Lilia Khousnoutdinova, žena, která díky svým produktům provádí lidi po celém světě

04. Listopad 2019 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 174478

Lilia Khousnoutdinova je doslova žena s velkým Ž. Vystudovala politologii a historii na Oxfordu a Gender & Development na London School of Economics. Je autorkou několika knih a provokativní kolekce šperků, kterými zapůsobila na nejednu osobu. Provází ženy i muže na cestách po posvátných pohanských místech v Anglii, ve Francii a v Asii. Jedním z jejích projektů je originální kolekce ženských šatů. Látky vybírá osobně na svých cestách po celém světě. Klade důraz na kvalitu a přírodní materiály, takže každému musí být jasné, že její šaty jsou opravdu výjimečné!

Váš osobní i pracovní život nabral poslední dobou rychlé tempo. Jste matkou, partnerkou a ještě k tomu podnikáte, věnujete se osobnímu rozvoji žen, podporujete vznik prvního porodního domu u nás a máte vlastní módní značku opravdu krásných ženských šatů,... Jak to všechno zvládáte?

Řekla bych, že tempo je stejné. Možná spíše zpomaluje. Když se ohlédnu pár let zpátky na to, jak jsem fungovala po porodu syna, nechápu, kde jsem brala energii. Tehdy jsem měla pocit, že musím stihnout úplně všechno, nejlépe každý prospěšný a zajímavý projekt. Dnes už si hodně vybírám a ze všeho nejvíc se snažím vytvářet plnohodnotně strávený čas s dětmi a partnerem. Nicméně miluju tvořit nové věci a ráda se podílím na mnoha projektech, které mi dělají radost. Například teď na podzim pro mou značku Ecstatic Fashion chystáme novou kolekci šatů i šperků pro ženy. Jednáme o spolupráci s několika neziskovkami v Bhútánu, začala jsem podporovat iniciativu Ať žijí! pro otevírání prvních porodních domů v Česku. Zajímavých aktivit je opravdu hodně. Z mé zkušenosti je nejdůležitější opravdu svoji práci milovat a cítit, že má smysl.

Co vás přivedlo k módě?

Bhútán. Respektive Bhútánská KIRA – de facto velký obdélníkový kus látky, který tvoří základ tradičního ženského kroje. Obmotává se předepsaným způsobem kolem ženy, na ramenech se přichytí dvěma brožemi a zpevní se páskem. A je Hotovo. Žádné další zipy, knoflíky, mašličky. Výsledek vypadá jako dlouhé šaty bez rukávů s lodičkovým výstřihem. Tradiční kira není „jen látkou. Je to přímo umělecké dílo - pestré a velmi pevné látky, které jsou ručně tkané a bohatě zdobené tkanými (nikoli vyšívanými) vzory. Převážně jsou dělané z bavlny a hedvábí, i když občas se v severních regionech používá i vlna. Její výroba trvá měsíce, občas až rok. Když jsem zahlédla před mnoha lety tmavě fialovou kiru v údolí Bumthang, nedokázala jsem odolat. I když jsem věděla, že její cena je skoro vše, co mám u sebe v hotovosti, musela jsem ji mít. A tak to začalo. Po návratu do Prahy jsem se totiž rozhodla zaexperimentovat s tím, co všechno je možné z kiry vytvořit. A jsem u zrodu značky Ecstatic Fashion. Z první kiry jsem navrhla jednoduché, cudné šaty a dodnes mne fascinuje, že vyvolávají tak silné reakce. Obzvlášť v Bhútánu mám vždy pocit, že když bych osedlala žirafu, tak se mi dostane méně pozornosti, než když mám na sobě tyto moje první „kiro-šaty“. Trvalo to ale spoustu let, než jsem se odvážila tento experiment, a to jen díky hojným povzbuzením žen, zopakovat.

Jakým způsobem vybíráte látky?

Každou kiru vybírám osobně. Když jezdím do Bhútánu, ať už v rámci našich charitativních aktivit, jako průvodkyně zážitkových výprav, nebo za přáteli, pokaždé přivezu několik kousků. Pokaždé je kupuji osobně a přímo u tkadlen. Nejradši mám odlehlé oblasti, kde je pořád možné najít opravdu výjimečné vzory. Velkou roli hrají barvy a co nejkvalitnější provedení. To se projeví i v ceně, jednoduchá, ručně tkaná kira začíná na 80 USD, pokud chceme hedvábí anebo opravdu skvostné vzory, musíme počítat s cenou až 2500 USD. Je to logické a nechtěla bych, aby bhútánské ženy tato svá díla prodávaly pod cenou. V praxi to znamená, že šaty šité z celé kiry jsou o to dražší. Sama mám několik večerních modelů z té nejdražší kategorie kir a musím říct, že hodnota materiálu je hned poznat. Co se týká další naší kolekce Sweet Sárí Delights a také celé naší Vintage linie, tam děláme to, čemu se odborně říká „upcycling“ – dáváme starým látkám nový život. Starobylé látky z Indie jsou bohaté na kvalitní, ručně vyšívané vzory a nápadité detaily. Jsou to látky, které by byla opravdu škoda nevyužít. Žila jsem svého času v Dillí a Indii miluji, tedy ráda osobně vybírám všechny látky i pro naši indickou kolekci šatů.

Na jakou příležitost si ženy šaty od vás pořizují?

Co se týká šatů na míru z dražších látek, zpravidla jsou to slavnostní příležitosti, jako je maturitní ples, svatba, taneční soutěž anebo nějaká jiná významná životní událost. Jinak samo sebou jsou i letní party, plesy, dovolené, atd. Snažíme se, aby naše doplňky a šaty z kolekce pret a porter byly praktické a použitelné v každodenním životě. Bezpochyby i do kanceláře nebo třeba na rande. Poslední novinkou jsou šaty, velmi krásné kousky, pro těhotné a kojící ženy. Sama jsem v těhotenství zápasila s tím, kde najít pohodlné a zároveň krásné šaty, které bych ale nemusela po porodu zahodit, to je totiž podle mě škoda peněz. Snažíme se o to, aby byly modely nositelné i po potom a usnadnily ženám kojení. Na tuto otázku se snažíme odpovědět v rámci kolekce Ecstatic mama, která má termín porodu letos v listopadu?.

Kdybyste měla popsat ženu, která má odvahu takový kousek nosit. Jaká žena to je?

Je to žena, která nechce být součástí žádného davu a zároveň nechce následovat cizí trendy. Jde si svojí cestou, tvoří to, co jí přijde hluboce smysluplné a zároveň miluje život. Nevadí jí být centrem pozornosti a užívá si svoji ženskost. Nebojí se barev, ocení neobvyklé vzory a velice stojí o udržitelný přístup k módě. Je to taková, která chce šaty, jež jsou neopakovatelné a dostatečně kvalitní na to, aby je výhledově mohla věnovat své vnučce. Tak jak to dělají běžně ženy v Bhútánu. A v neposlední řadě je to samozřejmě žena, kterou baví, když látka vypráví svůj příběh!

Kolekce působí hodně žensky a šaty jsou výrazné. Kolik kusů od každých šatů pouštíte do prodeje?

Šaty, které šijeme na míru nebo v rámci kolekce Couture, jsou naprosto jedinečné. Co se týká kolekce Pret a Porter, tam to není nijak omezené. Aktuálně tvoříme novou kolekci, která bude něco „mezi,“ kdy budeme šít jen limitovaný počet, třeba 5 kousků, a budeme kombinovat o něco dražší látky s těmi cenově dostupnějšími. Látky používáme výhradně přírodní, a když nejsou zrovna z Bhútánu, Indie nebo z jiné exotické země, tak pochází od kvalitní české dodavatelky.

Co vy sama ráda nosíte?

Dlouhé šaty výrazné barvy, vintage oblečení, kombinace, které jsou svůdné nebo elegantní. Zároveň moc ráda experimentuji a nosím všechno možné, snažím se nelpět na žádném stylu a přistupovat k módě s vtipem. Rozhodně preferuji kvalitu nad kvantitou a kupuji téměř výhradně přírodní látky. Miluji také second handy, swap bazárky, ale občas si koupím nebo nechám ušít i nějaký naprosto exkluzivní kousek.

Co pro vás znamená luxus?

Ticho, prostor, čistý vzduch a voda. Nádherné místo s výhledem. Kvalitní přírodní materiály. Možnost být paní svého času a mít možnost se spontálně a svobodně rozhodovat. Třeba všechno zrušit a zůstat na koberci a hrát si s dětmi. Strávit líné ráno v náruči svého muže. V oblasti textilu pro mě je zatím největší luxus látka vyrobená z vláken lotosu, kterou jsem potkala na jezeře Ingle v Barmě. Ráda bych jednou z této jedinečné látky navrhla třeba unikátní svatební šaty.

Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory

Lilia Khousnoutdinova