Galerie ocelových figurín vás seznámí se sochami z rycklovaného šrotu

19. Září 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost se zde objeví 19. 10. 2022

Galerie ocelových figurín je světovým unikátem díky sochám v životní velikosti, které jsou vyrobené z recyklovaného šrotu. Nápad na tento projekt vznikl v Polsku na šrotišti “Skup Złomu przy Czołgu” (Šrotiště poblíž Tanku) v Pruszkowě, poblíž Varšavy. Tvůrcem celého projektu je “Jose” Mariusz Olejnik, původem z Polska, který se snaží rozšířit svůj unikátní projekt po celém světě již od roku 2011. Právě na šrotišti “Skup Złomu“ byla jeho týmem vytvořena první socha. Byl to konferenční stolek vytvořený z motoru V8. Galerie ocelových figurín je putovním projektem, jehož galerie můžete nyní navštívit v Polsku a České republice.

Na celé expozici se podílí 120 umělců z celého světa. Jedná se o členy mezinárodních týmů, kteří pracují na místech po celém světě. Jedná se o náročnou práci, kdy umělci tvorbě ocelových figurín obětují tisíce hodin. Potřebný materiál, tedy recyklovaný šrot se dováží ze šrotiště v Polsku. Základním pilířem těchto soch jsou kousky kovového šrotu. Na exponátech můžete vidět různě velké části šrotu. Nejčastěji se jedná o šrot z aut a motorek. Mezi ty největší patří části motorů, převodovek, brzdových destiček, řetězů až po ty úplně malé díly, jako jsou šrouby, matičky a ozubená kolečka.

Exponáty jsou vyráběny za pomocí ručního svařování. K jejich výrobě není použita žádná těžká technika, pouze hořáky, svářečky, kladiva a řezače. Technologie použitá k tvorbě figurín nemá žádná omezení, takže je možné vytvořit cokoliv nás napadne – zvířata, nábytek, figuríny, každodenní předměty a auta.

Výroba obvykle trvá 1–8 měsíců dle velikosti figuríny. Nejvíce autentická jsou auta, která jsou z 90% reprezentací původního těla vozu a jejich výroba je časově nejnáročnější. Jedná se až o 7000 hodin práce pro tým čtyř lidí. Všechny exponáty jsou vytvořeny podle našich vlastních projektů. Většina figurín váží od 50 do 500 kg a ty největší, kam řadíme modely luxusních aut, autoroboty s výškou 320 cm, šplhají až na 1 200 kg.

Nově se ve druhém patře zákazníci mohou těšit na výstavu stavebnice Merkur, na kreativní dílničky pro děti i dospělé a zajímavé povídání o historii Merkuru. Návštěva koutku Merkur je pro návštěvníky galerie volně přístupná.

Galerie