Jak se může Queen Relived by Queenie rovnat zahraničním hvězdám prozradí Michael Kluch

03. Září 2021 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 31121

Michael Kluch je frontmanem skupiny Queenie, která svou tvorbou vzdává hold legendární britské kapele. Spojení „český Freddie“ se Michael vyhýbá – jak vysvětluje, Freddie Mercury je pro něj rolí, nikoli přivlastněnou identitou. Svá vystoupení proto Queenie nazývají koncertním divadlem. Jejich cílem je zprostředkovat živou hudbu Queen současné generaci. Zároveň do koncertů vnáší vlastní invenci, která se projevuje zejména v použitých technologiích. Důležitá tak není jen hudba, ale celkově pojetí show, jež se vyrovná i koncertům největších zahraničních hvězd. O tom se diváci ostatně mohou přesvědčit už 3., 4. a 5. září v O2 areně, kde proběhne doposud největší koncert Queenie za desítky milionů.

Queenie letos slaví 15 let své existence. Oslavili jste s kapelou tento významný milník?
Nijak jsme to vzhledem k přetrvávající současné situaci neslavili. Ostatně, koncerty Queen Relived v O2 areně měly být oslavou našeho 15letého výročí už předchozího roku. Možná ty patnáctiny budeme slavit tři roky po sobě.

Když se ohlédnete zpět, na jaký okamžik nejraději vzpomínáte?
Nejraději vzpomínám na moment, kdy nám oznámili, že jsme oba koncerty v O2 areně vyprodali do úplně posledního místa. Skutečně všechna do jednoho, což se údajně žádnému českému interpretovi před námi nepodařilo. Z toho mám velikou radost a je to obrovský dík, ale i odpovědnost vůči divákům.
Jako všichni ostatní jste nějakou dobu nekoncertovali a na jevišti stanuli po téměř roce od posledního koncertu. Byl návrat na jeviště těžký?
Překvapivě vůbec ne. Dva měsíce před prvními koncerty jsme se vrátili do zkušebny, kam jsme se už těšili, čili v tomto směru to bylo velice snadné. Zkoušeli jsme pravidelně, tudíž jsme na jeviště šli připravení. Kupodivu nejnáročnější bylo hledat okolo sebe různé efektové přepínače a podobně. Zkrátka potřebujete přepnout efekt a najednou zjistíte, že stojíte tři metry od něj. Je to úsměvné, ale dokáže to rozhodit.

Jak jste koncertní pauzu využili? Čemu jste se během pandemie věnoval vy osobně?
S kapelou jsme uskutečnili online koncert, který jsme nazvali příznačně The Show Must Go Home. Ten jsme nyní vydali na DVD a Blu-ray. Máme z něho velikou radost, protože jím poodkrýváme show, která diváky čeká na koncertech Queen Relived v O2 areně. Osobně jsem odpočíval a věnoval se individuální přípravě. Zaměřil jsem se na specifickou techniku některých písní, anglický přízvuk a podobně. Mělo to i určitý metafyzický přesah, jelikož jsme běžně hráli okolo 140 koncertů ročně, což je neudržitelné tempo pro následujících dejme tomu 10 let, ale zároveň se z něho těžko vystupuje.
Před dvěma týdny jste zakočili v Ostravě svou letní UNIVERSUM Tour. Čekaly diváky letos nějaké novinky?
Novinek jsme měli hned několik a jsou mezi nimi i kousky pro fajnšmekry, například píseň Stone Cold Crazy. Celá show ale stojí pochopitelně na hitech, kterých mají Queen požehnaně. Je tedy spíše problém vybrat si, abychom nějaké písni „neukřivdili“. Také bylo důležité odlišit playlist letní tour od toho v O2 areně.

Krátce po UNIVERSUM Tour vás čeká show v O2 areně Queen Relived. Čím se tyto dvě akce od sebe budou lišit?
Queen Relived je koncert za desítky milionů. Postavíme obrovskou show navrženou českým top stage designerem Martinem Hruškou, který navrhoval jeviště například pro Leoše Mareše, Lucii, ale také pro Paris Hilton nebo Madonnu. Výpravou a přípravami se nijak neliší od koncertů velkých hvězd a s naší letní tour, která je samozřejmě skvělá a dospělá, se nedá vůbec rovnat. Diváci se mohou těšit na něco, co tady ještě neviděli. Opravdovou vizuální extravaganci a pompéznost. V našich podmínkách to snese srovnání snad jen se show Leoše Mareše. Máme velice podobný tvůrčí tým v čele s již zmiňovaným Martinem Hruškou – ty nejlepší lidi v zemi a okolí. Postavíme největší LED obrazovku, jaká kdy u nás v hale stála, vzduchem se nad diváky budeme vznášet na tunových svítících blocích, nebude chybět ani pyrotechnika a velká světelná show. A středem všeho bude hudba kapely Queen v našem podání. Moc se na to těšíme, protože to bude obří. Mým přáním bylo postavit vše tak, aby se na takové jeviště nestyděl postavit ani samotný Freddie Mercury s Queen.
Proč by si diváci neměli nechat vaše koncerty ujít?
Vydáváme ze sebe maximum a diváci na naše koncerty rádi chodí. Vše hrajeme v původních tóninách a aranžích živě. Do toho se stylizujeme i vizuálně a velice si to užíváme! Kombinace toho všeho může být klíčem k naší popularitě. Ale to víte, nikdy jsem náš koncert z pozice diváka nezažil. Proto by bylo lepší, kdyby tuto otázku zodpověděl někdo jiný.

Jaké jsou budoucí plány Queenie?
Nyní jsou před námi tři koncerty, které budou první velkou událostí po lockdownu. Těší nás, že se O2 arena bude otvírat zrovna s podtextem The Show Must Go On. Queen Relived bude jedním z největších halových koncertů českých interpretů vůbec – co se týče komplexnosti show i jejího rozpočtu. Když sleduji probíhající přípravy, zjišťuji, že jsem si předtím nedokázal do detailu představit, jak monstrózní show chystáme. S Queen Relived chceme objet celý svět. Máme již podepsanou smlouvu na 10–15 velkých halových koncertů v Jižní Koreji a okolí, leč současná krize nám je z roku 2022 odložila na rok 2024, jelikož je obrovský přetlak na termíny právě v sezoně 2022/2023. Uvidíme, jako obvykle nic neplánujeme, soustředíme se na současnost a budoucnost se teprve stane.
Co pro Vás znamená luxus?
Pokud se bavíme o luxusních věcech, tak musím přiznat, že ty moc nevyhledávám. Ve svém životě však považuji za určitý luxus fakt, že se mohu živit tím, co mě baví.

Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články