František Fabičovic říká, jak chutnají vína z Vinařství Obelisk

Redakce
18. Březen 2021

Pan František Fabičovic již od roku 2016, kdy založil své Vinařství Obelisk, produkuje výtečná vína, která se nedají koupit jednoduše v jakémkoliv supermarketu, ale dáte si je jen ve špičkových restauracích či přímo na degustaci Vinařství Obelisk. Pan Fabičovic dnes obhospodařuje 50 hektarů vinic v katastru Valtic, kde si zakládá především na nulové chemii. Více jsme pana Fabičovice vyzpovídali v našem dnešním rozhovoru!

Otázka
Můžete nám, prosím, v rychlosti představit Vaše vinařství?
Odpověď
Vinařství Obelisk bylo založeno v roce 2016 a v témže roce se začala stavět budova na místě bývalé vojenské roty ve vinicích nad Valticemi. První vinobraní proběhlo v roce 2017 již v této nové, moderní budově a od konce roku 2017 si mohla i veřejnost užívat výhledy z vinařství na viniční trať Hintertály, Valtice, Mikulov i celé panorama Pálavy. Jsme střední vinařství, hospodaříme na cca 50 hektarech v katastru Valtic a vína u nás vznikají přírodní cestou – bez zbytečných aditiv, zásahů a chemie.
Autor: Amazing Places

Autor: Amazing Places

Otázka
Proč jste se Vy sám rozhodl založit si vinařství? Je to nějak spjato s Vašimi předky?
Odpověď
Mí vzdálení předci pochází z oblasti dnešního Chorvatska, jak je na našem příjmení znát. Spolu s nimi přišla na naše území i další zkušenost s pěstováním révy a výrobou vína. Já navazuji na práci mého dědečka, který byl sedlák v Charvátské Nové Vsi a vlastnil polnosti i vinice. Komunistický režim mu vše sebrali a já jsem budoval své první malé vinařství téměř od nuly. Postupně jsem se sám staral o asi hektar vinic a ve sklepě opečovával něco k 6 000 litrů vína. V roce 2000 jsem sklep i vinice prodal a naplno se začal věnovat firmě Alca plast. Protože ale víno ze srdce jen tak nevymažeš, netrvalo dlouho a v roce 2014 jsem znovu vysadil první 3 hektary vinice a přemýšlel o novém, tentokrát profesionálním pojetí vinařství.
Otázka
Slyšeli jsme, že Vám je velkou inspirací antika. Proč tomu tak je?
Odpověď
Rod Lichtenštejnů v Lednicko-Valtickém areálu za staletí své vlády vybudoval úchvatnou krajinu plnou saletů. Právě jejich inspirací byla ušlechtilá antika. My vnímáme vinařství jako novodobý salet, který taktéž navazuje na antiku, avšak v současném moderním architektonickém jazyce. Vinařství Obelisk je návratem k dobré práci s krajinou a architekturou.

Otázka
Můžete nám uvést některá z Vašich oblíbených vín?
Odpověď
Zmíním určitě Pinot blanc a Ryzlink rýnský, které se do Valtic skvěle hodí a místní terroir jim sedí. Mladé ryzlinky bývají svěží ovocité, citrusové a s postupným stárnutím a lahvovou zralostí přecházejí do petrolejových tónů, které jsou typické pro velká světová vína této odrůdy. Pinot blanc na místních půdách nezapře svou eleganci a ze starých vinic i strukturu a slanost, kterou podporujeme zráním v dubových sudech a ležením na kvasničních kalech. Nesmím opominout ani pro Valtice typické Sylvánské zelené a velmi se nám daří sekty vyráběné klasickou „šampaňskou“ metodou. Ne nadarmo měli naše vinice před více jak sto lety pronajati Francouzi a vyráběli zde „pravé“ šampaňské.
Otázka
A kdybyste měl zavzpomínat, klidně i při Vašich návštěvách cizích zemí, kde jste měl možnost ochutnat asi nejlepší víno?
Odpověď
Projel jsem nespočet vinařských regionů v Evropě i mimo kontinent. Ať už šlo o Champagne, Bordeaux, Burgundsko, Château-du-Pape, Provence či Alsace ve Francii, italské Toskánsko a Piemonte, nebo třeba ne zcela objevené Švýcarsko, vždy jsem chtěl ochutnávat to nejlepší. A právě světová inspirace je důležitá pro vlastní produkci, abychom se dotahovali na velké vzory. Každá oblast má svá specifika a nejlepší víno je především víno v dobré společnosti.

Otázka
Jednou z nejšťastnějších událostí v roce jsou svatby, kdybychom po Vás chtěli doporučit některé víno, jaké by to bylo?
Odpověď
Ve vinařství se hodně věnujeme párování špičkové gastronomie a našich vín, a to jak u svatebního menu, tak při galadegustacích, které pořádáme. U svateb pečlivě zjišťujeme od budoucích novomanželů preference svatebních hostů, takže univerzální odpověď neexistuje. Někomu zachutná voňavá Pálava, někoho zaujme náš suchý Ryzlink vlašský a jiní zase nedají dopustit na svěží lehké Chardonnay či Cuvée rosé z naší produkce. V každém případě se ale svatba neobejde bez slavnostních bublin, tedy našeho růžového či bílého sektu.
Otázka
Co je podle Vás pří výrobě vína úplně to nejdůležitější?
Odpověď
Stejně jako v Alca plastu je i u vína důležitá vize a kvalita. Nastavit si vysoké laťky a spokojit se jen s tím nejlepším, nepolevovat v práci a umět si brát ponaučení z vlastních chyb. U vína je základem skvělá poloha vinice a prvotřídní surovina, tedy ty nejlepší hrozny. Ve sklepě pracujeme s minimem zásahů přírodní cestou, abychom nepokazili, co nám do hroznu ukryla příroda. Víno chce svůj čas a nedá se urychlit. Kdokoliv zavítá do našeho sklepa, také ocení čistotu, která je při vzniku vína neméně důležitá.

Otázka
 Nabízíte pro své zákazníky i degustace?
Odpověď
Samozřejmě nabízíme, protože víno je osobní zážitek a my jej chceme zákazníkovi představit komplexně, ne anonymně v polici supermarketu. Tam byste naše víno hledali marně. Zveme a diskutujeme s lidmi z gastra, kteří pak naše nadšení z vín předávají dál svým hostům. Pro veřejnost pořádáme ročně minimálně dvě galadegustace s párováním. Vítáme malé i velké skupinky návštěvníků, vždy po předchozí domluvě, aby se jim náš sommelier mohl plně věnovat a oni si odnesli nejen víno, ale především skvělý zážitek, na který budou rádi vzpomínat.
Otázka
Četli jsme, že je možné si Vaše vinařství i pronajmout. Pro jaké akce se to dle Vás hodí?
Odpověď
Paleta společenských akcí, které u nás již proběhly nebo proběhnou, je opravdu široká. Letní sezona je ve znamení svateb. Pro náročnou klientelu zajišťujeme svatbu na klíč. Dokonce i počasí nám často vychází „na objednávku“. Z dalších akcí jsou to firemní večírky, porady, narozeniny, degustace pro skupiny i teambuilding. Díky variabilitě prostoru můžeme jeden den hostit konferenci a druhý den svatbu. Ke každému zákazníkovi pak přistupujeme zcela individuálně a řešíme s ním každý detail chystané akce dle představy.

Otázka
Co pro Vás znamená luxus?
Odpověď
Punc luxusu připisujeme čemukoli, co je pro nás výjimečné a vzácné a dopřává nám nezapomenutelné zážitky. Je to subjektivní vnímání věcí, nejen materiálních. Díky aktuálnímu dění, které kolem vládne, se stává luxusem mnohé, co bylo ještě nedávno zcela běžné. Kultura, cestování či jen prosté střetávání tváří v tvář a především kvalitně strávený čas s našimi blízkými. Stále věřím, že snad brzy nebudeme na dřívější způsob života jen vzpomínat.
U vína je zásadním faktorem způsob výroby. Za luxusní považuji přírodní víno bez použití umělých přípravků a doplňků. Takové víno dnes již málokde ochutnáte.
Děkujeme za rozhovor

Vinařství Obelisk

Galerie

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
Autor: Amazing Places

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Vinařství Obelisk

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže