Museum Kampa představí výstavu fotografií proslulého umělce Helmuta Newtona

Helmut Newton
Konání akce
29. 06. 2019 10:00 - 28. 10. 2019 18:00
Místo konání
Museum Kampa, U Sovových mlýnů 503/2, Praha 1 – Malá Strana
Přejít na Web
Cena vstupenek
120 Kč, 220 Kč,
Dress Code
Není
MUSEUM KAMPA - NADACE JANA A MEDY MLÁDKOVÝCH (458)

Retrospektivní výstava Helmut Newton in Dialogue. Fashion and Fictions, kterou Museum Kampa pořádá ve spolupráci s berlínskou Kicken Gallery, představí ke konci června fotografie slavného německo-australského fotografa Helmuta Newtona. Spolupráce Newtona s berlínskou Kicken Gallery spadá do sedmdesátých let dvacátého století. Tehdy začal její zakladatel Rudolf Kicken tvořit vlastní pozoruhodnou kolekci fotografických děl a postupně ji doplnil také o díla soukromých sběratelů.

Kontroverze, erotika i preciznost

Během své téměř šedesátileté profesionální kariéry Helmut Newton bravurně ovládl estetiku studiové fotografie, která se vyznačuje pečlivou pozorností k atmosféře, kompozici, jemnosti a detailu. Proslavil se především svými fotografiemi pro časopis Vogue, pro jehož australskou, londýnskou a pařížskou redakci pracoval dlouhých 23 let. Jemně oscilující mezi kontroverzí, tajemnem a erotikou vyobrazoval modelky jako silné, aktivní a sebevědomé ženy v moderní společnosti. Význam a roli fotografie posunul směrem k obecnějším hodnotám a vyjádření a navždy tak změnil podobu módní fotografie. Kromě modelek Newton fotografoval i slavné osobnosti světa umění a módy. 

Kurátorky výstavy Ina Schmidt-Runke, ředitelka Kicken Gallery a Helena Musilová, šéfkurátorka Musea Kampa, se rozhodly výstavu doplnit o fotografie Newtonových spolupracovníků, a soustředí se tak na širší kontext jeho děl. Výstava je rozdělena na čtyři sekce, které postupně mapují fotografovy inspirační zdroje, po jeho nejsilnější období od roku 1950 až 2000. Výstava obsahuje také práce Newtonových vrstevníků-například Erwina Blumenfelda, Irvinga Penna, Horsta P. Horsta, nebo Sibylle Bergemann. Vše uzavírá sekce nazvaná České stopy, kde uvidíte například výběr z děl Tona Stana a Gabiny Fárové z přelomu 80. a 90. Let. S nimi Newton v roce 1988 spolupracoval na vzniku několika fotografií v pražském Novém světě.

Přejeme vám ten nejlepší zážitek