Lukáš Tvrdý, spoluzakladatel netradičního květinářství Luka:sh

15. Květen 2019 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 29489

Dnes jsme vyzpovídali jednoho se spoluzakladatelů pražského květinářství s netradičním názvem luka:sh, pana Lukáše Tvrdého. Luka:sh není jen obchodem s květinami, ale také květinovou dílnou, v níž vznikají netradiční květinové vazby. 

Vaše květinářství se nezvykle jmenuje. Co jeho název znamená?
Když jsme vymýšleli, jak tento projekt nazvat, nechtěli jsme se opakovat po jiných se jmény květin, případně názvem místa, kde se dílna s obchodem nachází. Pak je logické, že jsme si hráli se jmény dvou ze zakládajících osob a hlavních tvůrců luka:sh

Čím se odlišujete od ostatních květinářství?
Interiérem, který je pojat velmi technicky a naší zálibou kombinovat na první pohled netypické materiály s květinami a rostlinami. Je to dílna, která je otevřena všem, kteří mají rádi květiny. U nás se člověk nemusí bát doslova osahat květiny, samozřejmě s ohledem na křehkost rostlinného materiálu. Pořádáme workshopy na různá témata, a to pro všechny co mají rádi květiny.
Jaké všechny služby nabízíte?
Patří mezi ně dekorace reprezentativních prostor, hotelů i kanceláří, workshopy pro skupiny i jednotlivce, eventy a různá setkávání. Zákazníci u nás také najdou rady, jak doma pečovat o rostliny, aby se jim dařilo co nejlépe. Pokud chcete změnit interiér, v našem týmu je úžasná designérka Šárka Hrdinová, která navrhne nejlepší řešení a pomůže vám s jeho realizací.

Sledujete trendy ve vázání květin?
Sledujeme a stále se vzděláváme. Jen trendům nepřikládáme takový důraz. Důležitější je pro nás obdarovaná osoba a její oblíbené květiny, barvy a styl. Tak trochu každého klienta vyzpovídáme. Nejdůležitější trendem je stále čerstvost, sezónnost a právě již zmíněná osobitost kytic.
Kde berete inspiraci?
Ta přichází při samotné tvorbě, v přírodě, ve fantazii klientů.

Jaké květiny jsou letos tak říkajíc in?
Hlavně přirozené... I když dostává se pomalu do popředí používání barvených květů a přírodnin, čemuž statečně odoláváme. Určitě se zájmu těší dahlie, pivoňky, romantické květy, často používané v kyticích „boho“ stylu.
Jakou květinu máte vy osobně nejraději a proč?
Nemám květinu nejoblíbenější, baví mě všechny květiny. Každá ve svém čase v průběhu roku. Stejně je to u rostlin. U nich mě baví neobvyklé druhy a odrůdy.

Věříte v květomluvu?
Nikoli a snažím se ji lidem vymluvit. Dle mého názoru je to přežitek, který vznikl jako zábavná součást komunikace ve starověkých harémech a těšil se zájmu počátkem 19. století. Navíc je tak pozměněn, že už nemá opodstatnění. Důležitější je, když květina potěší, zlepší náladu. Třeba na jaře jsou u zákazníků oblíbené žluté tulipány, podle květomluvy značí žárlivost, podle zákazníků jsou výrazem jarní nálady.
Kde vás zákazníci najdou?
Jsme na Francouzské ulici 594/3, malý kousek od Náměstí míru a MHD.

Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory