Jak to chodí v advokacii s Bořivojem Líbalem

Redakce
07. Květen 2021

Bořivoj Líbal je spoluřídícím partnerem mezinárodní advokátní kanceláře Noerr v Praze a zároveň vedoucí sekce Rodinných firem & privátní klientely. Poskytuje poradenství zahraničním a tuzemským klientům, včetně rodinných podniků v oblasti práva obchodních společností, ochrany majetku a následnictví v průběhu života a smrti. Vystudoval práva na právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a na univerzitě v Lisabonu. Je Rozhodcem u Mezinárodního rozhodčího soudu při Českomoravské komoditní burze, dále předsedou Česko-portugalské obchodní komory a místopředsedou Řídícího výboru AFI (Association for Foreign Investment). Mluví anglicky a portugalsky.

Otázka
Pane Líbale, mohl byste nám o sobě říct, prosím, pár slov?
Odpověď
Pokud bych měl o sobě říci pár slov, tak musím zcela jistě říct, že mám i přes těch 15 let advokátní praxe stále optimistický pohled na svět. V životě mám velké štěstí, protože mě právničina baví a současně se rád stýkám s inteligentními a příjemnými lidmi, přičemž tyto dvě věci se u mě často snoubí dohromady.

Otázka
Jak jste se dostal k advokátní kanceláři Noerr, se kterou spolupracujete?
Odpověď
Odcházel jsem s týmem ze svého bývalého působiště a hledali jsme novou energickou advokátní kancelář, kam nastoupíme. Noerr byla jedna z mezinárodních kanceláří, s níž jsme vyjednávali a kde jsme vnímali, že nám to dává velký smysl na obou stranách. Dohromady nás přitom svedli zahraniční poradci, kteří společnosti Noerr pomáhají s růstem v rámci CEE.
Otázka
Na jaké právo se Vy konkrétně zaměřujete?
Odpověď
Moje specializace jsou oblasti nákupu a prodeje společností včetně nemovitostí. Dále to jsou pak různé speciální oblasti jako poradenství privátní klientele a předním rodinným podnikům, kde se v poslední době často zaměřujeme na ochranu a daňové strukturování majetku či jeho předání z generace na generaci.

Otázka
Co je podle Vás na advokacii nejsložitější?
Odpověď
Přesvědčit potenciálního klienta, že za kvalitní a kreativní právní služby se stále platí. Někteří podnikatelé si myslí, že je zbytečně drahé najmout si zkušeného právníka s potřebnou specializací. Ale ti, co mají štěstí, často osobně zjistí, že ve svém důsledku vyšel vlastně dráž ten, kdo do ceny ani nemohl promítnout své zkušenosti a specializaci a navzdory jeho poradenství nebylo z dané situace vytěženo maximum. Jak se říká, když dva dělají totéž, není to totéž – a u našeho řemesla to platí rovněž.
Otázka
S jakými klienty nerad pracujete?
Odpověď
Nevnímám vyloženě nějaký prototyp klienta, se kterým bych nerad pracoval. Úspěšní lidé s mnoha zkušenostmi mívají tendenci mít vlastní hlavu, ale to beru jako součást své práce – přesvědčit nejen protistranu, ale i vlastního klienta. Asi nemám rád arogantní a povýšené lidi, ale takové za klienty naštěstí nemám.

Otázka
Nosíte si často práci i domů?
Odpověď
Tato otázka mě pobavila. Pravda je taková, že již skoro ani nevnímám hranici. Což je důkazem nejen toho, že jsem si vybral dobré povolání, ale že mám i skvělé kolegy a klienty, se kterými se cítím dobře a spolupráce s nimi mě baví. Od určité úrovně, kdy nesete větší odpovědnost, již pracovní vášeň nelze předstírat – nejen časové nároky na toto povolání jsou příliš vysoké.
Otázka
Vždy v různých pořadech vidíme, jak právníci při soudu sdělují zákony a znají i přesně paragraf, pod kterým se nacházejí. Opravdu si takto musíte pamatovat všechny možné zákony?
Odpověď
Ty zásadní věci ano, ale uvědomme si, že každý řádný právník se na soudy připravuje, takže tomu, co tam probíhá, předcházely mnohdy hodiny a hodiny příprav. V hlavě samozřejmě není možné udržet celý právní řád, a proto existují různé specializace, kde právník nejen že zná pravidla obsažená v paragrafech, ale i sbírá zkušenosti a kontakty v průběhu celé své kariery.

Otázka
Je jasné, že kvůli moderním technologiím se stále musí měnit i zákony. Vnímáte, že se za poslední dobu mění případy, které musíte řešit, oproti těm před několika lety?
Odpověď
Nevnímám žádnou zásadní změnu za těch 15 let, snad kromě různých kauz souvisejících s ochranou dat, která se díky moderním technologiím sbírají a vyhodnocují na každém rohu. Spíše vnímám více byrokracie, která je s prováděním různých úkonů v praxi spojená.
Otázka
A co se tedy nejčastěji dostává v posledních letech před soud?
Odpověď
Na tuto otázku se z mé pozice špatně odpovídá, protože nejsem soudce, který by měl přehled o nápadu soudní agendy, ale z mé pozice vidím, že sporná agenda za poslední rok docela vzrostla. Strany vnímají soud jako již standardní kolbiště, kde se současně chtějí vyprofilovat vůči ostatním potenciálním narušitelům z řad jejich obchodních partnerů.    

Otázka
Pamatujete si nějaký nejkurióznější případ, který se Vám stal a musel jste jej řešit?
Odpověď
Vzpomínám si na jeden kuriózní případ, kdy starší paní prodávala svou celoživotně budovanou společnost. Při tomto prodeji jsem ji sice zastupoval já, ale její pravá ruka byl její firemní právník, který u ní pracoval desítky let a kterému bezmezně důvěřovala. Fakticky jsem tedy měl klientku, která se v problematice prodeje společnosti orientovala špatně, a svěřila některá rozhodnutí svému firemnímu právníkovi, který se však z pochopitelných důvodu chtěl zalíbit novému majiteli, což se projevovalo i v pokynech a radách, které dával klientce v rozporu s mými doporučeními. Věděl jsem, že bohužel nemám dostatečnou důvěru na to, aby mi uvěřila, a bývalo by bylo i těžké jí kvůli složitosti související právní problematiky prokázat, že její právník již kope za protistranu. Byla to velká výzva ji ochránit a dotáhnout celý prodej zdárně do konce, když zájmy odlišné od jejích neměla pouze protistrana, ale i její vlastní lidé, kterým bezmezně důvěřovala a brala je za ty roky již jako rodinu.   
Otázka
Kdyby se někdo chtěl vydat kroky advokáta a jednou v tomto oboru i pracovat, dal byste mu nějakou radu?
Odpověď
Jistě, nedělejte to, pokud máte tendence se brát moc vážně. Je to práce s lidmi, takže je v ní dán apel nejen na sociální inteligenci, ale i sebereflexi, a tím schopnost se zlepšovat a fungovat s ostatními.   

Otázka
Co pro Vás znamená luxus?
Odpověď
U mě to bude asi volný čas.
Děkujeme za rozhovor

Noerr

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže