Kool and the Gang

Kool
Začátek akce
26. 06. 2019 20:00
Konec akce
26. 06. 2019 23:00
Místo konání
Forum Karlín, Pernerova 51, Karlín
Přejít na Web & koupit vstupenky
Cena vstupenek
680 Kč
780 Kč
980 Kč
Dress Code
- Není Určen -

Prahu čeká ve středu 26. června ve Foru Karlín velký funkový mejdan, na jaký se dlouho nezapomene. Kool and the Gang se totiž poprvé chystají do Prahy. Jedenáctičlenná parta elitních amerických muzikantů nasází publiku nesmrtelné hity jako Celebration, Get Down On It, Fresh, Cherish nebo Ladies Night s bravurou, šmrncem a elegancí, z nichž nic nevymazalo ani padesátileté působení trojice leaderů na scéně. V polovině šedesátých let se zrodila v afroamerické komunitě vlna strhující energické hudby, která si získala celý americký kontinent a převalila se do celého světa. Lví podíl na úspěchu funku, který se nestal krátkým módním výstřelkem, ale již 50 let těší posluchače na celém světě a mění je v nadšené tanečníky, mají i Kool and the Gang. Její leadři, bratři Robert "Kool" Bell, Ronald Bell a George Brown založili první band v Jersey City již v roce 1964 a o pět let později se Kool and the Gang natrvalo usadili na špici žánru. Mluvíme-li o Jamesi Brownovi jako o králi funku, Kool and the Gang jsou jistě korunními princi.

Kool & the Gang mají na svém kontě ceny Grammy, milióny prodaných desek, jejich hudbu známe z filmů Pulp Fiction, Saturday Night Fever nebo Rocky. Stejně silnou devízou, jakou jsou neskutečně nadupaná živá vystoupení a dokonalá muzikálnost všech zúčastněných, je i obrovský autorský potenciál. Loni v červnu zakladatelé a ústřední muzikantské i autorské postavy kapely bratři Robert "Kool" Bell, Ronald Bell a jejich parťák George Brown spolu s bývalým zpěvákem Jamesem "J. T." Taylorem uvedeni během slavnostního ceremoniálu na newyorském Manhatanu do Songwriters Hall of Fame (skladatelské síně slávy).

Špičkoví instrumentalisté, kteří se samozřejmě pohybují ve všech možných stylech od jazzu až po funk a r&b, skvělí zpěváci, perfektní bezchybná rytmika, opulentní show a všudypřítomná nakažlivá radost z hudby. Kool & the Gang je zkrátka živoucí historie i žhavá současnost. Spolu s nimi se o skvělou zábavu postarají neméně energičtí domácí David Kraus a Gipsy Brothers, Top Dream Company a DJ a rapper Michael Viktořík. Vstupenky jsou k dispozici v síti Ticketlive.cz.

V roce 1964 se dalo sedm kamarádů z Jersey City v americkém státě New Jersey dohromady, aby založili soulovou a jazzovou kapelu The Jazziacs. Mezi nimi byli také basista Robert "Kool" Bell, jeho bratr klávesista Ronald Bell, saxofonista Dennis "D. T." Thomas a bubeník George Brown, kteří se stali páteřními členy Kool & the Gang. Bratři Belllové žili v inspirativním prostředí, Koolův kmotr byl slavný jazzový klavírista Theolonius Monk, bydlící ve stejném domě a bratři často potkávali i legendárního Milese Davise, který se u jejich otce a strýce, aktivních boxerů, učil základy tohoto, v tehdejším New Yorku a okolí docela užitečného, sportu.

Mix stylů od jazzu, soulu, r&b až po rock a pop music ve kterých se Kool & the Gang mistrně pohybovali, zaujal od prvního eponymního, ryze instrumentálního alba. Větší komerční úspěch pro kapelu znamenalo čtvrté album Wild and Peaceful s hity jako Funky Stuff, Jungle Boogie nebo Hollywood Swinging. Po delším, nepříliš vydařeném laškování s vyloženě komerčním disko stylem přišla změna, která přinesla kapele největší úspěch: Byl spojen s nástupem zpěváka James "J.T." Taylora a brazilským producentem Eumirem Deodatem. Alba Ladies’ Night z roku 1979 a zejména o rok pozdější Celebrate! s hitem Celebration, který vystoupal až na špičku amerických hitparád. Robert Bell zamýšlel vytvořit něco jako “mezinárodní hymnu” a píseň, kterou kapela prý dala dohromady cestou v tour busu z ceremoniálu American Music Awards se jí skutečně stala. Zazněla na velkých sportovních událostech i při návratu osvobozených amerických rukojmí z Iránu a na YouTube Celebration do současnosti zhlédlo těžko uvěřitelných bezmála 138 milionů zájemců. Úspěšně si vedla i řada dalších písní v jejich dlouhé kariéře, Joanna z alba In the Heart byla dle B.M.I. nejhranějším popovým songem roku 1984. Jako jediné Američany vybral Bob Geldof do charitativního projektu singlu "Do They Know It´s Christmas?”.

Celkem vydali Kool & the Gang 24 alb, posbírali 31 zlatých a platinových desek a řadu ocenění včetně dvou Grammy a v červnu 2018 byl uvedeni do americké autorské Síně slávy. Band, v němž stále dominují zakládající členové Robert "Kool" Bell, Ronald "Khalis" Bell a George "Funky" Brown neztrácí energii ani v současnosti a svoji lekci radosti z energické hudby nabídne v červnu i českým fanouškům.

David Kraus a jeho Gipsy Brothers je parta dlouholetých kamarádů muzikantů. Populární český herec a zpěvák se svými romskými spoluhráči vydali první videoklip. Lehkost a energie romské muziky se tu dotýká i dalších stylů, aniž by ztratila cokoli ze svého drajvu.

Top Dream Company je desetičlenná kapela z Prahy, kterou spojují slova funk, soul, disco & groove. Jedna z nejlepších českých tanečních kapel současnosti se však nebojí ani dalších žánrů, rozumí si s latinou i reggae. Tato energická formace pod vedením trumpetisty Petra "Harmyho" Harmáčka spolupracovala s řadou interpretů z české i mezinárodní scény a účinkovala také v několika televizních hudebních show.

Michael Viktořík je legendární český rapper, DJ a bavič. Zakládající člen kapely J.A.R., která vznikla 17. listopadu 1989 během společného Viktoříkova setu s Romanem Holým. Kromě role frontmana v kapele uváděl a uvádí tento muž svérázného humoru hudbu na několika českých rádiích, svoje charisma a dar komunikace zúročuje občas i jako DJ a moderátor.

Fotogalerie
  • Kool
  • Kool