Dokonalá jemnost a intimita v nové kolekci Brioni

17. Leden 2023 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 19504

Život je jeviště, ale oblékání by mělo být záležitostí jemnosti a intimity, nikoliv okázalosti a křiklavosti: to je myšlenka značky Brioni. Sezónu za sezónou, rok za rokem, zůstává jemné pojetí krejčovství a konstrukce oděvů, které Maison reprezentuje, a s tím spojená myšlenka vyjádřit dokonalost a vzácnost prostřednictvím maximální lehkosti, která nakonec nechá vyniknout nositele, nikoliv předmět, který má na sobě, což je vlastně dokonalá definice rovnováhy. Stejnou rovnováhu lze nalézt i v procesu Brioni, který je založen na velkorysosti času potřebného k vyhledání těch nejlepších materiálů a k uvedení kusu v život – nejjemnější ruční práce, tak efektivní a jemná, že se stává viditelnou jen pro ty, kteří vědí, že poskytuje soukromou radost a intimní potěšení. 

Brioni, který pochází z Říma, ale putuje po celém světě, spojuje hloubku a vážnost historie s rychlostí a náladami okamžiku, minulost s přítomností. Jako Maison, který cestuje časem a lidmi, nechává Brioni cestování, skutečné i symbolické, vstoupit do svého myšlení a formovat výstupy, čímž získává další klid, více jemnosti a svižnosti. Kolekce podzim/zima 2023 je cestou současností, nabitou vědomím historie, představenou jako cesta, která začíná pod klasickou italskou lodžií a brutalistickým betonovým schodištěm vede do skrytých podzemních prostor. Kolekce vykresluje myšlenku divadla života v podobě náměstí – kvintesenciální scény italského společenského života, křižovatky zkušeností a stylů.

Myšlenka cestování se promítá do pohybu a plynulosti, do oděvů, které doprovázejí tělo a gesta. Sako je delší, kalhoty jsou plnější, ramena jsou výrazná, ale lehká: záliba Brioni v měkkém krejčovství je dále oživena a promítá se do kousků vhodných pro různé příležitosti, v nichž se snoubí lehkost a nadhled. Pohoda je zkoumána jako celistvý pocit, který vychází z tvaru, přenáší se do textury, aby nakonec poskytl jistotu, která je nakonec útěchou pro mysl. 

Oblečení pro skutečné okamžiky a zážitky, které má být aktuální dnes i zítra – saka, kabáty, polní bundy a anoraky šité na míru; džínové košile a kalhoty – pletené spodní prádlo. Kůže dodává hloubku a texturu: střižní kabáty, telecí blůzy, saka střižená z krokodýlí kůže, která byla vybrána a recyklována z archivů Brioni. Večer se objevuje lesklý nádech: smokingová saka s šálovým límcem z hedvábného moirè, smokingová saka s kšiltem z ručně tkaného žakáru se sametovou intarzií. Vše doplňují robustní doplňky, jako jsou boty, kožené batohy a tašky. Barevná paleta je silná na černé a téměř černé, na krémové a přírodní, s bludnými akcenty tyrkysové a tabákové. Je to velmi římský, caravaggiovský způsob zacházení s barvami: jakési chiaroscuro, vyvedené do hmatových výšin výběrem nejjemnějších vln, hedvábí, kůží a sametů.

Stejnou sartoriální pružnost nabízí ženám i pestrá škála skvěle ušitých oděvů. Blejzry, trenčkoty, pláště do auta, peleríny, ale i košile a smokingy vycházejí přímo z pánského šatníku a využívají stejné materiály, ale hrají si s ladností a plynulostí, které jsou nádherně ženské. Košile jsou prodloužené, bílé kuřácké sako se mění v kabát, dlouhá sukně se saténovými detaily nabízí novou interpretaci večeřového oděvu. Brioni vstupuje do koloběhu života tím nejjemnějším způsobem a umožňuje jednotlivcům být sami sebou, ve vnitřní i vnější rovnováze.

Galerie