NEWS & ARTICLES

George Chapman, rozhodčí České námořní rallye, a jeho neobyčejný život

ARTICLE BY

Dlouhou dobu jste byl rozhodčím v soutěžích závodního plachtění. V čem tkví krása tohoto sportu?
V čistém vzduchu, více slunce, než se dostane k většině lidí, šumícím moři a především výzvě být v harmonii s větrem a vlnami.
Jak Vaše cesta k plachtění začala?
Můj otec byl nadšený námořník. Během druhé světové války utopil svoji loď, aby nepadla do rukou nepříteli. Po válce se vzchopil a opět ji dal do provozu. Plachtil jsem s ním na ní o čtyři nebo pět let později…mám zde i fotku, abych to dokázal.

Georg na 65 let staré fotce - relaxující klouček na levoboku

Předpokládám, že Vy sám jste námořník. Jaký typ lodi je Váš oblíbený?
Ano, skutečně, já miluji plachtění. Mé nejlepší vzpomínky jsou na plavbu loďkou Firefly okolo Thames Estuary během letních prázdnin. Nalakoval jsem ji tak, že svítila jako šperk a bublinky vody běhaly po přední palubě jako krystalky.
Je něco, co byste mohl doporučit tomu, kdo chce začít plachtit?
Rozhodně:1. nikdy nejste příliš staří, 2. začněte teď a nečekejte, 3. najděte si kvalitní školu plachtění, abyste dokázali plachtit bezpečně (a protože díky ní ušetříte hodně času, než se osamostatníte).

V královském jachtařském klubu v Londýně

Hodně jste plachtil ve Středozemním moři a navštívil mnoho míst. Jaké místo máte rád (samozřejmě vyjma domova) a proč?
To je velmi těžká otázka, dám Vám na výběr z několika možností. Na konci hlavního závodu okolo Severního moře (mezi Velkou Británií, Belgií, Holandskem a Německem) jsme strávili týden výletováním po nizozemských kanálech. Ve dne jsme plachtili, ubytovaní jsme byli ve vsi,jedli jsme v restauracích a krásně jsme se před další cestou vyspali...Líbilo se mi také turecké pobřeží a ještě v Itálii je pár míst, kam bych se rád vrátil, včetně jezer na severu. Ve Španělsku jsem zažil více sluníčka než kdekoli jinde a nejlepší jídlo jsem ochutnal na Sicílii. Zcela určitě musím zmínit vodu a ostrovy Chorvatska, kde bylo opravdu hezky - všude panovala pohoda. No, pak si z takového množství hezkých míst vyberte…!

George jako rozhodčí v České námořní rallye

Máte nějaký příběh z Vašeho plachtění, na který byste rád zavzpomínal?
To zabere tak odstavec, možná dva. V roce 1990 jsem organizoval přehlídku jachet plavební flotily pro zesnulou královnu Matku. Toho dne mě navštívila mladá sympatická dáma z televize, která měla za úkol tuto akci natočit. Závod startuje 10 gaučový winchesterový kanón, který se vystrčí z otvoru ve startovacím boxu. Ta okouzlující dívka z televize mě poprosila, abych ji na začátek závodu vzal. Startovací sekvence závodu je zahajována obrovským a dech beroucím výstřelem. Starší pán obsluhující kanón byl tak zaujat touto mladou slečnou z televize, že zapomněl otevřít poklop startovacího boxu, kterým se ven vysunuje hlaveň kanónu. Jakmile vypálil z kanónu, z dvoucentimetrové blízkosti zasáhl ocelové dveře startovacího boxu, které musí být v průběhu salvy otevřeny. Střecha startovacího boxu se po onom výstřelu zvedla a snesla znovu zpět. Byla to taková rána, že žádný ze závodníků nezaregistroval, že se událo něco špatně. Ale mně z této události zvonilo v uších ještě následující týden a tento zážitek jsme museli s dívkou z televize zapít.

Česká námořní rallye

Slyšel jsem, že jste v garáži stavěl malou plachetnici pro své dítě, je to pravda? Musí být velice těžké postavit si loď. Můžete nám o tom něco bližšího říct?
Mému „dítěti“ je už 32 let a je doktorem psychologie na bristolské univerzitě. Ale když byl malý, plachetničkou jsem ho vybavil. Smontování loďky nebylo těžké. Mně také v osmi letech rodiče koupili loďku. Ještě ji mám, jen je už více jak 15 let v muzeu. Je poněkud rozpačité, že ona už je v muzeu a přitom já jsem o 8 let starší…
Je plachtění pro každého nebo k němu člověk potřebuje nějaké předpoklady? Myslím tím třeba určité vlastnosti a podobně.
Plachtění by mělo být pro každého. V této zemi mají i spoustu možností zdravotně postižení a nevidomí, aby se stali úspěšnými námořníky. Před několika lety jsem strávil týden jako rozhodčí závodního plachtění nevidomých. Lodě a bóje mají jen rozdílné zvukové signály. Jediným požadavkem pro plachtění je tedy pouze odhodlání.

George v kostele

Jste velmi aktivní ve Vašem místním sdružení. Co Vám přináší a co vlastně děláte?
Přes 14 let jsem byl správcem fary největšího kostela na ostrově Wight a stále jsem členem tamějšího sboru, který mě moc baví, i když s přibývajícím věkem se mi zmenšuje hlasový rozsah.
Máte nějaké sny či cíle, kterých byste chtěl v budoucnu dosáhnout?
V době, kdy se uskuteční ČNR (pozn. redakce: 15.-22. 10.) mi bude 75 let a to už není příliš mnoho času pro něco extra. Ještě bych chtěl navštívit jižní pobřeží Chorvatska, od Dubrovníku ke Splitu, a možná bych se chtěl podíval na řecké ostrovy, kde jsem ještě nikdy nebyl.


AUTOR ČLÁNKU


Galerie

Medailonek společnosti

TPS CENTRUM a Česká námořní rallye
543236515
tpscentrum@tpscentrum.cz
Tůmova 17, Brno

Firemní články

Česká námořní rallye – Mistrovství ČR v námořním jachtingu má své vítěze

23.11.2016

Vrcholem letošního roku bylo pro naše námořní jachtaře mistrovství republiky one design, které se jelo jako Česká námořní rallye. Nejlépe si vedl tým RODOP vedený Martinem Kulíkem, s Lukášem Neumannem za kormidlem. Stříbro vybojoval Morgan Sailing Team a bronz patřil loňskému vítězi Hyveco.

George Chapman, rozhodčí České námořní rallye, a jeho neobyčejný život

14.9.2016

Dlouhou dobu jste byl rozhodčím v soutěžích závodního plachtění. V čem tkví krása tohoto sportu?
V čistém vzduchu, více slunce, než se dostane k většině lidí, šumícím moři a především výzvě být v harmonii s větrem a vlnami.
Jak Vaše cesta k plachtění začala?

Přední světový výrobce jachet Hanse Group představuje své novinky

14.7.2016

Nejdynamičtěji se rozvíjející loděnice na světě je v současnosti Hanse Group. Za 20 let své existence se dokázala propracovat mezi největší výrobce jachet na světě. Má pod sebou portfolio navzájem se doplňujících značek Hanse, Dehler, Moody, Varianta, Fjord a Sealine.

Chorvatské břehy budou v říjnu hostit již 20. ročník České námořní rallye

7.7.2016

Česká námořní rallye oslaví letos svůj již 20. ročník. Pojede se v termínu od 15. do 22. října už po desáté jako Mistrovství České republiky. Statut MČR ONE DESIGN je vypsán pro třídu FIRST 35, ve které bude startovat 20 lodí. Třída ELAN 350 se pojede jako Mezinárodní pohárový závod ČANY, jehož se zúčastní 12 lodí.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ LODĚNICE SUNBEAM

9.12.2015

Den otevřených dveří loděnice SUNBEAM byl jedinečnou možností jak se seznámit s výrobky a výrobou jedné z nejprestižnějších loděnic.

Třídenní presentaci lodí lze shrnout do jedné věty. Všichni, kteří vstoupili na palubu kterékoli z vystavených lodí SUNBEAM začali podvědomě hladit její sametově opracované plochy a její rysy.

ČESKÁ NÁMOŘNÍ RALLYE SKONČILA

26.10.2015

V sobotu 23.10. skončila poslední rozjížďkou Česká námořní rallye. Přestože se dlouho čekalo, než zeslábne vítr, nakonec k tomu došlo a v době rozjezdu foukal vítr kolem 20 uzlů.
Ke konci rozjížďky vítr opět zesílil, ale předem byly zakázané spinakery a to v obou třídách.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ RAKOUSKÉ LODĚNICE SUNBEAM

21.10.2015

Prestižní rakouská rodinná loděnice Sunbeam se orientuje na privátní klientelu a vyrábí především jachty na konkrétní objednávku.

Official Press Release

MISTROVSTVÍ ČR ONE-DESIGN 2015

28.7.2015

Letos proběhne již 19. ročník České námořní rallye. Pořádá ji tradičně firma TPS Centrum a bude se konat opět ke konci sezóny v Chorvatsku na továrních plachetnicích značky ELAN. Jedná se o plnomořské desetimetrové lodě pro 6 ti člennou posádku.

Official Press Release

HANSE GROUP PŘEDSTAVUJE NOVOU MODELOVOU ŘADU LODÍ 2015/2016

29.6.2015

Lodě z nové modelové řady HANSE Group mají lepší plavební vlastnosti a vyšší užitnou hodnotu než dříve. U jednotlivých modelů lodí byla upravena konstrukce i výbava.

Official Press Release

ČNR 19.ROČNÍK - OPĚT SE STATUSEM MISTROVSTVÍ ČR

18.3.2015

Letošní rok proběhne již 19. ročník této nejstarší námořní regaty a znovu to bude i jako Mistrovství České republiky One-Design.

Official Press Release

HYVECO POTVRDILO VEDENÍ V ČESKÉ NÁMOŘNÍ RALLYE

9.10.2014

Rozjížďky na České námoří rallye byly poměrně nepřehledné. Tedy hlavně průběh té navigační rozjížďky, jelikož vál pouze slabý vítr o síle do 10 uzlů. Taktika jednotlivých týmů o získání předního pořadí byla různá. Nutno říct, že pořadí bylo možné zjistit jen při průjezdu kolem otočných bodů.

Official Press Release

JIŽ BRZY PROBĚHNE 18. ČESKÁ NÁMOŘNÍ RALLYE!

17.9.2014

Za necelý měsíc započne již osmnáctý ročník České námořní rallye. Ta se bude konat od 4. do 11. října 2014. Stejně jako dříve se bude i letos závodit v oblasti střední Dalmacie, přičemž start proběhne v marině Kornati Biograd.

Official Press Release

18. ČESKÁ NÁMOŘNÍ RALLYE 2014

16.4.2014

Po úspěšné 17. České námořní rallye, která se konala vloni v říjnu, které se zúčastnilo celkem čtrnáct posádek ve třídě Elan 350 a devět týmů v kategorii Elan 340, je čas připravit se na další ročník.

Official Press Release

PŘEDSTAVENÍ PLACHETNICE MOODY 54DS

8.2.2014

Německá loděnice HANSE Group představila dne 18.1.2014 na výstavě Boot Düsseldorf svoji dlouho očekávanou novinku plachetnici MOODY 54DS. Nový
model doplňuje výrobní řadu mezi MOODY 45 a MOODY 62, která se svojí délkou 20 m řadí mezi luxusní jachty.

Official Press Release

JACHTAŘSKÝ KALENDÁŘ OD TPS CENTRUM

18.12.2013

Jachtařské nástěnné kalendáře fotografů Franca Pace a Pavla Nesvadby patří už třináct let k tradiční nabídce firmy TPS centrum.

Official Press Release

17. ČESKÁ NÁMOŘNÍ RALLYE ZNÁ SVÉ VÍTĚZE

14.10.2013

Již sedmnáctý ročník České námořní rallye je u konce. Vyhlášením vítězů třech karuselů i celkových vítězů skončil další ročník jedné z nejstarších regat.

Official Press Release

17. ČESKÁ NÁMOŘNÍ RALLYE, 5. – 12.10. 2013

27.8.2013

Letošní, v pořadí již 17. ČNR, se pojede v termínu 5. - 12. října na lodích ELAN 350 ONE DESIGN a ELAN 340. Oproti loňsku přibyly další 3 lodě v kategorii ELAN 350 a všechny lodě jsou už obsazeny, takže zájem o regatu je opět obrovský. I letos bude startovat čistě ženská posádka MERCEDES-BENZ kapitánky Kateřiny Chalupové.

Official Press Release

15. ČESKÁ NÁMOŘNÍ RALLYE MURTER, CHORVATSKO, 6. ŘÍJEN 2011

7.10.2011

15.ročník České námořní rallye vyhrála jachta India Michala Šimka, 2.místo patřilo týmu Cleverlance Víta Červinky a bronz bral tým Hyveco Ladislava Smutného.