Jak vyrábí šperky na zakázku Kristýna Malovaná

Redakce
28. Květen 2021

Kristýna Malovaná vyznává minimalistickou formu, a to ve všech směrech. Ať už vytváří šperk, nebo produkt, ve všem se odráží jednoduchost, která má svůj důvod, detail, ale i příběh. Limitované edice s typickou vášní pro práci s různými materiály a technologiemi jsou osobní formou projevu v každém produktu, šperku. Absolvovala UMPRUM, ateliéru design výrobků, pod vedením prof. Jana Němečka a prof. Michala Froňka (2012). Spoluzaložila studio MORPHE, svého času zaměřené na práci v oblasti interiérového a produktového designu a dále také na design výstavních expozic, instalací a art direction. Získala praxi na několika zahraničních i tuzemských stážích, např. roční pobyt v Miláně, dále pak v Berlíně a ve Francii. Za svoji práci obdržela několik ocenění. Byla několikrát nominována na cenu Czech Grand Design v kategorii Designér šperku roku. Dále byla několikrát nominována v rámci Designbloku v kategorii Nejlepší kolekce šperků. Představila se na několika mezinárodních veletrzích a výstavách, jako je Salone del Mobile, Itálie (Miláno), DMY Berlin, český Designblok v Praze a výstava v New Yorku v roce 2018. Jelikož ráda experimentuje a rozšiřuje své znalosti, zúčastnila se i několika workshopů, např. s Makkink & Bey, Esterni a Raumlabor Berlin. A rozhovor právě s Kristýnou Malovanou vám přinášíme dnes na luxusu.

Otázka
Kristýno, byla byste tak hodná a v rychlosti se našim čtenářům představila?
Odpověď
Vystudovala jsem produktový design na pražské UMPRUM. Jsem spoluzakladatelkou design studia Morphe. Zúčastnila jsem se několikrát pražského Designbloku, byla na něm i nominována v kategorii šperku. Stejně tak i na Czech Grand Design v kategorii šperkař roku. Vytvářím minimalistické šperky s přesahem - na zakázku i kolekce. Působím ve sdíleném showroomu Backyard, kde mám i svou dílnu.

Otázka
Ráda vyznáváte ve svých výrobcích jednoduchost. V čem si myslíte, že spočívá její kouzlo?
Odpověď
Obecně je mi blízký minimalismus, jistá střídmost a pokora, fungující nadčasový design. Ráda mám v předmětech příběh, třeba i skrytý, což mě baví třeba u prstenů pro páry, nebo u zásnubních prstenů. Baví mě hra s materiály, kombinací a funkčností. Ráda se obklopuji věcmi, které jsou krásné. Uklidňuje mě to, stejně tak, jako když se projdu v lese.
Otázka
Studovala jste produktový design na UMPRUM. Co Vám toto vzdělání dalo pro Vaši současnou práci?
Odpověď
V podstatatě se nyní pohybuji v tomto oboru v menším měřítku, ale princip navrhování zůstává velmi podobný. Znalost materiálů, ale i nových technologií, využívání 3D programů atp., to vše je určitě veliké plus.

Otázka
Zúčastnila jste se i několika stáží v cizině. Která pro Vás byla asi nejpodstatnější?
Odpověď
Všechny pro mě byly velmi přínosné. Člověk nasaje atmosféru jiných zemí, pozoruje fungování i v rámci práce, a to pak může přenést i zpět do své země. Ve Francii vznikla třeba kolekce Set de café noble na kávu, jelikož jsem působila v keramickém a porcelánovém ateliéru, kde vznikají díla např. pro známého E. Sottsasse. Z každého pobytu jsem si určitě přivezla něco, z čehož čerpám doteď.
Otázka
Vyrábíte šperky na zakázku. Jak příprava takového šperku s klientem probíhá?
Odpověď
Ideálně se potkat osobně, probrat představu zákazníka, někdy se dozvím i příběh, který by se měl do šperku otisknout. Pak také na sebe nechám působit i osobnost zákazníků a po nějakém čase se již bavíme nad návrhy. Vybranou variantu posléze začnu vyrábět a finálně přijde zákazník na zkoušku. Pak se zatajeným dechem šperk předávám majiteli. Celé je to na osobní bázi, takže i do budoucna se mí zákazníci mohou ozvat, když potřebují další šperk.

Otázka
Kde všude můžeme Vaše šperky zakoupit?
Odpověď
Jsem součástí sdíleného showroomu Backyard, kde mám i svou dílnu. Takže určitě tam a pak v různých galeriích, jako je DOX, Czechdesign apod. Mám také svůj eshop www.kristynamalovana.com.
Otázka
Jaká je Vaše nejnověší kolekce?
Odpověď
Kolekce Swing! Je to veselá a hravá kolekce ve velmi limitovaném počtu, protože není snadná na výrobu, ačkoliv by tak mohla vypadat. K vidění a zakoupení je u nás v Backyard.

Otázka
Na konci roku 2018 jste měla výstavu v New Yorku. Co Vám tato zkušenost dala?
Odpověď
Vystavovala jsem já a dvě mé kolegyně. Představila jsem kolekci Komunikace, která pro tuto příležitost vznikla, a ještě další své šperky. Jsem za tu zkušenost moc ráda, protože jsem mohla zkusit a zažít, jaké to je na jiném kontinentě v oblasti šperků, jací lidé se tam v oboru pohybují, nakupují a jaké to je mít např. schůzku v 49. patře mrakodrapu u sběratelky šperků! Bylo to opravdu neskutečné, třeštivé a bláznivé jako NY!
Otázka
Co pro Vás znamená luxus?
Odpověď
Něco vyjíměčného, ať už na osobní bázi, nebo v té materiální a poživačné. Osobní volnost, prostor, svoboda, a to i v práci. A v té materiální krásné materiály, vysoce kvalitní, výhled na moře či skvělé jídlo.

Děkujeme za rozhovor

Kristýna Malovaná

Galerie

  • 0
  • 1
  • 2

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Kristýna Malovaná

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže