DOMUS, POUTNÍ MÍSTO SOUČASNÉHO DESIGNU – UNIKÁTNÍ VÝSTAVA V PLZNI POTRVÁ DO KONCE ROKU

Redakce
08. Červenec 2015
Čtenost článku je: 15948 [?]
V Plzni, Evropském hlavním městě kultury pro rok 2015 bude až do konce roku k vidění unikátní výstava DOMUS ve speciálně připravených prostorách navržených významným designérem Wernerem Aisslingerem. Aisslinger využil bývalou montážní halu dopravních podniků DEPO2015, uvnitř které nechal postavit skleněný dům představující stylizovanou novodobou kapli uprostřed chrámu.

Výstava má podtitul „poutní místo současného designu“ a je jednou z hlavních výstav projektu Plzeň 2015. Designérská díla, která jsou v kapli umístěna, vznikala přímo pro výstavu DOMUS na základě zadaných témat, která zněla: voda, země, stroj, mystika a hra.

Vody se ujala Michaela Tomišková a Jakub Janďourek - Grand designéři roku 2014, zemi zpracoval sám autor celé instalace, Werner Aisslinger. Designérka šperku roku 2014, Janja Prokič, vytvořila dílo na téma mystika a stroj připadl Janu Plecháčovi a Henrymu Wielgusovi, kteří vytvořili jednoduchý mechanický stroj, který po interakci s diváky hraje Ódu na radost. Maxim Velčovský se ujal tématu hra a vytvořil jakýsi současný neónový erb Plzeňska.

Současně jsou tato ústřední díla doprovázena dalšími výtvory z dílen umělců z celého světa. Celkem je na výstavě k vidění 35 projektů od 26 designérů a designérských studií z 11 zemí světa – Dánska, Francie, Holandska, Itálie, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska, Švédska, Velké Británie a České republiky.

DESIGNBLOK