Majitelka jedinečného českého krejčovství Sára Lachmanová

Rozhovor sepsal Ondřej Petera
04. Březen 2020
Otázka
Můžete našim čtenářům říci pár vět o Vašem krejčovství?
Odpověď
Ateliér Sára Lachmanová – Personal Tailor vznikl v Praze v roce 2017, jako přirozený krok v rámci mého profesního rozvoje. Věnuji se navrhování a realizaci autorských pánských a dámských oděvů, specializuji se především na business a společenskou módu, ale neomezuji se pouze na ni. Svou práci stavím na osobním přístupu, kvalitních materiálech, perfektně padnoucím střihu a precizním zpracování se smyslem pro detail. Mou vizí je zachování tradičního krejčovského řemesla v Česku.

Otázka
V čem je Vaše krejčovství jiné než ostatní?
Odpověď
Dnes se dá za výjimečnost považovat možná právě to, co by mělo být základem kvalitního krejčovství, tedy vysoká odbornost, dlouholeté zkušenosti, důraz na osobnost klienta a individuální přístup. Jsem zároveň i návrhář, a proto mohu svým klientům nabídnout kompletní služby na jednom místě.
Otázka
Kdy se ve Vás zrodil nápad stát se krejčím?
Odpověď
Kreativní nadání se u mne projevovalo od dětství, první návrhy oděvů jsem malovala už na základní škole. Vyučení a studium v oboru bylo vlastně přirozené, nikdy jsem nechtěla dělat něco jiného.

Otázka
Jak vzpomínáte na svůj začátek?
Odpověď
Každý student krejčovského řemesla se vidí ve svých představách jako slavný módní návrhář, ale to je špička ledovce složeného z tvrdé práce. Nejlepší způsob, jak začít, a sama jsem si jím prošla, je získávat zkušenosti u nejlepších v oboru, neusnout na vavřínech a neustále se učit. Budování vlastní značky je vždy těžké, důležité je poučit se z chyb a nevzdat se.
Otázka
Pro koho jsou Vaše obleky určeny?
Odpověď
Pro ty, které neuspokojuje jednotvárnost masové oděvní produkce, kteří v oblečení hledají vyjádření názoru, šmrnc v záplavě šedi povinného dresscodu nebo jen naplnění potřeby každodenního odívání. Pro ty, u kterých konfekce nenaplňuje jejich stylové, kvalitativní či proporční nároky.

Otázka
V jaké cenové relaci se vaše obleky pohybují?
Odpověď
Cena obleků začíná přibližně na 18 tisících korun a horní hranice není - vždy záleží na ceně materiálu, doplňcích, provedení apod. Oblek z kašmíru a hedvábí klienta přijde na 60 tisíc korun, pracovala jsem i na obleku vytkávaném zlatem, který stál přibližně 300 tisíc korun.
Otázka
S jakými látkami pracujete?
Odpověď
Používám výhradně kvalitní materiály od předních světových výrobců, jako jsou Holland& Sherry, Dormeuil, Ogilvy a další. Mezi takové látky patří hedvábí, mohér, kašmír nebo česaná merino vlna. Spolupracuji s italskými dodavateli, se kterými se setkávám osobně a materiály odebírám kusově – oblek je pak opravdu originál.

Otázka
Jak dlouho trvá výroba obleku na míru a jak takový proces probíhá?
Odpověď
Při prvním setkání v ateliéru s klientem probereme jeho představy a přání, vybereme vhodný materiál a změřím mu tělesné míry. Poté objednám látku, míry zpracuji do individuálního střihu a začnu pracovat na jednotlivých dílech a kompletaci celého modelu, který se připraví na zkoušku. Klient si může zvolit veškeré detaily od knoflíků přes barvu obšívání, monogram, skryté kapsy až po různé jiné vychytávky. Tento proces trvá zhruba 4-6 týdnů, v extrémních případech může výroba obleku pro nejnáročnější klienty trvat i několik měsíců.
Otázka
Kam se bude ubírat móda za deset let?
Odpověď
Přestože je móda cyklická a některé trendy se vrací, nedá se to přesně odhadnout. Nošení obleků je ale velmi nadčasové, proto očekávám, že se budou měnit spíše detaily a materiály, které budou více funkční. Dnešní mladá generace si naštěstí začala uvědomovat negativní důsledky tzv. fast fashion, levné a nekvalitní konzumní módy, takže věřím, že poctivé řemeslo a ruční práce budou mít i v budoucnosti v módě své místo.

Otázka
Jak trávíte svůj volný čas?
Odpověď
Nejlepším odpočinkem jsou pro mne čtení, dlouhé procházky s pejskem a sport.
Otázka
Co je pro Vás luxus?
Odpověď
Luxus je velmi subjektivní pojem, který může znamenat pro každého něco jiného. Je to něco nadstandardního, přidaná hodnota, která nám přináší pozitivní pocity. Pro někoho to může být drahé oblečení světoznámé značky, pro jiného čas strávený se svými blízkými. Momentálně je pro mne luxusem dlouhý spánek.

Děkujeme za rozhovor

Sára Lachmanová

Galerie

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Sára Lachmanová

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže