Fashion designer Boris Hanečka

Rozhovor napsala redakce
30. Prosinec 2016
Otázka
Pamatujete si na svůj první model? Jaký byl? Můžete nám ho popsat?
Odpověď
Na svůj první model si pamatuji velmi dobře. Byly to šaty na stužkovací ples pro mou kamarádku ze střední. V té době jsem nestudoval oděv ale keramiku. Právě tyto šaty přesvědčily mě i mé profesory, že je čas přejít z keramiky na módu.

Otázka
Je nějaký prvek, který stále kopírujete od začátku své tvorby po dnešní modely?
Odpověď
Spíše je to provedení práce s linií a volby materiálů.

Otázka
Vaše tvorba se vyznačuje především smyslem pro stavbu oděvu a detail, které se propojují v dynamické a sofistikovaném provedení. Jak se vyznačovala Vaše tvorba v počátcích ?
Odpověď
Svým způsobem byla moje tvorba vždy stavěná na podobných základech. S odstupem času bych řekl, že je to podobné jako u malby či jiného druhu umění.

Otázka
Vašim modelům nechybí trocha sebeironie a sebereflexe, které tvoří protiklad ke klasicky vážnému vnímání módy. Jak se tyto prvky projevují ve Vašich modelech nejčastěji?
Odpověď
Naposledy se projevily asi nejvíc v mé poslední přehlídce nesoucí název PARAZIT. Hrál jsem si s tématem vykrádání a kopírování v módě. Moje přehlídka na Fashion LIVE! byla složena ze 6-ti dílčích přehlídek. Každá z nich byla mojí interpretací jednoho ze slovenských kolegů designérů. Stal jsem se jakoby kreativním designérem v jejich módním domě.

Otázka
Jaké pocity a esence nejčastěji vkládáte do svých modelů, které jsou založené na klasickém základě, ale vy tento základ bortíte a místo něj stavíte nový?
Odpověď
Když tvořím kolekci, vždy pracuji s nějakým konceptem nebo s inspiračním zdrojem. Jiné to je při tvorbě na míru. Tam se snažím být nejprve pozorným posluchačem. Mám rád, když mi klientka řekne, že nesnáší červenou a odejde šťastná v červené róbě. Nikoliv protože bych jí ji vnutil, ale protože jí na červenou ukážu úplně jiný pohled.
Otázka
S jakou ze slovenských celebrit spolupracujete?
Odpověď
Každoročně chodím na Ples v Opeře s mou múzou Lucií Hablovičovou. Zážitkem byla pro mě i spolupráce s Marinou Kráľovičovou, která je ve svém věku úžasnou vitální dámou.
Otázka
Spolupracujete taktéž s některou celebritou stejně jako na Slovensku?
Odpověď
Z českých dam spolupracuji velmi intenzivně například s Luckou Bílou a mám rád i dekadentní energii Jany Kratochvílové.
Otázka
Jaké odlišnosti vnímáte mezí módou na Slovensku a v Česku?
Odpověď
Slovenky mi připadají odvážnější a hravější. To může být samozřejmě dobré i špatné, protože v extrémním případě to může hraničit s kýčem.
Otázka
Co pro vás znamená slovo luxus?
Odpověď
Pokud není luxus spojen s názorem a vkusem tak je to jen slovo.
Děkujeme za rozhovor

Boris Hanečka

Firemní články

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže