mě znají všude a stále dětem říkám, aby se chovaly více formálně, protože „každý nás zná“! Ale myslím, že pochopily, co působení v oblasti podnikání představuje.
Otázka
Vím, že jste v poslední době navštívila Prahu. Jak se vám líbí?
Odpověď
Zamilovali jsem si ji ! Milovali jsme procházky po Karlově mostě, kde jsme si nechali namalovat velmi hezkou karikaturu. Také se nám líbily velikonoční trhy a moc nám chutnaly trdelníky.
Otázka
Co znamená slovo „luxus“ pro vás?
Odpověď
Luxus znamená trávit čas se svými blízkými a promlouvat s nimi - opravdu mluvit! Bez zařizování čehokoli nebo podnikání, abychom se skutečně pochopili a byli spolu napojeni. Luxus znamená čas být sám sebou a dodat si další energii. Luxus je láska a schopnost milovat - a být v čase a místě, kde tuto lásku můžete ukázat!
Děkujeme za rozhovor