MB&F HM11 Architect: Hodinky inspirované futuristickou architekturou

20. Listopad 2023 | Redakce LUXUS.cz | čtenost se zde objeví 20. 12. 2023

MB&F je značka, která se nebojí experimentovat s nekonvenčními formami a funkcemi hodinek. Její nejnovější model, HM11 Architect, je dokonalým příkladem toho, jak lze spojit hodinářské umění a architektonickou inspiraci.

HM11 Architect jsou navrženy jako malá budova pro zápěstí, která má čtyři “místnosti”, v nichž jsou umístěny různé ukazatele času a funkce. V centru je létající tourbillon, který je srdcem “horologického motoru” s rezervou chodu 96 hodin. Pouzdro hodinek se otáčí kolem své osy a má osm zarážek, které umožňují nastavit si, jaký pohled chcete mít na bocích. Hodinky mají průměr 42 mm a jsou vyrobeny z titanu nebo zlata. Jsou inspirovány futuristickou architekturou z 60. let minulého století, která odrážela naději a optimismus té doby.

HM11 Architect je omezená edice pouze 33 kusů v každé variantě a je k dostání za 198 000 dolarů.

Futuristická architektura z 60. let byla ovlivněna hnutím modernismu, které usilovalo o racionalitu, funkčnost a jednoduchost. Zároveň byla otevřená novým technologiím, materiálům a formám, které vyjadřovaly víru v pokrok a lepší budoucnost. Mezi představitele tohoto směru patřili například Le Corbusier, Oscar Niemeyer, Eero Saarinen, Buckminster Fuller nebo Archigram. V Československu se futuristická architektura projevila například v podobě bruselského pavilonu, hotelu Intercontinental, budovy Transgas nebo obchodního domu Kotva.

Tyto stavby se vyznačovaly nepravidelnými tvary, organickými křivkami, geometrickými strukturami, prefabrikovanými prvky nebo modulárními systémy. Futuristická architektura z 60. let je dnes považována za významnou součást kulturního dědictví a památkové péče.

Galerie