Nové BMW R 1250 GS a R 1250 RT – fascinující jízda a cestování s novou dimenzí výkonu motoru.

Redakce Luxus.cz
08. Leden 2019

Před více než 35 lety se motor boxer v modelech BMW Motorrad řad GS a RT stal synonymem suverénního výkonu a spolehlivého zdroje síly na cestách všeho druhu, stejně jako při cestování na dlouhé vzdálenosti. Byl zkrátka zdrojem potěšení kdykoliv, včetně krátkých víkendových výletů. Již více než 25 let BMW Motorrad používá ve svých motorech čtyřventilové rozvody ve spojení s elektronickým vstřikováním paliva a katalyzátorem, díky čemuž se dosahuje nejlepšího možného výkonu a průběhu točivého momentu ve spojení s příkladnou hospodárností a nízkým obsahem škodlivin. 

Nové modely BMW R 1250 GS a R 1250 RT se vyznačují významně zdokonalenými motory boxer, které jsou nejen výkonnější a silnější, ale také, zejména v nízkých otáčkách, mnohem kultivovanější.  Pro dosažení těchto výsledků BMW Motorrad poprvé ve své historii aplikovalo do sériové výroby technologii BMW ShiftCam, jejíž součástí je proměnné časování a zdvih sacích ventilů.

I když předchozí generace motoru boxer byla známá svým neutuchajícím zátahem, je nová generace použitá v modelech BMW R 1250 GS a R 1250 RT v této oblasti významným krokem vpřed. V nejnovější generaci se zvětšil objem na 1254 cm3. Nový motor má výkon 100 kW při 7750 1/min a točivý moment 143 Nm při 6250 1/min. Se zvýšením objemu o 7 % se tak pojí posílení výkonu o 14 % a točivého momentu o 9 %. Díky tomu je nový motor nejvýkonnějším sériovým boxerem od BMW. Ve svém nejnovějším provedení motor používá prověřenou kombinaci chlazení vzduchem a vodou.

Ve standardním provedení jsou k dispozici dva jízdní režimy, umožňující přizpůsobení motocyklu individuálním požadavkům jezdce. Co se týká osvětlení, je nové R 1250 GS nyní standardně vybaveno LED světlem. Kromě toho je v nabídce originálního příslušenství také LED denní svícení, a to jak pro R 1250 GS, tak pro R 1250 RT. Standardní výbavou pro R 1250 GS je nyní barevný 6,5“ displej, který je součástí paketu Connectivity. Mnoho jeho funkcí může řidič snadno a intuitivně obsluhovat známým multifunkčním otočným ovladačem BMW Motorrad. R 1250 RT je vybaveno displejem s úhlopříčkou 5,7“, který doplňuje analogový rychloměr a otáčkoměr.

Čím rychlejší je zásah záchranných složek v případě nehody nebo nebezpečí, tím lze zachránit více lidských životů. Volitelná výbava, do níž patří také Inteligentní tísňové volání, zrychluje zavolání pomoci. Stejně, jako dříve, i nyní lze tuto výbavu objednat pro oba modely. 

BMW