CZECH TOP 100 letos ve Španělském sále

Rozhovor napsala redakce
03. Květen 2017
Otázka
Je mu osmašedesát let, ale při setkání s ním máte pocit, že před vámi sedí člověk o generaci mladší. Srší elánem a energií a jeho dobrá nálada je nakažlivá. Řeč je o Janu Stružovi, zakladateli téměř čtvrtstoletí starého, ale prestižního projektu CZECH TOP 100. Jaká byla cesta od založení stejnojmenného sdružení a jaké důvody ho k jeho vzniku vedly, jsme se Jana Struže zeptali za vás.

Otázka
1. Začali jste v roce 1994, tedy pět let po revoluci. Tenkrát bylo podnikání v plenkách. Jak vás napadlo vyhlásit anketu CZECH TOP 100?
Odpověď

Bylo to docela prozaické. Tenkrát jsem pracoval v Londýně v oboru finančnictví. Konkrétně jsem byl ředitelem Živnostenské banky Londýn a při své práci jsem se, logicky, seznamoval s různými projekty. Mezi ně patřil americký projekt Fortune 500. Poté jsem se, coby ředitel ING banky pro Českou republiku, dostal zpět do Čech. Oslovoval jsem nově vzniklé firmy a od toho už byl jen krůček k myšlence je prezentovat. Tenkrát tady opravdu žádné žebříčky nebyly, a to v žádném oboru. Vzpomněl jsem si na londýnskou zkušenost, upravil podmínky na míru České republiky a bylo to.

Otázka
2. Říkáte prezentovat, co je tedy hlavním ukazatelem pro umístění v anketě?
Odpověď

CZECH TOP 100 je žebříčkem pro sto nejvýznamnějších firem republiky. S důrazem na slovo nejvýznamnějších. Rozhoduje jejich obrat. Výsledky vyhodnocuje počítač a my pouze dohlížíme na dodané podklady, respektive přehled účetnictví za uplynulý rok.

Otázka
3. Jaká kritéria má splňovat výroční zpráva, aby měla šanci uspět?
Odpověď

Jde o souhru mnoha odborníků, dnes už jsou výroční zprávy propracované a vypovídají o vysoké firemní kultuře všech přihlášených. Společnosti si uvědomují, že výroční zpráva je zdrojem informací nejen pro investory, ale také pro partnery, a tak si na nich dávají firmy pochopitelně záležet.

Otázka
4. Důležitější než oblíbenost je tedy obrat?
Odpověď

Rozhodně. Je to pevně dané kritérium, které nelze nijak zpochybnit. Když se řekne nejvýznamnější firma, můžeme ji určit. Nejlepší firma je pro každého jiná a kritéria se mohou lišit. Pro někoho je nejlepší firmou kadeřnický salón jeho manželky, ta naopak vidí jako nejlepší firmu truhlářství svého manžela. U nás platí odpovídající hospodaření.

Otázka
5. Dnes má anketa tradici. Jak ale vypadaly opravdové začátky? Chtěly se v ní firmy prezentovat?
Odpověď

V otázce je již vlastně vše zodpovězeno. Ano. Právě tehdy se firmy chtěly prezentovat. Situace na trhu byla nepřehledná, a tak byla účast v anketě o sto nejvýznamnějších českých firem více než žádoucí. Dnes již firmy dávno vědí, že se úspěch v našem žebříčku cení, a proto si informace o umístění dávají do svých portfolií, tiskových a výročních zpráv. Generální ředitelé jsou hrdí nejen na své umístění v CZECH TOP 100, ale také na to, že v žebříčku rok od roku postupují. A to samozřejmě těší také mě.
Otázka
6. Firmy, z nichž bude vyhlášeno 100, vybíráte vy nebo se hlásí samy? A kolik stojí vstupní poplatek?
Odpověď

Přihlásit se může kterákoli firma, klademe důraz na dobrovolnost. Rozhodně bychom nikoho nenutili. A poplatky? Žádné nevybíráme, o tom to není. Významnost firmy se přece nemůže odvíjet od výše poplatku.
Otázka
7. Řekl jste, že pořadí určujete na základě výsledků hospodaření. Jak probíhá samotné vyhlášení úspěšných firem?
Odpověď

I tady se nám zcela jistě daří držet punc prestiže a luxusu. Vrcholným bodem každého ročníku je galavečer, který je vždy v krásných a důstojných prostorách. Tam jsou zváni představitelé firem, které se v naší anketě umístily. Krom toho je večer bezpochyby významnou kulturní událostí s řadou zajímavých hostů. Letos jsme vyhlásili nový projekt s názvem Ambassadoři České republiky a jak je již z názvu patrno, týká se těch, kteří šíří věhlas naší vlasti v zahraničí.
Otázka
8. Jaké prostory jste zvolili pro letošní, v pořadí třiadvacátý, galavečer?
Odpověď

Letos se bude jednat o prostory nadmíru důstojné. Galavečer se bude konat ve Španělském sále Pražského hradu v den jarní rovnodennosti, tedy 21. června. Během roku pořádáme množství komornějších kulturních i sportovních akcí, ale galavečer je pro nás stále vrcholem každého ročníku.
Otázka
9. Můžete prozradit, která ze známých tváří bude na tomto významném večeru letos k vidění?
Odpověď

Nerad prozrazuji dopředu, ale je mi ctí potvrdit, že pozvání letos přijali Karel Gott, Ivana Trumpová, Miroslav Černošek či známý fyzioterapeut Pavel Kolář. Všichni jsou mistry ve svém oboru. A kromě nich se samozřejmě zúčastní zástupci vybraných společností. Myslím, že se má každý na co těšit.
Otázka
10. Nemohu se nezeptat - co je pro vás luxus?
Odpověď

Jednoznačně je luxusem umístění v žebříčku CZECH TOP 100 a luxusním luxusem je nepochybně vítězství (usmívá se).
Děkujeme za rozhovor