EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR SE ŠPERKAŘSKÝM GURU ROBERTO COINEM

Rozhovor napsala redakce
03. Červenec 2014

Roberto Coin se narodil v italských Benátkách. Po vystudování švýcarské hotelové školy působil v Anglii, kde se stal úspěšným hoteliérem. Mezi jeho velké koníčky však patřila móda a tak se ve dvaatřiceti letech rozhodl vrátit do Itálie a zkusit své štěstí v tomto oboru. Začal tvořit šperky a po více než desetiletí práce pro jiné značky založil v roce 1996 svou vlastní. Už od prvních kolekcí je jeho poznávacím znamením maličký rubín, který zdobí každý jednotlivý šperk značky Roberto Coin. Podle starověké egyptské legendy totiž rubín při dotyku s pokožkou přináší svým nositelům štěstí, zdraví a dlouhověkost.

Otázka
V oboru šperků se pohybujete téměř čtyři dekády, jak se za tu dobu změnil?
Odpověď
Svět módy a šperků se za tu dobu změnil opravdu hodně a bude se měnit i nadále, protože to vychází z jeho podstaty. Všechny změny jsou však pozitivním impulsem k neustálému zlepšování a hledání něčeho nového.

Otázka
Než jste se stal šperkařem, pracoval jste v hotelovém byznysu. Mají tyto dva obory něco společného?
Odpověď
Jistě, skvělé jídlo a víno symbolizují kvalitu a krásu šperků a v obou oborech se snažím poskytnout zákazníkům co nejlepší služby. V příjemném prostředí se nejlépe rodí nové myšlenky.

Otázka
Co je největší výzvou pro člověka, který začíná navrhovat šperky?
Odpověď
Největší výzvou je vždy správně odhadnout nové trendy, do kterých se zákazníci zamilují. Navrhujete věci pro budoucnosti, a proto je důležité znát kulturu, vkus a názory klientů. To nám pomáhá lépe jim porozumět a odhadnout jejich budoucí přání.

Otázka
Jak se šperkařství daří v současné ekonomické krizi?
Odpověď
I v těchto těžkých časech máme štěstí a naše prodeje stoupají – mimo jiné díky silnému celosvětovému partnerství.

Otázka
Proč podle vás tolik luxusních a designových značek pochází z Itálie?
Odpověď
Jsme mezinárodní společnost, ale náš "mozek", který rozhoduje o designu, je 100% italský. Itálie hraje zásadní roli v celkové kreativitě značky. Velice si vážím italské kultury, smyslu pro krásu, starých tradic a historie. Dá se říct, že tvořivost mají Italové v genech.
Otázka
Co je na špercích Roberto Coin zvláštního a co je odlišuje od jiných značek?
Odpověď
Vždycky říkám, že většina značek vytvoří jeden ikonický kousek nebo kolekci a pak věnují maximum úsilí tomu, aby ho nosily všechny ženy. Já to ale dělám jinak. Každý rok navrhnu přes 600 nových kousků (v roce 2013 jich bylo dokonce více než 1000) s cílem vytvořit takové šperky, které se hodí k jakémukoli typu a stylu ženy. Dávám jim tak možnost, aby si vybraly a mohly být samy sebou, aniž bych je škatulkoval.
Otázka
Vytvořil jste několik mistrovských šperků, který z nich je nejslavnější?
Odpověď
Myslím, že skutečně mistrovské dílo par excellence jsem zatím nevytvořil. Možná proto, že se vždy nadchnu pro nějaký další nápad. Každopádně mohu jmenovat kolekce jako Apassionata nebo Animalier, které jsou zásadní v historii naší značky i šperkařství jako takovém. Co se týká kolekcí z poslední doby, tak Pois Moi a Black Jade by se podle mě měly stát novými ikonami.
Otázka
Setkáváte se s tím, že někdo kopíruje vaše návrhy?
Odpověď
Samozřejmě, mnohokrát. Proto se snažíme vytvářet tak složité věci, abychom to plagiátorům co nejvíce ztížili. Navíc v každém designu je duše a příběh, které zákazníci najdou pouze v autentickém šperku. Kromě toho se snažíme chránit své věrné zákazníky registrací mnoha patentů.
Otázka
Podle čeho vybíráte města, kde máte své obchody? A plánujete v nejbližší době otevřít nějaký nový?
Odpověď
Není snadné otvírat nové butiky, protože máme mnoho zákazníků a nechceme vytvářet zbytečnou konkurenci. Nicméně chystáme pár nových obchodů, například v Denveru, Miami nebo Las Vegas. Nejdůležitější je pro mne teď nový butik v Římě, který se má otevřít v roce 2015.
Otázka
Jaké barvy a tvary diamantů budou „in“ tuto sezónu?
Odpověď
Velký úspěch slavil diamantový brus Cento. Poté jsme vytvořili nové brusy s různými tvary, například srdce, polštář nebo markýza. Všechny budou patentovány. Nejpopulárnějším odstínem je stále čirý diamant.
Otázka
Jaké máte kromě šperkařství koníčky?
Odpověď
Mám mnoho vášní, ale málo času, abych se všem věnoval. Miluji psaní, zahradničení, poslech hudby a sport. Vlastně si užívám všechny hezké chvíle, které mi život dopřeje… Doufám, že na ně brzy budu mít více času.
Otázka
Za co utrácíte nejvíc peněz?
Odpověď
Vlastně nemám ani moc času na to, abych peníze utrácel! Samozřejmě mám rád krásné šaty, boty, cestování a doma musím vždycky mít po ruce krabici kvalitních doutníků. Chci ale také různé věci zlepšovat. Když člověk úspěšně podniká, tak má také důležité povinnosti. Proto přispívám na charitu, projekty sociální zodpovědnosti a také na technologické a komunikační inovace.
Děkujeme za rozhovor

ROBERTO COIN

Firemní články

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže