LEDNICKO|VALTICKÝ HUDEBNÍ FESTIVAL 2019

LVHF 2019
Začátek akce
28. 09. 2019 19:00
Konec akce
12. 10. 2019 22:00
Místo konání
Lednicko-valtický areál
Přejít na Web & koupit vstupenky
Cena vstupenek
490 Kč
Dress Code
Formal Dress

Čtvrtému ročníku LVHF udávají tón kapelníci a skladatelé, kteří byli po sedm století spjati s jižní Moravou.

V termínu od 28. září do 12. října 2019 se uskuteční čtvrtý ročník LEDNICKO|VALTICKÉHO HUDEBNÍHO FESTIVALU (LVHF), který jedinečným způsobem spojuje krásu klasické hudby s unikátním architektonickým odkazem Lichtenštejnů v Lednicko-valtickém areálu a okolí.

„Koncerty LVHF jsou symbiózou předních hudebních interpretů a promyšlené dramaturgie inspirované kulturní historií Lednicko-valtického areálu a přispívají k setkávání obyvatel České republiky, Rakouska a Slovenska,“ říká ředitel festivalu Jiří Partyka.

Dramaturgie letošního ročníku připomene v osmi koncertech kapelníky a skladatele, kteří byli spjati s rodem Lichtenštejnů, působícím po 700 let na jižní Moravě. Jako mimořádný festivalový program se v červnu v City Palais Liechtenstein ve Vídni uskuteční koncert k 300. výročí knížectví Lichtenštejnsko.
Vystoupí na něm jedni z našich nejlepších umělců – basbarytonista Adam Plachetka, sopranistka Patricia Janečková a trumpetista Ondřej Jurčeka, ti všichni za doprovodu komorního souboru Barocco sempre giovane.

Festival se i letos vrátí k několika oblíbeným místům konání koncertů, mezi něž patří zámek Valtice, zámek Lednice či lovecký zámeček Rendez-vous, a současně umožní návštěvníkům objevit prostory nové, jež jsou rovněž dědictvím po lichtenštejnských rchitektech, například zámek Mikulov, kostel v Katzelsdorfu nebo zřídka užívaná kaple Cyrila a Metoděje v Břeclavi.

Na zahajovacím koncertu 4. festivalového ročníku vystoupí vynikající francouzsko- holandská houslistka Cosima Soulez Larivière, vítězka prestižní maďarské Bartók World Competition, za doprovodu pianisty Miroslava Sekery.

Druhý festivalový večer v podání přední harfenistky Kateřiny Englichové a flétnisty Petra Pomkly nabídne díla Wolfganga Amadea Mozarta, Clauda Debussyho a Gabriela Faurého a svým umístěním do Dianina chrámu zvaného Rendez-vous přenese posluchače do časů domácího koncertování 18. a 19. století.

Podtitul třetího koncertu Hudba z Nové Říše odkazuje na rodiště bratrů Antonína a Pavla Vranických. Jednou z dominant večera bude houslový koncert Pavla Vranického, který zazní v někdejším rodovém sídle Lichtenštejnů na zámku Mikulov. Za doprovodu klasicistního Ensemble 18+ vystoupí přední český houslový virtuos Ivan Ženatý a také
sólistka Národního divadla Marie Fajtová.

Úspěšný český barokní orchestr Collegium Marianum rozezní kostel v rakouském Katzelsdorfu a nabídne mimo jiné novodobou premiéru skladby Melchiora Pichlera, který byl dalším ze slavných kapelníků Josefa Jana Adama Lichtenštejna.

Pátý koncert představí krásy samotných Valtic – na valtickém zámku zazní skladby renesančního autora Nicolause Zangia, úzce spjatého se zdejším panstvem, v podání vokálního souboru Cappella Mariana a sopranistky Lucie Rozsnyó.

Projekt Cembalissimo s Editou Keglerovou a Monikou Knoblochovou představí, spolu s řídce uváděnou hudbou pro dvě cembala, kostel sv. Cyrila a Metoděje, další ze staveb „lichtenštejnských“ architektů. Hostovat budou významní absolventi břeclavské ZUŠ, houslista Jiří Partyka a violoncellista Lukáš Svoboda.

Mezi valtické rodáky patří neprávem opomíjený skladatel a kontrabasista Johannes Matthias Sperger, jemuž bude věnován sedmý festivalový večer. Hlavní hvězdou programu bude violoncellista Emil Rovner.

Závěrečný galakoncert, tradičně umístěný do renovované jízdárny zámku Valtice, bude patřit vítězi prestižní Soutěže královny Alžběty v Bruselu. Pianista Lukáš Vondráček zahraje v doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Vojtěcha Spurného Beethovenův Klavírní koncert č. 5, zvaný „Císařský“. Spolu s mezzosopranistkou Alexandrou Yangel, sólistkou Státní opery ve Vídni, zakončí IV. ročník festivalu.
Již pravidelný doprovodný program festivalu tvoří koncerty pro žáky základních škol. Hudbu doprovázejí samotní umělci poutavým výkladem, který má přiblížit nejen hudební nástroje, ale rovněž různé stylové epochy a žánry hudby.

LVHF se svým čtvrtým ročníkem stává pravidelným kulturním svátkem, který vždy na přelomu září a října láká do Lednicko-valtického areálu a okolí příznivce klasické hudby. Koncerty festivalu hojně navštěvují i čestní hosté z řad starostů a zástupci státních institucí a kulturních domů.

Stejně jako v předchozích letech poskytl i čtvrtému ročníku LVHF svou laskavou záštitu hejtman Jihomoravského kraje, JUDr. Bohumil Šimek.

Program festivalu:


Mimořádný koncert – sobota 15. června 2019 v 18h
Palais Liechtenstein ve Vídni
BAROCCO SEMPRE GIOVANE, Josef Krečmer – umělecký vedoucí
Patricia Janečková – soprán, Adam Plachetka – basbaryton, Ondřej Jurčeka – trubka

1. koncert – Slavnostní zahájení – sobota 28. září 2019 v 19h
Zámecká jízdárna Lednice – Multifunkční centrum Cosima Soulez Larivière – housle,Miroslav Sekera – klavír

2. koncert – Rendez-vous s harfou – neděle 29. září 2019 v 16h
Dianin chrám Rendez-vous
Kateřina Englichová – harfa, Petr Pomkla – flétna

3. koncert – Hudba z Nové říše – úterý 1. října 2019 v 19h
Zámek Mikulov
ENSEMBLE 18+
Marie Fajtová – soprán, Ivan Ženatý – housle

4. koncert – Pocta Janu II. Lichtenštejnovi – sobota 5. října 2019 v 18h
Kostel Sv. Bartoloměje, Katzelsdorf – Bernhardsthal (Rakousko)
COLLEGIUM MARIANUM, Jana Semerádová – umělecký vedoucí
Patricia Janečková – soprán

5. koncert – Italské nebe – neděle 6. října 2019 v 16h
Zámecká kaple Valtice
CAPPELLA MARIANA, Vojtěch Semerád – umělecký vedoucí
Lucie Rozsnyó - soprán

6. koncert – Cembalissimo – středa 9. října 2019 v 18h
Kaple Sv. Cyrila a Metoděje v Břeclavi
Edita Keglerová – cembalo, Monika Knoblochová – cembalo
Hosté: Jiří Partyka – housle, Lukáš Svoboda – violoncello

7. koncert – Maestro J. M. Sperger – pátek 11. října 2019 v 19h
Zámecké divadlo ve Valticích
BAROCCO SEMPRE GIOVANE, Josef Krečmer – umělecký vedoucí
Ondřej Kepka – mluvené slovo, Emil Rovner – violoncello

8. koncert – Závěrečný galakoncert – sobota 12. října 2019 v 19h
Zámecká jízdárna Valtice
PKF – Prague Philharmonia, Vojtěch Spurný – dirigent
Alexandra Yangel – mezzosoprán, Lukáš Vondráček - klavír

Vstupenky na festival jsou již nyní v prodeji přímo na www.lvhf.cz a v síti GoOut.

Fotogalerie