NEWS & ARTICLES

CZECH TOP 100 letos ve Španělském sále

ARTICLE BY

Je mu osmašedesát let, ale při setkání s ním máte pocit, že před vámi sedí člověk o generaci mladší. Srší elánem a energií a jeho dobrá nálada je nakažlivá. Řeč je o Janu Stružovi, zakladateli téměř čtvrtstoletí starého, ale prestižního projektu CZECH TOP 100. Jaká byla cesta od založení stejnojmenného sdružení a jaké důvody ho k jeho vzniku vedly, jsme se Jana Struže zeptali za vás.

1. Začali jste v roce 1994, tedy pět let po revoluci. Tenkrát bylo podnikání v plenkách. Jak vás napadlo vyhlásit anketu CZECH TOP 100?
Bylo to docela prozaické. Tenkrát jsem pracoval v Londýně v oboru finančnictví. Konkrétně jsem byl ředitelem Živnostenské banky Londýn a při své práci jsem se, logicky, seznamoval s různými projekty. Mezi ně patřil americký projekt Fortune 500. Poté jsem se, coby ředitel ING banky pro Českou republiku, dostal zpět do Čech. Oslovoval jsem nově vzniklé firmy a od toho už byl jen krůček k myšlence je prezentovat. Tenkrát tady opravdu žádné žebříčky nebyly, a to v žádném oboru. Vzpomněl jsem si na londýnskou zkušenost, upravil podmínky na míru České republiky a bylo to.

2. Říkáte prezentovat, co je tedy hlavním ukazatelem pro umístění v anketě?
CZECH TOP 100 je žebříčkem pro sto nejvýznamnějších firem republiky. S důrazem na slovo nejvýznamnějších. Rozhoduje jejich obrat. Výsledky vyhodnocuje počítač a my pouze dohlížíme na dodané podklady, respektive přehled účetnictví za uplynulý rok.

3. Jaká kritéria má splňovat výroční zpráva, aby měla šanci uspět?
Jde o souhru mnoha odborníků, dnes už jsou výroční zprávy propracované a vypovídají o vysoké firemní kultuře všech přihlášených. Společnosti si uvědomují, že výroční zpráva je zdrojem informací nejen pro investory, ale také pro partnery, a tak si na nich dávají firmy pochopitelně záležet.

4. Důležitější než oblíbenost je tedy obrat?
Rozhodně. Je to pevně dané kritérium, které nelze nijak zpochybnit. Když se řekne nejvýznamnější firma, můžeme ji určit. Nejlepší firma je pro každého jiná a kritéria se mohou lišit. Pro někoho je nejlepší firmou kadeřnický salón jeho manželky, ta naopak vidí jako nejlepší firmu truhlářství svého manžela. U nás platí odpovídající hospodaření.

5. Dnes má anketa tradici. Jak ale vypadaly opravdové začátky? Chtěly se v ní firmy prezentovat?
V otázce je již vlastně vše zodpovězeno. Ano. Právě tehdy se firmy chtěly prezentovat. Situace na trhu byla nepřehledná, a tak byla účast v anketě o sto nejvýznamnějších českých firem více než žádoucí. Dnes již firmy dávno vědí, že se úspěch v našem žebříčku cení, a proto si informace o umístění dávají do svých portfolií, tiskových a výročních zpráv. Generální ředitelé jsou hrdí nejen na své umístění v CZECH TOP 100, ale také na to, že v žebříčku rok od roku postupují. A to samozřejmě těší také mě.

6. Firmy, z nichž bude vyhlášeno 100, vybíráte vy nebo se hlásí samy? A kolik stojí vstupní poplatek?
Přihlásit se může kterákoli firma, klademe důraz na dobrovolnost. Rozhodně bychom nikoho nenutili. A poplatky? Žádné nevybíráme, o tom to není. Významnost firmy se přece nemůže odvíjet od výše poplatku.

