Institut módní tvorby nabízí netradiční kurz digitálního navrhování

06. Prosinec 2021 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 15284

Začátkem září jsem se zúčastnila měsíčního on-line kurzu digitálního navrhování pod vedením Žil Vostálové. Tento velice netradiční kurz, který propojuje tradiční řemeslo střihové konstrukce a kreativní práce designera, nabízí ve svém porfoliu Institut módní tvorby. Díky malému počtu zúčastněných byl zachován individuální přístup, a tudíž se lektorka mohla věnovat po celou dobu kurzu každému studentovi důkladněji, než by bylo možné s větším počtem žáků.

Žil nás nenechala dlouho tápat a hned začátkem úvodní hodiny nám představila sama sebe i její dlouholetou kariéru, spolu se zkušenostmi v on-line designu. Při absolvování podobného kurzu je vždy důležité vědět, jaké zkušenosti spojují lektora s daným tématem, a mít jistotu, že nám utracené peníze po úspěšném absolvování kurzu do budoucna opravdu něco přinesou. Můj osobní pocit již s první hodinou byl více než přesvědčivý, že jakmile úspěšně zakončím poslední hodinu, tak jsem zase o kus blíže svému módnímu snu.

Náš společně strávený čas před obrazovkami probíhal v duchu přátelském i velice profesionálním, a díky tomu jsem byla z každé další hodiny opravdu nadšena. Program CLO3D nám byl nejdříve představen spolu s historií a jeho vývojem. Mohli jsme se tak dozvědět, jak se během vývoje technologií a nových trendů kreativní práce návrhářů rozrostla o možnosti vytvářet nové módní kousky s pouhým počítačem a zkušenostmi v programech. Mimo CLO3D je také velice důležité umět ovládat Adobe Illustrator, kde se vyvíjí střihové konstrukce a následně zhotovují v živé módní trendy. Žil nás také zavedla do světa módních přehlídek a ukázala nám pár názorných příkladů, jak jednoduše lze v dnešní době zkombinovat klasickou přehlídku s technologií v podobě hologramů, které se promítají za zády modelek a modelů. Dnešní svět má tolik možností, a to je obrovská výhoda pro návrháře s kapkou kreativity.

Samozřejmě, že nejdůležitější na celém workshopu byla samotná práce v programu a zhotovování již připravených střihových konstrukcí. Žil byla velice precizní a všechno nám skvěle vysvětlila i názorně předvedla. Během měsíční práce jsme se naučili, jak zhotovit klasické triko a našít na něj jakýkoli nápis či logo, jak ušít jednoduché dámské šaty, unisex mikinu, dokonce i kalhoty.

Pokud bych měla hodnotit obtížnost práce v porovnání s tradiční prací návrháře, tak je to z mého pohledu jednodušší a přístupnější pro veřejnost. Ani zde však nesmí chybět talent, zručnost, kreativita i představivost. Navrhnout určitý kousek oblečení stojí spoustu práce i času a v tom se obě varianty jistě neliší. Ve fyzické práci se naopak rozlučují, protože při práci v programu namáháte maximálně tak prsty při ťukání do klávesnice a myši. Každopádně pokud si chcete pouze doplnit již fungující řemeslo designu o moderní technologii či se pustit do podnikáni čistě pomocí programu, tak bych rozhodně neváhala ani minutu. Svět se neustále rozvíjí, a pokud chceme jít s dobou a být stále nad konkurencí, tak bychom měli být světu vždy v patách.

Kromě osobité lektory s nabitými zkušenostmi jsem se vždy těšila i na další informace ze světa módy, které nám byly podávány v podobě prezentace a projevu začátkem každé hodiny. Dozvěděla jsem se zde například, jak se digitální design dostal do podvědomí lidstva v průběhu posledních let a jak skvěle dokáže doplňovat klasickou střihovou konstrukci. Mimo tyto zásadní informace jsem byla obohacena i o zajímavé webové stránky, kde figurují základní střihové vzory či nápady na látky a materiály.

Měsíční kurz byl v závěrečné hodině zakončen volno – tematickou prezentací každého z nás, kde jsme mohli uvést zápisky za celý měsíc, které jsme si z hodin odnesli či se zaměřit spíše na teoretické znalosti a předvést jakýkoli zhotovený model v naučeném programu CLO3D.

Cítím, že s pomocí Žil, a do budoucna mé vlastní píle i motivace, bych mohla daný kurz spolu s programem využít v praktickém životě, a to je přesně to, co od každého placeného workshopu očekáváme.

Galerie