ČTVRTÁ KAPITOLA EXKLUZIVNÍ KOLEKCE IRSKÉ WHISKEY MIDLETON VERY RARE SILENT DISTILLERY

05. Březen 2024 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 16929

V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palírny Midleton se řadí mezi nejvzácnější a nejstarší irské whiskey.

Limitovaná kolekce Midleton Very Rare Silent Distillery je vůbec nejstarší irskou sérií whiskey a je právem označována za vrchol toho, co může irská whiskey nabídnout. Zahrnuje šest edicí, jež přinášejí unikátní a vůbec poslední whiskey z legendární zaniklé staré midletonské palírny. Old Midleton Distillery, po níž kolekce získala název, byla v provozu v letech 1825 až 1975, kdy byla nahrazena modernější, v sousedství postavenou palírnou. Právě několik posledních sudů s whiskey staré palírny z let 1973 a 1974 vnuklo řemeslnému týmu značky myšlenku vydat whiskey v limitované edici, a připomenout tak kouzlo světoznámé palírny, ve které se již nikdy nebude vyrábět.

První edice, Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter One, byla 45letá kouřová single malt whiskey uvedená v roce 2020 a představovala počátek nové éry velmi vzácné luxusní irské řady. Druhá edice přinesla unikátní 46letou single pot still whiskey destilovanou v roce 1973. Třetí kapitola odhalila 47letou single pot still whiskey zrající v sudech po bourbonu a Oloroso sherry. Pátá kapitola přinese v průběhu roku 2024 49letou whiskey a poslední, šestá, bude vyvrcholením kolekce s 50letou whiskey, jež bude uvedena v roce 2025 na 200leté výročí zaniklé palírny.

Aktuální čtvrtá edice, Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four, čítá 119 lahví na celý svět a na český trh putuje jedna lahev. „S velkou vděčností a potěšením děkujeme za možnost zakoupit vzácnou láhev irské whiskey do fondu Wine Management SICAV. Tato láhev není jen exkluzivní investiční příležitostí, ale také symbolizuje bohaté irské kulturní dědictví a propojení s českými keltskými kořeny. Jsme poctěni, že můžeme tuto krásnou whiskey přivítat do naší sbírky a věříme, že její přítomnost obohatí naše portfolio o další rozměr historie a kultury. Děkujeme za důvěru a společnou vášeň pro hodnotné investice,“ objasňuje Martin Kovář, zakladatel fondu Wine Management SICAV. Majitel lahev symbolicky převzal na půdě Irského velvyslanectví v Praze za přítomnosti Jeho Excelence pana Alana Gibbonse, velvyslance Irska v ČR.

Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four je výjimečná 48letá míchaná whiskey, která vznikla spojením vynikající obilné whiskey a single pot still whiskey v sudu po bourbonu. Whiskey, jež v roce 1973 uložil emeritní Master Distiller Max Crockett, zrály a získávaly své charakteristické vlastnosti v oddělených sudech. Po pečlivém procesu míchání, který spočíval v přidání pot whiskey do sudu s obzvláště jemnou obilnou whiskey, dokončily obě whiskey svoje zrání společně. 48 dnů bylo potřeba k propojení jejich vzájemně se doplňujících chutí a mohl tak vzniknout výsledný blend s hedvábnou texturou a plností, s ovocnými a kořeněnými tóny snoubícími se v jemnou a komplexní whiskey v sudové síle 53,9 % alkoholu.

Kolekce Midleton Very Rare Silent Distillery je inspirována přírodními živly a čtvrtá kapitola vzdává hold elementu země, který je dárcem života pro obilí, dřevo a všechno ostatní, co tyto základní suroviny vyživuje. Obal vzácného 48letého blendu byl promyšlen do nejmenšího detailu, s důrazem na autenticitu, luxus a irské řemeslné zpracování. Whiskey je uložena v ručně foukané, individuálně očíslované křišťálové karafě z irské sklárny Waterford. Vystavená je ve skříňce z okrasného krajkového dřeva, jinak také nazývaného hadího, navržené a vyrobené irským designérem Johnem Galvinem, rodákem z Corku. Čerpající inspiraci z přírody, nápadný vzhled krajkového dřeva s typickým červeným a hnědým skvrněním evokuje ječná pole a připomíná tak přírodní bohatství, které je základem whiskey Midleton. Skříňku doplňuje prémiová šagrénová kůže a detaily ze stříbra a dubu získané ze sudů na whiskey.

CHUŤOVÝ PROFIL

  • AROMA: Tóny medového plástu máčeného v čokoládě s karamelizovanými červenými jablky a kdoulovým želé. Luxusní aroma je umocněno sladkostí kávového dortu a smetany s vůní vanilky, zatímco zemité tóny se snoubí s vůní starožitné doutníkové krabice z cedrového dřeva. Pestrost vůní doplňují květinové tóny.
  • CHUŤ: V chuti se zpočátku rozvíjí výrazná ovocná kompozice s tóny čerstvých švestek, broskví a sušených meruněk, následovaná lehkým podtónem chilli oleje a strouhaného zázvoru. Jemné dubové třísloviny, dokonale vyvážené ovocem a kořením, se snoubí s náznakem vyzrálého rokfóru. Květinové a nasládlé obilné whiskey dodávají jemnost a vytvářejí úžasně komplexní blend s hedvábnou texturou a plnou chutí.
  • ZÁVĚR: V závěru doznívá peckovité ovoce a delikátní koření, zatímco dubové třísloviny postupně ustupují do pozadí.

Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four, cena: 1.188.000 Kč

Galerie