7. Řekl jste, že pořadí určujete na základě výsledků hospodaření. Jak probíhá samotné vyhlášení úspěšných firem?
I tady se nám zcela jistě daří držet punc prestiže a luxusu. Vrcholným bodem každého ročníku je galavečer, který je vždy v krásných a důstojných prostorách. Tam jsou zváni představitelé firem, které se v naší anketě umístily. Krom toho je večer bezpochyby významnou kulturní událostí s řadou zajímavých hostů. Letos jsme vyhlásili nový projekt s názvem Ambassadoři České republiky a jak je již z názvu patrno, týká se těch, kteří šíří věhlas naší vlasti v zahraničí.

8. Jaké prostory jste zvolili pro letošní, v pořadí třiadvacátý, galavečer?
Letos se bude jednat o prostory nadmíru důstojné. Galavečer se bude konat ve Španělském sále Pražského hradu v den jarní rovnodennosti, tedy 21. června. Během roku pořádáme množství komornějších kulturních i sportovních akcí, ale galavečer je pro nás stále vrcholem každého ročníku.

9. Můžete prozradit, která ze známých tváří bude na tomto významném večeru letos k vidění?
Nerad prozrazuji dopředu, ale je mi ctí potvrdit, že pozvání letos přijali Karel Gott, Ivana Trumpová, Miroslav Černošek či známý fyzioterapeut Pavel Kolář. Všichni jsou mistry ve svém oboru. A kromě nich se samozřejmě zúčastní zástupci vybraných společností. Myslím, že se má každý na co těšit.

10. Nemohu se nezeptat - co je pro vás luxus?
Jednoznačně je luxusem umístění v žebříčku CZECH TOP 100 a luxusním luxusem je nepochybně vítězství (usmívá se).


AUTOR ČLÁNKU


Galerie

Medailonek společnosti

Czech top 100
+420 233 313 963
info@czechtop100.cz
Revoluční 25, Praha

Firemní články

Mimořádný, elegantní a nezapomenutelný, takový byl Galavečer CZEch top 100

4.7.2017

Galavečer Czech Top 100 se konal ve Španělském sále Pražského hradu 21. června 2017. Dal by se shrnout slovy Velký večer velkých osobností, pro který byly prostory Španělského sálu, v němž se již od 17. století konaly významné akce, jako stvořeny.

Trumpová zářila ve Španělském sále

3.7.2017

Mediální bouře kolem návštěvy Ivany Trumpové je již nyní nahrazena střípky z Karlovarského filmového festivalu.

Sdružení Czech top 100 pořádalo slavnostní akci Obědy nad Prahou

16.6.2017

Předposlední květnový den proběhlo setkání osobností, které byly společností CZECH TOP 100 pozvány na oběd. Sešly se nad Prahou, v žižkovské televizní věži, kde v tu chvíli panovala 35stupňová vedra.

23. ročník slavnostního vyhlášení výsledků nejvýznamnějších firem ČR CZECH TOP 100 se blíží

12.5.2017

Stalo se již tradicí, že slavnostní vyhlášení výsledků žebříčku 100 nejvýznamnějších firem České republiky je spojeno s exkluzivní společenskou událostí, která je místem setkání významných osobností české ekonomiky.

CZECH TOP 100 letos ve Španělském sále

3.5.2017

Je mu osmašedesát let, ale při setkání s ním máte pocit, že před vámi sedí člověk o generaci mladší. Srší elánem a energií a jeho dobrá nálada je nakažlivá. Řeč je o Janu Stružovi, zakladateli téměř čtvrtstoletí starého, ale prestižního projektu CZECH TOP 100.

účastníci měli možnost se setkat na hřišti s velice uznávaným fotbalistou Pavlem Nevědem

CZECH TOP 100 GOLF TROPHY 2017 letos vstupuje do 12. ročníku

4.4.2017

Pod pojmem sportovní turnaj si lze představit tvrdé zápolení, usilovnou snahu vyhrát za vynaložení všech sil a dovedností získaných mnohaletým tvrdým tréninkem. Vítězové padají vysílením, poražení se hroutí.