Lukáš Tvrdý, spoluzakladatel netradičního květinářství Luka:sh

Redakce
15. Květen 2019

Dnes jsme vyzpovídali jednoho se spoluzakladatelů pražského květinářství s netradičním názvem luka:sh, pana Lukáše Tvrdého. Luka:sh není jen obchodem s květinami, ale také květinovou dílnou, v níž vznikají netradiční květinové vazby. 

Otázka
Vaše květinářství se nezvykle jmenuje. Co jeho název znamená?
Odpověď
Když jsme vymýšleli, jak tento projekt nazvat, nechtěli jsme se opakovat po jiných se jmény květin, případně názvem místa, kde se dílna s obchodem nachází. Pak je logické, že jsme si hráli se jmény dvou ze zakládajících osob a hlavních tvůrců luka:sh

Otázka
Čím se odlišujete od ostatních květinářství?
Odpověď
Interiérem, který je pojat velmi technicky a naší zálibou kombinovat na první pohled netypické materiály s květinami a rostlinami.
Je to dílna, která je otevřena všem, kteří mají rádi květiny. U nás se člověk nemusí bát doslova osahat květiny, samozřejmě s ohledem na křehkost rostlinného materiálu. Pořádáme workshopy na různá témata, a to pro všechny co mají rádi květiny.
Otázka
Jaké všechny služby nabízíte?
Odpověď
Patří mezi ně dekorace reprezentativních prostor, hotelů i kanceláří, workshopy pro skupiny i jednotlivce, eventy a různá setkávání. Zákazníci u nás také najdou rady, jak doma pečovat o rostliny, aby se jim dařilo co nejlépe. Pokud chcete změnit interiér, v našem týmu je úžasná designérka Šárka Hrdinová, která navrhne nejlepší řešení a pomůže vám s jeho realizací.

Otázka
Sledujete trendy ve vázání květin?
Odpověď
Sledujeme a stále se vzděláváme. Jen trendům nepřikládáme takový důraz. Důležitější je pro nás obdarovaná osoba a její oblíbené květiny, barvy a styl. Tak trochu každého klienta vyzpovídáme. Nejdůležitější trendem je stále čerstvost, sezónnost a právě již zmíněná osobitost kytic.
Otázka
Kde berete inspiraci?
Odpověď
Ta přichází při samotné tvorbě, v přírodě, ve fantazii klientů.

Otázka
Jaké květiny jsou letos tak říkajíc in?
Odpověď
Hlavně přirozené... I když dostává se pomalu do popředí používání barvených květů a přírodnin, čemuž statečně odoláváme. Určitě se zájmu těší dahlie, pivoňky, romantické květy, často používané v kyticích „boho“ stylu.
Otázka
Jakou květinu máte vy osobně nejraději a proč?
Odpověď
Nemám květinu nejoblíbenější, baví mě všechny květiny. Každá ve svém čase v průběhu roku. Stejně je to u rostlin. U nich mě baví
neobvyklé druhy a odrůdy.

Otázka
Věříte v květomluvu?
Odpověď
Nikoli a snažím se ji lidem vymluvit. Dle mého názoru je to přežitek, který vznikl jako zábavná součást komunikace ve starověkých harémech a těšil se zájmu počátkem 19. století. Navíc je tak pozměněn, že už nemá opodstatnění. Důležitější je, když květina potěší, zlepší náladu. Třeba na jaře jsou u zákazníků oblíbené žluté tulipány, podle květomluvy značí žárlivost, podle zákazníků jsou výrazem jarní nálady.
Otázka
Kde vás zákazníci najdou?
Odpověď
Jsme na Francouzské ulici 594/3, malý kousek od Náměstí míru a MHD.

Děkujeme za rozhovor

luka:sh