ČISTÁ KRÁSA KÁVOVÉHO ZRNA V NOVÉ KOLEKCI CARTIER GRAIN DE CAFÉ

20. Červen 2023 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 18341

Je to otázka vize a zvědavosti, která domu Cartier umožňuje pochopit souvislosti mezi obyčejným a vzácným a najít v nevyčerpatelném slovníku přírody inspiraci pro šperk a proč ne v kávovém zrnu? Jako skutečný zdroj inspirace, jeho plný a kulatý tvar inspiroval Cartier k vytvoření jedinečné kolekce, která je stejně jako jeho vize přírody: rebelská, svobodná a sofistikovaná, otevírající vlastní tvůrčí pole, jež dává vzniknout těm nejneočekávanějším a nejoriginálnějším šperkům. Nová figurativní kolekce Grain de Café si pohrává se zlatem, světlem, povrchovou úpravou a objemem. Rozkvět šperkařských kreací, které jsou navrženy jako živé, pohyblivé, opulentní a radostné objekty.

Motiv kávového zrna se poprvé objevil díky legendární kreativní ředitelce francouzského domu Cartier, Jeanne Toussaint, v roce 1938. Pro Toussaint bylo zlato jednoznačnou volbou, protože věděla, že se s ním dá dosáhnout úžasných transformací. Hladké či rýhované, ve gadroon designu, splétané, členěné nebo síťované  kávová zrna se stala symbolem radostných a živých kreací. V 50. letech 20. století se šperky s kávovými zrny staly ikonickými, když si je oblíbila nově korunovaná monacká kněžna Grace, čímž se ještě více proslavily a získaly noblesu a sofistikovanost ve světě. Šperky s kávovými zrny byly součástí kněžniné sbírky, která zahrnovala jak nejosobnější kusy, tak i ty nejformálnější. Tato kolekce je hluboce zakořeněna v DNA a stylistické koncepci značky Cartier. Zářivé zlaté zpracování šperků evokuje slunnou Riviéru a obklopuje jejich nositelku stejně hřejivým leskem. Navzdory svým malým rozměrům představuje toto vyšperkované zrnko spojení dvou kreativních vzorů, které jsou pro značku Cartier cenné: květin a každodenních objektů. Díky osazeným diamantům či rubelitům se jednoduchý tvar kávového zrna proměňuje pod rukama zlatníků z běžného objektu ve vzácný šperk.

Prsteny, náhrdelníky, náramky a ozdobné brože jsou složeny z řetízků kombinujících bílé a žluté zlato, které jsou doplněny o jednoduchou nebo dvojitou řadu kávových zrn osazených diamanty různých velikostí. Výjimečně elegantní verze v růžovém zlatě obsahuje prsten a náhrdelník, kde se obsidián střídá se zlatem a oba jsou zdobeny diamanty. V půvabné interpretaci s rubelity jsou růžové korálky - napůl květiny, napůl plody - propletené zlatým hřebem nebo diamantem a rozprostřené na náramku nebo prstenu mezi zrny, gravírovanými polokoulemi a diamanty zasazenými do platiny.

Cartier ještě odvážněji propustil uzdu své kreativitě na náhrdelníku, který je složen ze dvou řad zlatých korálků zdobených kávovými zrny a rubelity. Dokonale vyvážená síla a jemnost, tvůrčí napětí obnovující květinový žánr a nabízející novou vizi krásy. Kolekce Grain de Café září stylem a nezávislým duchem značky Cartier díky svým kaskádovitým shlukům zrn, zlaté architektuře a jemnému zvučení.

Savoir-faire

Veškeré odborné znalosti šperkařských ateliérů se soustředí na jediný cíl: oživit tento výjimečný florální objekt za pomoci propojení výzkumu a pohybu, zvládnutí objemů a práce se zlatem. Aby se uvolnil výchozí potenciál tohoto zrnka energie, je jeho ebenově černá barva přenesena do zlata. Ryzí, zářivé a dokonalé zlato, zpracované ve dvou odstínech. Poté je svěřeno talentovaným řemeslníkům ateliéru s úkolem přetvořit tento pevný paprsek světla v živoucí výtvory. Vytvarovávají podlouhlé tvary a rýhují jejich povrch po obou stranách středové linie, aby následně mohli konce zrnek ozdobit diamanty a připevnit je na řetízky z "palmového stromu" ze žlutého a bílého zlata, které si pohrávají s objemovými kompozicemi.

Od nejjednodušších až po nejsložitější, šperky s čistými liniemi zdobí kaskády zrnek, jež se jemně pohybují v rytmu hravé elegance. Tváří kampaně Grain de Café, inspirované osobností a talentem Grace Kelly, jež je neodmyslitelně spjata s Francouzskou riviérou a zlatým věkem kinematografie, se stala americká herečka Elle Fanning.

Galerie