MARTINA LEWIS - ČLENKA PRESTIŽNÍHO GUARDS POLO CLUBU

Rozhovor napsala redakce
26. Květen 2011
Otázka
Nedávno jste se stala členkou Guards Polo Club-u. Můžete nám club představit, a co členství v tomto prestižním clubu ve světě póla znamená?
Odpověď
Guards Polo Club je jedním z nejstarších polo klubů v Anglii, byl založen v roce 1955 a původně byl určen jen pro členy vojenské gardy. Jeho sídlo je ve Windsoru a Princ Philip, Duke of Edinburgh a manžel anglické královny, je prezidentem klubu. Oba jsou pravidelnými návštěvníky a předávají poháry vítězným týmům proslavených polo turnajů jako například Queens Cup. Klub si zakládá na vysoce kvalitních polo hřištích, kterých má v současné době 10, vysoké úrovni pola a disciplíně – kdo přijde pozdě na hru, i když se třeba jedná jen o klubový trénink, platí pokutu. Organizuje také řadu turnajů světové úrovně.

Potenciální člen musí prokázat již určitou znalost pola a mít minimálně handicap -1, vlastní polo tým s profesionálem a koňmi a být doporučen dvěma členy klubu. Pak ho čeká pohovor s chairmanem klubu, aby ho přesvědčil o své osobě a charakteru, profesionálním a společenském zázemí, a skutečným a dlouhodobým zájmem o polo jako sport. Chairman se pak rozhodne, zda kandidata doporučí na členství. I když se členem stanete, musíte dodržovat pravidla a etiketu, jinak můžete být vyloučen. Členství v tomto klubu je polo vizitkou na celém světě, protože prostě jen nestačí vypsat šek...

Otázka
Jakou má historii, tradici pólo u nás v Čechách? Kolik pólo hráčů je u nás oficiálně registrovaných?
Odpověď
Přestože v Čechách máme tradici v dostizích a parkurech, polo u nás tradici nemá. Oficiálně registrovaným hráčem jsem v tuto chvíli sama a to v anglické a francouzské polo federaci, protože u nás žádný polo klub zatím nebyl členem FIP (Federation of International Polo). V letošním roce La Republica Polo Club coby organizátor BMW Polo Czech Open 2011, navázala spolupráci s FIP a pod její zaštitou se odehraje i tento turnaj.

Otázka
A jaká je situace v okolních státech bývalého východního bloku? Kde je pólo populárnější a má větší podporu než u nás v Čechách?
Odpověď
Paradoxně na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku a Polsku má polo narozdíl od Čech historickou tradici, která byla v posledním desetileti obnovena, a každý z těchto států má několik aktivních polo klubů. Například na organizaci letošního mezinárodního polo turnaje BMW Polo Czech Open 2011 spolupracuji s I. Polo Klubem Bratislava 1888. Bohužel Čechy v tomto ohledu za svými sousedy zaostaly…
Otázka
Co to obnáší stát se hráčem póla? Kde se dá hra trénovat?
Odpověď
Základem je být dobrým jezdcem, mít výbornou fyzickou kondici a přirozený sportovní talent s citem pro míč. Pak nastupuje pravidelný trénink, jak individuální, kterému se říká stick and ball, tak v týmu během tréninkových nebo soutěžních chukkas. Polo rájem jsou během evropské zimy Argentina a Jižní Afrika, v Evropě zejména Anglie, i když polularita pola roste i ve Francii, Itálii, Německu a u našich sousedů. V loňském roce jsem na farmě Levín provozovala po celou sezónu polo klub s možností individualních lekcí i treninkových chukkas, ale vzhledem k tomu, ze nyní travím většinu času v Anglii, jsem se rozhodla, soustředit se na hraní kvalitního pola tam.
Otázka
V červnu se uskuteční další ročník BMW Polo turnaje. Co můžeme od turnaje očekávat?
Odpověď
10. – 12.6. na Farmě Levín proběhne jediný mezinárodní polo turnaj v Čechách pod záštitou FIP pod názvem BMW Polo Czech Open 2011. Handicap turnaje byl stanoven na 4 – 6 a utkají se mezi sebou čtyři týmy – BMW, Hublot, J&T Banka a Nespresso & La Casa Argentina - složené z hráčů za Slovenska, Rakouska, Maďarska, Itálie, Argentiny a já budu opět reprezentovat Českou republiku. Více informací najdete na www.larepublicapolo.com

Polu dominují muži, ale roste i počet žen – hráček. Podle mého názoru je to dané dvěma hlavními faktory. Historicky sloužilo polo k tréninku vojáků a vyvinulo se v elitní hru zejména anglických gentlemanů, takže ženám byl přístup umožněn podstatně později. Druhým faktorem je fyzická náročnost hry a fakt, že týmy během hry jsou smíšené, takže ženy soutěží s muži bez jakékoliv výhody, přestože jsou přirozeně slabším “něžným pohlavím”.
Děkujeme za rozhovor

GUARDS POLO CLUB

Firemní články

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže