Filip Turek: Vstup do politiky a vášeň pro sbírání aut

17. Duben 2024 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 28201

Na politické scéně se objevuje nová tvář – Filip Turek, známý svou vášní pro exkluzivní automobily, nyní zasazuje své kroky i do politické arény, kde nyní kandiduje do Euro parlamentu jako lídr koalice Přísaha a Motoristé sobě. Své bohaté zkušenosti z podnikání a hluboké porozumění automobilovému průmyslu chce využít k prosazování změn, které by pomohly České republice stát se lídrem v inovacích a technologickém rozvoji. V našem exkluzivním rozhovoru se Filip Turek dělí o své plány na budoucnost, jak v politice, tak v osobní sféře sběratelství unikátních automobilů.

Jak vznikla Vaše vášeň k autům? Dá se ještě mluvit o vášni nebo spíše o závislosti, protože jste jich v jednom momentě vlastnil kolem 80?

Úplně od dětství jsem byl automobilovým světem doslova posedlý, dá se říci, že jsem měl šílenou závislost. Díky konstruktivnímu myšlení jsem dělal systematické kroky k jejich sbírání, klíčem mi bylo získávání nekonečného množství znalostí o nich, díky čemuž jsem se stal vyhledávaným odborníkem na tvoření automobilových sbírek, což pomohl logicky i k mé vlastní sbírce.

Jaká byla Vaše hlavní motivace pro založení Vašeho podnikání s auty?

Podnikání s auty vzniklo vedle zcela jiných představ a vedle mého obchodu na burze a investic, má vášeň a znalosti byly tak silné, že se z toho stalo podnikání zcela přirozeně a nebyl to původní záměr.

Můžete nám prozradit příběh za Vaším nejoblíbenějším vozem ve Vaší sbírce?

15. ledna 2015 jsem koupil v Bruselu vůz, který byl představen 15. ledna 1975 v Catanii na Sicílii ředitelem společnosti Rolls-Royce těm nejvlivnější představitelům tehdejšího obchodního a průmyslového světa a polosvěta. Byl to model Camargue, tedy do té doby nejdražší prodávaný model se sochou Spirit od Ecstasy na kapotě. A ano, by to to konkrétní auto, tedy první vyrobený kus jednoho z 529 vyrobených obrovských coupé navržených pro Rolls-Royce Paolem Martinem ve studiu Pininfarina.

Můžete sdílet nějaké překážky nebo výzvy, se kterými jste se setkal na začátku své podnikatelské cesty a jak jste je překonal?

Byl to z počátku nedostatek kapitálu a nízký věk, oboje se plynule vyřešilo, to první ale dalo více práce.

Jaké hodnoty a principy jsou pro Vás při vedení vašeho podnikání nejdůležitější a jak tyto hodnoty sdílíte?

Všechny mé obchody jsou postaveny na mých znalostech a absolutní důvěře v mé obchodní partnery, oboje je tedy velmi křehké. První mne nutí neustále být velmi vzdělaný v daném oboru, což je každodenní několikahodinová práce navíc, to druhé z Vás dělá tak trochu rukojmí těch, kterým byla důvěra vložena. Je to ohromná daň za to, když člověk svůj byznys dělá z lásky a nevěnuje se jen z mého pohledu poměrně jednoduchému, anonymnímu těžení peněz.

Můžete popsat moment, který považujete za největší úspěch v podnikání a co pro Vás tento úspěch znamená?

Když jsem zjistil, že si mohu každý měsíc koupit další oblíbené auto, nebo zainvestovat tak, abych do smrti nemusel pracovat a každý den mohu vstávat až se vzbudím a ne, když zazvonil budík. Nicméně ani jedno nevydrželo dlouho a nebylo to naplňující, smysl života vnímám ve zcela jiných věcech a i ten budík si nakonec rád dopřávám, protože mi je bližší řád, nicméně dobrovolnost je velmi příjemná.

Jaké jsou Vaše plány na rozšíření nebo diverzifikaci Vašeho podnikání v budoucnu? Máte v plánu vstoupit do nových trhů nebo představit nové produkty či služby?

Naopak, mám v plánu automatizovat a minimalizovat své podnikání a věnovat se politice, protože když se něco ve společnosti nezmění, stejně nebude jak po sobě zanechat odkaz své práce.

Jaký vliv mělo Vaše působení v automobilovém průmyslu na Vaše politické názory?

Zcela zásadní, v autech jsou obrovské peníze, kdo je v Evropě, nebo v USA odborník na auta, žije pohádkový život a množství peněz, které se v nich dá vydělávat je omezené jen časem, chutí a motivací. To je ale odraz toho, že je to nejbohatší, nejziskovější, nejstrategičtější a nejzásadnější obchodní a průmyslové odvětví v Evropě. Má přímý vliv na životní úroveň v naší části světa. Automobil jako takový je odrazem doby a dané politické situace, automobilový průmysl je zase odrazem úspěchu a bohatství celé země. Být spojovacím článkem mezi průmyslem, občanem a politikou je má přirozená poloha.

Hráli Vaše politické názory roli i při výběru studijního oboru nebo vysoké škole, na které aktuálně studujete?

Samozřejmě ano, začínal jsem studiem designu na střední škole, pokračoval jsem bakalářským studiem obchodního a evropského práva, které jsem dokončil s přestávkou kvůli práci, ale za to vše za výbornou, pak jsem na další vysoké škole nedokončil magisterské studium politologie pro nedostatek motivace a času. Nakonec jsem se ale opravdu našel v oboru mezinárodní a diplomatická studia na University College Prague, kde jsem původně měl sám přednášku, dnes již píši diplomovou práci z oblasti mé milované teorie mezinárodních vztahů, což je zásadní studium hlavně v dnešní době a i pro mé časté politické komentování a i samotnou politickou angažovanost.

V čem se podle Vás liší od ostatních vysokých škol?

Skvělým výběrem předmětů, jazyky, bezpečnostní studia, teorie mezinárodních vztahů, migrace, diplomacie v globalizovaném světě, nebo studium terorismu, vojenských a válečných konfliktů a to vše pod legendami těchto oborů z praxe, jako jsou profesor Gombár, profesor Eichler a mnozí další. Mimo předměty jsou časté přednášky našich současných i bývalých politiků, nebo mezinárodně uznávaných osobností přes ředitele tajných služeb, přes generály až po třeba našeho československého kosmonauta.

Co pro Vás znamená luxus?

Svoboda... Že si mohu každý den neomezeně dělat co chci, cestovat po celém světě, žít kde chci, kupovat a užívat si co chci. Nicméně když toho člověk docílí v relativně nízkém věku tvrdou prací a schopnostmi, chce ještě víc, když v tomto režimu ještě máte možnost závodit ve formulovém seriálu, nebo sbírat nejkrásnější anglická auta, je to dokonalé. Opětovně si ale připustíte odříkání jako cnost a zjistíte, že majetek tíží a větší luxus si vychutnáte spíše díky zážitkům a získáváním vědomostí, než díky majetku.

Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory

University College Prague
University College Prague

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články