O chuti vína s panem Milošem Michlovským

Redakce
23. Prosinec 2020

Vinselekt Michlovský a.s. je rodinným podnikem se 125 ha vinic a roční produkcí 1,3 – 1,5 mil. lahví. Vedle širokého sortimentu registrovaných odrůd produkuje i organická neboli bio vína, sekty kvašené tradiční metodou v láhvi, sekty kvašené metodou charmat, fortifikovaná vína, semi-sparklingy, nízkoalkoholická a nealkoholická vína, bio mošty, odrůdové kořenky atd. Více si o této společnosti povíme s jejím majitelem panem Milošem Michlovským.

Otázka
Prozraďte nám, co Vás přimělo k tomu, abyste založil své vlastní vinařství?
Odpověď
Vinařil jsem, jen jak to šlo, i před rokem 1989, proto bylo jen otázkou času, kdy se vinařství budu věnovat plně. Byl jsem k tomu veden již ve svém mládí, absolvoval jsem střední vinařskou školu, vysokou školu, aspiranturu neboli doktorské studium, velký doktorát, takže to vlastně ani jinak skončit nemohlo.

Otázka
Slyšeli jsme, že sbíráte různá ocenění, můžete nám nějaké uvést?
Odpověď
V posledním roce jsme se i přes globální omezení účastnili několika národních i zahraničních nadnárodních soutěží. Mezi největší letošní úspěchy z mezinárodních soutěží patří tři zlaté medaile ze soutěže Eurasia wine spirit competition s víny Aurelius výběr z hroznů 2016, Merlot výběr z bobulí 2009 a Ryzlink vlašský pozdní sběr 2013, dále stříbrná medaile s vínem Rulandské bílé výběr z hroznů 2018 ze soutěže Decanter London, zlaté medaile za Cuvée Royal de Vinselekt a Chardonnay moravské zemské víno 2016 a dalších 22 stříbrných medailí na AWC Vienna, zlatá medaile za barikové Rulandské šedé pozdní sběr 2018 ze soutěže Le Mondial Des Vins Blancs Strasbourg. Z národních soutěží je nejvýznamnější Salon vín, kdy jsme měli v letošní expozici 9 vín, a na Salon vín 2021 bylo těch našich k nalezení celkem 19 ve finálovém kole. Mezi nejvíce úspěšná vína v letošním ročníku tuzemských soutěží patří Rulandské modré výběr z hroznů 2018, Cuvée 1+1 výběr z hroznů 2018, Ryzlink vlašský pozdní sběr 2018, Cuvée Vall Vigneres pozdní sběr 2017, Pálava výběr z hroznů 2019 a Malverina pozdní sběr 2018 BIO.
Otázka
A kterého si ceníte nejvíc?
Odpověď
Všechny soutěže mají svůj význam, a tak jak nemám vyloženě oblíbenou odrůdu vína, tak není ani soutěž, kterou bych preferoval před ostatními. Samozřejmě obzvláště potěší úspěchy na soutěžích, kterých se účastní tisíce vzorků i se zahraniční účastí, nebo přímo soutěže konané v uznávaných vinařských zemích.

Otázka
Všimli jsme si, že nabízíte i možnost degustací, jak taková akce probíhá?
Odpověď
Každá degustace je velmi specifická. Osobně se více zúčastňuji těch, které mají hlubší edukativní význam, jako jsou např. vertikální degustace, kdy hodnotíte vína jedné odrůdy z více ročníků, nebo porovnávání vín odlišných technologických postupů u jedné odrůdy, nebo několik odrůd fermentovaných v sudech z jednoho bednářství, nebo více odrůd v sudech různých bednářství atd.
Otázka
Mohl byste nám přiblížit pojem ekologické hospodaření, kterého se držíte?
Odpověď
Organické neboli ekologické hospodaření je princip hospodaření v maximálním souladu s přírodou, tzv. Environment friendly. V případě evropských odrůd se držíme zásad zpřísněné integrované produkce, kdy jsou povoleny jen vybrané přípravky, a to ještě v omezeném množství, a v případě bioprodukce, kde nejsou povoleny např. herbicidy, využíváme nových tzv. PIWI odrůd, tj. odrůd se zvýšenou odolností, což nám umožňuje výrazně redukovat ochranu chemickými přípravky.

Otázka
Máte i nějaké své odrůdy?
Odpověď
Vlastních odrůd máme několik. Vedle Malveriny a Laurotu, které patří k těm prvním námi vyšlechtěným, to jsou dále Nativa, Rinot, Savilon, Vesna aj. V současné době se nachází další v uznávacím řízení, např. Riesling gris, Flower Riesling, Pinot ecru, Runa a Ruby pinot.
Otázka
A pracujete na nějakých dalších?
Odpověď
Samozřejmě ve šlechtění pokračujeme i nadále, protože je to proces, který nelze prakticky přerušit, a tak jak jsme my před cca 40ti lety od našich předchůdců převzali šlechtitelsky rozpracované materiály, tak i námi rozpracované materiály převezmou následující generace.

Otázka
Jak se podle Vás pozná kvalitní víno?
Odpověď
Kvalitní víno se v první řadě pozná podle toho, že je dobré, že mi chutná, nedělá mi problémy a že se vždy na něj budu těšit.
Otázka
Co pro Vás znamená luxus?
Odpověď
Luxus v mém chápání není něco, co někde svítí (lux = světlo), co je pro mě nedostupné, co většina lidí nemá, a já to mám a před ostatními se s tím okázale předvádím, ale je to něco, co mě uspokojuje a umožňuje kvalitně žít a kvalitu života nadále zlepšovat.

Děkujeme za rozhovor

VINSELEKT MICHLOVSKÝ

Galerie

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

VINSELEKT MICHLOVSKÝ

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže