Generální ředitel společnosti Linde Gas Petr Partsch

Rozhovor sepsal Ondřej Petera
17. Září 2020

Petr Partsch (53) zahájil svou kariéru v Linde v roce 1995 jako obchodní zástupce. Poté působil na vícero manažerských postech v Česku a na Slovensku a od září 2019 zastává pozici generálního ředitele společnosti Linde Gas a.s., která je předním výrobcem technických plynů. Více o této společnosti se dozvíme v dnešním rozhovoru.

Otázka
Můžete nám blíže představit vaši společnost, čím se zabývá, jaké je její postavení na trhu?
Odpověď
Linde Gas a.s. je největším výrobcem a dodavatelem technických, medicinálních a speciálních plynů na českém trhu, kde působí bezmála 30 let. Zákazníkům navíc nabízíme inovativní řešení, technologie a služby šité na míru. Disponujeme širokou sítí prodejních míst zaručující bezproblémovou dostupnost našich produktů. Od roku 2019 jsme součástí Linde plc., celosvětového lídra v oblasti technických plynů s obratem 28 miliard amerických dolarů za rok 2019. V České republice má Linde Gas více než 500 zaměstnanců a obrat přesahující 5,5 mld. Kč.

Otázka
Ve společnosti pracujete dlouhou dobu, čím je pro Vás oblast technických plynů zajímavá?
Odpověď
Satelit v kosmu, dokonale vyleštěné sklo, vyzrálé banány, čistění vod, čepování piva. Ne každý by tyto věci spojoval s technickými plyny. Naše plyny zahrnují široké spektrum segmentů, od chemického, potravinářského, strojírenského průmyslu, metalurgie či zdravotnictví, kde naleznou uplatnění v různých aplikacích. Pracujeme s velmi rozmanitým portfoliem zákazníků vyžadujících specifický přístup, od akreditovaných laboratoří s požadavky na speciální kalibrované plyny po velké provozy typu Třinecké železárny, vyžadující výstavbu výrobních zařízení přímo u zákazníka a nepřetržité dodávky potrubím.
Otázka
Zmínil jste oblast potravinářství, jaké plyny zde firmám nabízíte?
Odpověď
V potravinářské kvalitě dodáváme mnoho plynů, které lze využít při balení výrobků, chlazení a zmrazování potravin zkapalněnými plyny, k výrobě a čepování nápojů. Nejčastěji používanými plyny jsou dusík, oxid uhličitý nebo kyslík v plynné i kapalné formě. Naše speciální směs BIOGON®, vyvinutá ve spolupráci s Plzeňským Prazdrojem, je kombinací dusíku a oxidu uhličitého, a pomáhá uchovávat tu správnou kvalitu piva. Při jejím použití má pivo vždy plnou pěnu a vydrží déle čerstvé, což určitě ocení mnoho českých spotřebitelů.

Otázka
A co plyny ve zdravotnictví, můžete uvést jejich nejznámější využití?
Odpověď
Ani zdravotnictví se neobejde bez našich plynů či jejich směsí. Nejvýznamnější skupinou jsou produkty určené k podpoře dýchání, např. medicinální kyslík. Mezi veřejností je známý „rajský plyn“. Maminky u porodů nebo pacienti u zubaře uvítají účinky směsí plynů určených pro zmírnění bolestí. Kromě nemocnic plyny dodáváme i pacientům v domácí péčí.
Otázka
Jak se promítla aktuální pandemie do Vašeho podnikání?
Odpověď
Naším hlavním cílem bylo a je zajistit dodávky produktů zákazníkům a ochránit zdraví našich zaměstnanců, kontraktorů a obchodních partnerů, například těch, kteří zajišťují provoz našich cca 200 prodejen. Zavedli jsme nezbytná preventivní opatření. V průběhu pár dnů jsme převedli většinu zaměstnanců na Home office, u dělnických profesí zajistili, aby se spolu střídající směny nepotkávaly. Samostatnou kapitolou byly pak dodávky do nemocnic, tam jsme navýšili zásoby a zároveň jsme preventivně zajistili další kapacity dodávek pro případ dalšího nárůstu nemocných.

Otázka
Jakým trendem se bude ubírat Vaše podnikání, prozradíte nám nejbližší aktivity, které plánujete?
Odpověď
Kromě technických inovací do budoucnosti plánujeme více využít výhody digitalizace. Pro naše zákazníky jsme nedávno spustili službu Specify – konfigurátor speciálních plynů, který Vám jednoduše pomůže navolit preferovanou směs plynů. V současné době zavádíme jako jediní v našem oboru možnost online nákupů prostřednictvím nového e-shopu. Do roku 2021 plánujeme v pražském areálu vybudovat novou plnírnu speciálních plynů a pokrýt tak růst poptávky a zásobování okolních zemí. Investice plánujeme i v našem ROC centru, ze kterého na dálku řídíme výrobu v závodech v Evropě a na Blízkém východě. V rámci těchto projektů nabíráme letos i příští rok desítky nových kolegů.
Otázka
Najde se něco, co Vás dokáže ve Vaší práci překvapit?
Odpověď
Neustále, změny technologií a požadavky trhu, ekonomické zvraty a podobně. V poslední době jsem užasnul nad rychlostí nastavení firmy do krizového režimu v souvislosti s virem. Přesuny lidí na Home office, semknutí všech, co zajišťují náš byznys, které umožnilo fungování firmy bez výrazných dopadů na naše zákazníky a současně zajištění bezpečnosti všech.

Otázka
Co pro Vás znamená luxus?
Odpověď
Volný čas strávený s rodinou, možnost věnovat se svým koníčkům, být „v pohodě“ a zdráv, mít dostatek prostředků také pro pomáhání potřebným.
Děkujeme za rozhovor

Linde Gas a.s

Galerie

  • 0
  • 1

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Linde Gas a.s

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže