Jak se správně věnovat miminku díky BABY masážím od Michaely Cázerové

24. Březen 2021 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 26656

Michaela Cázerová je maminkou tří dětí, lékařkou v zácviku dětské psychiatrie, instruktorkou BABY masáží, autorkou online kurzu BABY MASÁŽE a HANDLINGU, eBooku „Pryč s kolikou a prdíky pro spokojené děti i maminky“ a 2 eBooků ZDARMA: „8 rad, jak ihned utišit plačící miminko“ a „Vyrobte si kmínové čípky doma“. Paní Cázerová Miluje BABY masáže a jejím úkolem je pomáhat rodičům budovat citové pouto s jejich úžasnými miminky a naučit je prostřednictvím něžných doteků, jak mohou ulevit miminkům od mnohých potíží a podpořit jejich správný vývoj. Bližší informace o BABY masážích jsme si pro Vás připravili v našem dnešním rozhovoru.

Michaelo, proč si myslíte, že je BABY masáž tak potřebná?
Protože dává našim dětem životně důležitý pečující DOTEK v koncentrovaném množství. V dnešní nelehké době, kdy jsme od doteku odrazováni kvůli riziku nákazy, je masáž pro nás nebo naše děti daleko potřebnější, než kdy dříve. V životě každého z nás hraje dotyk zásadní roli, je to náš nejstarší a nejhlubší lidský smysl, který je při narození nejvíce vyvinut, a také první jazyk, kterému dítě rozumí mnohem dříve než slovům. Děti se rodí doslova závislé na milujícím doteku a potřebují ho, aby se dobře rozvíjely po fyzické i psychické stránce. Baby masáž není ale jen o pečujícím doteku, díky ní naše dítě zažívá bezpodmínečnou lásku, uvědomuje si vlastní sebehodnotu, cítí se v bezpečí a nám umožňuje lépe rozumět potřebám našeho dítěte. Fyzické přínosy masáže pro dítě jsou nesčetné – přináší mu uvolnění od napětí, předchází bolestem bříška, zlepšuje spánek, přibírání na váze, stimuluje mu imunitní, oběhový, lymfatický a dýchací systém, jazykový vývoj, snižuje hyperaktivitu, podporuje rozvoj svalového tonu a také propojení mezi mozkovými neurony.

Opravdu naše miminko ty doteky tak vnímá a pamatuje si je i do budoucna?
Ano, dotek má nejen okamžitý efekt na všechny naše tělesné funkce, ale má moc formovat i naše chování, a dokonce i měnit naše DNA. Podle jedné studie na Univerzitě Britské Kolumbie měly děti, které byly vystaveny dotekům, do budoucna lépe vyvinutou imunitu, funkce metabolismu a netrpěly tolik stresem ve srovnáni s těmi, které byly o ně ochuzeny.
Jak jste se Vy sama k těmto masážím dostala?
Po těžkém porodu mé prvorozené dcerky jsem byla fyzicky i psychicky na dně. Moc tomu nepřidalo ani to, že neproběhl mezi námi bonding a skoro 8 hodin jsem malou po porodu neviděla, protože musela být na pozorování. Později hodiny a hodiny denně plakala kvůli kolice a já byla opravdu zoufalá, protože jsem jí neuměla pomoct. Vyzkoušela jsem všechno, ale spasení k nám přišlo až v podobě masáže, která se stala naším každodenním rituálem. Zuzance můj dotyk pomohl s bolestí bříška a zlepšil jí tím také spánek. Překvapivě se začaly dít věci i se mnou, tam, kde bych to vůbec nečekala. Masáže mě vnitřně vyléčily z porodního traumatu a pokaždé, když jsem Zuzanku hladila, ve mně o kousíček víc povyrostlo semínko lásky k ní. Najednou jsem se poprvé začala cítit jako dobrá máma, už jsem nebyla ta naštvaná neschopná matka v depresi.  A co víc - byla jsem konečně spokojená a vyspaná.  Proto jsem se rozhodla udělat si instruktorský kurz IAIM a BABY masáž se stala mojí vášní. Nyní už přes čtyři roky učím rodiče BABY masáže na mých skupinových kurzech a nově i v porodnici.

Zkoušela jste je u všech svých dětí? Jaký byl výsledek?
Ano, u dalších dvou dětí jsem s masáží začala už v porodnici a musím říct, že výsledek byl stejně úžasný jako u Zuzanky, akorát přišel daleko dříve. Masáž mi přinesla možnost zažít moře lásky s mými dětmi. Díky ní jsem se od začátku cítila jako máma více klidná a sebevědomá, protože jsem se při masáži na své holčičky více napojila a tím jim dokázala rychleji uspokojit jejich potřeby.
Dáte maminkám tip, jak by měly správné masáže probíhat? Co je při nich důležité?
Ve svém online kurzu učím, že důležitou součástí BABY masáže je kromě přípravy vhodného prostředí také vybrat správný čas, kdy ji miminko chce. Stejně jako my dospělí, i miminko nemusí mít pokaždé náladu na masáž. Proto se ho před masáží vždy ptáme na svolení. Tento krok slouží dvěma účelům. Jednak dítě ví, že začínáme s novou zkušeností, a pomáhá mu to, aby se na ni připravilo. Za druhé mu tím projevujeme respekt a dáváme tak najevo své uznání tomu, že i maličké miminko je už osobnost, která ví, co chce, a má prostředky, kterými může komunikovat. Stačí se zeptat jednoduše: „Můžu tě namasírovat?“ Je jasné, že vám ze začátku neřekne ano, nebo ne, ale všechno dokáže říci signály svého těla, kterými se řídíme i během masáže. Kdy chce masírovat poznáme třeba tím, že je spokojené, pozorné a usmívá se. Naopak nemasírujeme plačící či spící miminko, protože nám tím dává najevo, že má aktuálně jinou, důležitější potřebu. Délku masáže pak určujeme individuálně podle miminka, když se mu masáž přestane líbit, přerušíme ji a vrátíme se k ní později ve vhodnější dobu.

Může ji s miminkem dělat i třeba tatínek či dědeček?
Určitě ano, měla by to být ale vždy jen blízká pečující osoba, ke které má miminko důvěru a zná ji.
Kdy s masáží můžeme začít?
S jemným masírováním miminka můžeme začít už od narození, dokonce i u předčasně narozených miminek. Nejlepší je začít u nožiček, protože tam to mají miminka nejraději a nožičky si tolik nechrání jako střed těla. U masáže bříška doporučuji počkat, dokud se nezahojí pupík, a načasovat ji alespoň půl hodiny po jídle.

Nemůže se nám stát, že bychom miminku nějak ublížili?
Každý dotek je prospěšný, když je předaný s láskou, něhou a moudrostí. Jako moudrost mám na mysli například masáž v oblasti bříška, kde by tahy měly respektovat směr vedení střeva, tj. ve směru hodinových ručiček. Kdybychom tam masírovali obráceně, mohli bychom naopak miminku zhoršit bolení bříška při plynatosti nebo zácpě. Existuje také několik případů, kdy by se baby masáž měla provádět opatrně nebo raději vůbec. Patří tam srdeční onemocnění, poranění páteře, čerstvé zlomeniny, zvracení, průjem nebo infekční onemocnění. Nemasírujeme také místa na těle, kde se nachází čerstvé operační jizvy, otevřené rány, popáleniny nebo např. kýla.
Pokud by si nějaký rodič nebyl jistý, jak je správně provádět, může se u Vás nějakým způsobem poradit? Pořádáte i nějaké kurzy?
Určitě ano. Na internetu jsou dnes bohužel mraky informací od laiků zdarma, které se týkají i masáží miminek. Nikdo vám ale za jejich správnost neručí. Bohužel, sama jsem našla i vyložené nesmysly, které by se mohly negativně podepsat na zdraví vašeho miminka. Určitě se proto obracejte vždy na certifikovaného lektora, který vám vše dobře vysvětlí. Já osobně pořádám již čtvrtým rokem skupinové lekce baby masáže IAIM a handlingu, ale vytvořila jsem také online kurz se stejným obsahem. V dnešní době je online výuka jediná možnost pro rodiče i miminko, kde se baby masáž můžou bezpečně naučit, a má navíc tu výhodu, že nemusíte nikam jezdit a jednotlivé lekce masáže si načasujete v době, kdy na to má miminko chuť.

Co pro Vás znamená luxus?
Luxus pro mě znamená být s lidmi, které miluji. Moci jít, kam se mi zlíbí. Dělat věci, které mě naplňují, a moci žít život podle sebe.
Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory

Michaela Cázerová