Jaguár F-Type: Oslava výročí sportovního modelu vydáním finální edice

19. Červen 2024 | Redakce LUXUS.cz | čtenost se zde objeví 19. 07. 2024

Poslední Jaguar F-TYPE, sportovní vůz vyrobený ve výrobním závodě automobilky v Castle Bromwichi, bude zařazen do sbírky Jaguar Heritage – přesně 50 let od chvíle, kdy z výrobní linky sjel poslední Jaguar E-Type.

Poslední F-TYPE je kabriolet s pětilitrovým V8, v zelené barvě Giola, s černou střechou a koženým interiérem Tan Windsor – podobně jako poslední E-Type Series III Convertible s V12 o objemu 5,3 litru vyrobený v roce 1974 a nesoucí registrační značku HDU 555N.

Tento speciální F-TYPE bude předán správcům historie značky Jaguar, Jaguar Daimler Heritage Trust (JDHT). Připojí se ke svému předchůdci, modelu E-Type, v oficiální sbírce Jaguar Heritage a v letošním roce se objeví při řadě speciálních akcí a aktivit.

Výroba modelu F-TYPE i E-Type byla ukončena téměř ve stejný den a na prahu nové éry. Stejně jako poslední E-Type v roce 1974 předznamenal zrod radikálního Jaguaru XJ-S. Poslední F-TYPE byl vyroben v době, kdy Jaguar připravuje ještě odvážnější proměnu, v čele se čtyřdveřovým elektrickým GT, u něhož slibuje, že až bude v roce 2025 odhaleno, nebude kopií žádného známého vozu.

F-TYPE byl uveden na trh jako kabriolet v roce 2013 a byl prvním dvoumístným sportovním vozem značky Jaguar po téměř 40 letech. Získal všeobecné uznání a v roce 2013 obdržel ocenění World Car Design of the Year. Kupé debutovalo o rok později.

Vyrobeno bylo 87 731 exemplářů modelu F-TYPE, který bude v prodeji až do začátku roku 2025. Záznamy JDHT uvádějí, že Jaguar vyrobil 72 528 E-Typů, produkce byla zakončena speciální sérií 50 vozů. Všechny vozy kromě jednoho byly lakovány černou barvou, zatímco předposlední vůz byl proveden v zelené barvě British Racing Green a byl dodán soukromému sběrateli vozů Jaguar.

Oba vozy budou umístěny v JDHT v Gaydonu vedle posledních vyrobených vozů modelů XE, XF a XF Sportbrake, jejichž výroba rovněž nedávno skončila.

Galerie