CONCORSO D'ELEGANZA: BOAT TAIL – Poznejte novou kapitolu vozů Rolls-Royce

01. Červen 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 23018

Rolls-Royce Motor Cars má tu čest odhalit novou kapitolu ze série zakázkově stavěných karoserií Boat Tail v rámci programu Coachbuild – jeden z pouhých tří kusů, které dosud byly a budou vyrobeny.
 
Tento konkrétní exemplář si objednal zákazník, jehož rodinný podnik vyrostl na základě otcových úspěchů v obchodu s perlami. Jedná se o zavedeného mecenáše umění, který cestuje po celém světě, má mezinárodní vzdělání a jenž i díky svému kosmopolitnímu vkusu a řadě vlivů vybudoval obsáhlou sbírku veteránů i moderních vozů pro své soukromé muzeum.
 
Základním principem stavby zakázkových modelů v programu Rolls-Royce Coachbuild je, že každý z těchto naprosto unikátních automobilů se stává zosobněním životního příběhu svého majitele, odrážejícím jeho minulost, vkus a pocity. Tyto hodnoty ztělesňuje i nejnovější příspěvek do limitované série Boat Tail, který se představuje veřejnosti na letošním ročníku soutěže Concorso d’Eleganza ve Villa d’Este na březích severoitalského jezera Como. Jedná se o skutečné mistrovské dílo, v němž se snoubí zdrženlivost, rafinovanost a elegance s mimořádným smyslem pro detail.
 

Model Boat Tail je celý zhotovený výhradně ručně, a to včetně karosářských dílů vyrobených z rozměrných hliníkových plechů tak, aby vytvořily charakteristickou linii inspirovanou závodními jachtami ze začátku 20. století. Není pochyb o tom, že tento automobil je unikátem v každém směru.
 
Vysoká úroveň propracovanosti detailů, která vychází z rozsáhlých znalostí klienta v oblasti luxusních výrobků, je jasně patrná a z nového vozu dělá skutečný umělecký předmět. Celková estetika tvarů zůstává umírněná a představuje ukázku pečlivě vybíraných materiálů i precizně zpracovaných jednotlivostí, které společně vytvářejí velmi osobitý a emotivní automobil vyrobený na počest klientova otce.

Na samém počátku vzniku tohoto vozu předal zákazník designérům z Rolls-Royce Coachbuild čtyři schránky perlorodek, které osobně vybral ze své soukromé sbírky pro jejich unikátní zabarvení a komplexní tvary. Lastury posloužily jako inspirace pro barevné provedení karoserie, které se stalo jednou z vůbec nejpropracovanějších povrchových úprav, jaká kdy byla vyrobena za celou existenci zakázkového programu Bespoke.
 
Základem je třpytivá směs odstínů schránek ústřic a jemně růžové barvy s velkými slídovými prvky v bílém a bronzovém tónu, a to dohromady vytváří jedinečný perleťový efekt, který se nenápadně mění podle okolních světelných podmínek. Kontrastně pojatá kapota vyrobená speciálně pro tento vůz Boat Tail v koňakovém odstínu obsahuje příměs jemných bronzově a zlatavě lakovaných hliníkových elementů a nakonec je celý povrch potažen ledově křišťálovým matným lakem. Vzhled automobilu tím získává nečekanou hloubku a hřejivost. Prahy modelu Boat Tail jsou protkané nití z růžového zlata.

Citlivě navržená a detailně propracovaná zadní „paluba“ je tvořena unikátním prostorem pro servírovací soupravu s dvoukřídlým nahoru výklopným víkem. Je obložena ořechovým dřevem vykládaným kovovými proužky pozlacenými růžovým zlatem s matnou povrchovou úpravou. Zákazník si vybral ořechové obložení pro jeho krásnou strukturu a postupné dozrávání, díky němuž se bude barva materiálu časem měnit na koňakový odstín. Při pohledu shora je patrná harmonická vyváženost matně lakovaného povrchu kapoty a zadní „paluby“ s výraznou strukturou dřeva, v kontrastu s vysoce lesklými plochami na přední části a bocích.
 
Přídi dominuje tradiční nápadná mřížka chladiče ve tvaru antického Pantheonu vyrobená z jednoho kusu hliníku. Soška Spirit of Ecstasy je v barvě růžového zlata.
 
Interiér představuje nádherně zvolenou kombinaci koženého čalounění v perfektně sladěných koňakových a ústřičných odstínech a obkladů z ořechového dřeva, celý prostor zdobí prvky z růžového zlata a schránek perlorodek. Tvary a povrchovou úpravu sedadel vozu Boat Tail zvýrazňuje kůže s perleťovým efektem. Středový tunel je obložený ořechovým dřevem s proužky z růžového zlata, které vytvářejí vizuální propojení se zadní „palubou“ a v interiéru vozu Boat Tail navozují hřejivý pocit.
 
Středobodem palubní desky jsou hodinky s perleťovým ciferníkem, které pocházejí přímo z osobní sbírky klienta. Čistě tvarovaná, minimalistická palubní deska nechává vyniknout vzácný materiál, z něhož jsou vyrobeny i číselníky přístrojů a který zkrášluje i některé ovládací prvky. Tím vzniká silné vizuální a materiálové pouto mezi vozem, majitelem a rodinným odkazem.
 

Alex Innes, vedoucí oddělení Coachbuild Design, říká„Boat Tail představuje pro naše designéry zlomovou změnu v nápaditosti a tvůrčí svobodě. Ruční výroba automobilu přináší zcela novou perspektivu pro objevování nových možností: můžeme dosáhnout takových výsledků a překonat výzvy, jaké by nám běžné průmyslové metody nedovolily. Je to zároveň příběh o dvou odlišných světech: o moderním automobilu s plně soudobou konstrukcí, který však vznikl s využitím tradičních technických postupů a s řemeslným umem zdokonalovaným dlouhé roky. Je to skutečný unikát hodný toho slova.“

„Program Coachbuild posouvá naši práci coby výrobce luxusních produktů do zcela nových výšin; je to haute couture v našem průmyslovém oboru. Zadavateli nabízí absolutní individualitu, možnost jedinečného sebevyjádření a osobní přístup v rámci programu Bespoke. Výsledkem je více než jen skvostný automobil – na míru karosovaný vůz se stává odkazem, který pro každého klienta ztělesňuje něco výjimečného, osobního a plného emocí. Program Coachbuild dává také bezkonkurenční tvořivou volnost i našim designérům, kteří tak mohou posunout tvary, výběr materiálů, konstrukci i řemeslné zpracování na nejvyšší možnou úroveň. A pro značku Rolls-Royce jde na jedné straně o návrat ke kořenům a zároveň o soudobou revoluci, s níž klientům dokážeme dodat fascinující reálný vůz, jaký se běžnými výrobními postupy nedá zhotovit,“ Torsten Müller-Ötvös, generální ředitel společnosti Rolls-Royce Motor Cars.

Galerie