Jak vypadá střední škola pro asistenční psy u Pomocných Tlapek

19. Květen 2021 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 12992

Asistenční psi pomáhají lidem s handicapem během jejich každodenních činností, které lidé na vozíčku nemohou sami bez pomoci zvládnout. Psi, které cvičí Nezisková organizace Pomocné tlapky o.p.s. už 20 let, jim například podají vše, co upadne, otevřou, zavřou dveře, sundají rukavici, ponožky, vyndávají prádlo z pračky nebo třeba hlídají, zda jsou v pořádku a nemají potíže s dechem. Než se ze štěněte stane takový šikovný pomocník, musí projít náročným výcvikem. Po prvním roce tzv. předvýchovy, kdy se učí pohybovat se mezi lidmi a jak se chovat v různých životních situacích, přichází na řadu něco, co by se dalo nazvat jako střední škola pro asistenty. V té se připravují už pro konkrétního člověka. 

Po předvýchově tedy budoucím asistentům začíná první fáze výcviku. Ta trvá asi 2–3 měsíce a je u všech stejná, výcvik probíhá vždy 5 dní v týdnu vždy po pár minutách. Psům je teprve rok a není pro ně jednoduché koncentrovat se delší dobu. Učí se hlavně základy speciálních povelů jako otevírání dveří, podávání telefonů a dalších věcí nebo pomoc se sundáváním oblečení. I psi, ze kterých mají být asistenti, si ale užívají života. Chodí na procházky, hrají si a pečuje se o něj, aby byl spokojený. Nemyslitelné jsou fyzické tresty, které by mohli narušit vztah psa k člověku. „Pečlivě dbáme na to, aby pes žil příjemným životem, výcvik je vedený pouze vlohovými hrami a podporováním chutě pracovat,“ říká ředitelka organizace Hana Pirnerová. 

Páníček a pes spolu musí vytvořit sehraný tým. Musí si rozumět a pes musí znát potřeby toho, s kým bude trávit veškerý svůj čas. Potřeby konkrétních lidí v době zhodnotí psycholog a fyzioterapeut a poté se vytipovávají psi, kteří se hodí ke konkrétním lidem. Po rozcvičení základů následuje pak první několikadenní setkání a sleduje se, zda mezi psem a člověkem tzv. „přeskočí jiskra“. Trenéři také klienty organizace učí povely a školí je, jak se správně o zvíře starat. Psi se učí tzv. nafixovat na svého budoucího páníčka.

Trenéři mohou cvičit pouze dva psy najednou, aby jim mohli věnovat maximální pozornost. „Ideální trenér dokáže psa nejen naučit potřebný cvik, to už zvládá celkem dost lidí, ale málokdo zvládne psa připravit tak, aby požadované speciální úkony pes dělal spolehlivě pro handicapovaného,“ říká Hana Pirnerová. Je nutné si totiž uvědomit, že se často jedná o lidi s velmi slabým hlasem, kteří mají velké problémy s pohybem a vlastně nemohou ani psa často pořádně sami pohladit. „Připravit psa pro jiného je kumšt,“ dodává.

Kromě cviků jako podávání věcí, otevírání dveří nebo rozsvěcení světel, se psi připravují pomáhat s konkrétními potřebami handicapovaných lidí. Může se jednat o hodně specifické věci. Některým lidem s velmi omezenou pohyblivostí se může třeba stát, že jim hlava spadne to polohy, kdy se začnou dusit. Toho si pes musí hned všimnout a přiběhnout na pomoc. Učí se také třeba vrátit lidem ruku na ovládání vozíku, když jim z něj spadne a oni nejsou sami schopni ji sami zvednout.

Jiní asistenti zase musí umět zasáhnout při epileptickém záchvatu. „Máme fenku, která doprovází paní s epilepsií. Dokáže vycítit, že na ni přichází záchvat. Je chodící, ale při přicházejícím záchvatu již není schopna dát povel. Fena je naučená, že pokud na ni přichází záchvat na veřejnosti, tak zmáčkne signalizační tlačítko na postroji a fena ji odvede do bezpečí k lavičce, k domu či mimo silnici,“ popsala specifické potřeby lidí Hana Pirnerová.

Po třech až pěti měsících od prvního setkání se přechází do finální fáze výcviku. Ta probíhá opět v tréninkovém bytě v Plzenci, kde se zhruba týden intenzivně secvičuje, opakují se povely a trénuje třeba cestování autem a dalšími dopravními prostředky. Pes i jeho nový pán musí projít i testem, zda všechno zvládají. Pak už následuje jen veterinární prohlídka a pes s klientem spolu odjíždí domů, kde se ještě pod vedením trenéra školí přímo v místě bydliště. 

Trénink ale ještě úplně nekončí, i když už spolu žijí. Trenéři psů jsou jim stále k dispozici a řeší jakékoliv problémy, které mohou nastat. Trenéři mohou také všechny fáze výcviku případně prodloužit, pokud mají pocit, že pes nebo klient nejsou ještě úplně připraveni. Klient se psem na závěr dostanou tzv. asistenční průkaz, který má omezenou  platnost. Klient opakovaně musí opět projít testem, ve kterém prokáže, že psa dokáže pořád správně ovládat a všechno je v pořádku.

Cena: 90 KČ

Cena: 90 KČ

I Vy můžete pomoci!

Číslo účtu: 78-3611440287/0100

Kontakt: 724 279 599

Galerie

Cena: 90 KČ