O divokých zvířatech a cestování s paní Kamilou Paličkovou

Rozhovor sepsal Ondřej Petera
08. Leden 2021

Kamila Paličková opustila po deseti letech své podnikání ve světě financí, aby se věnovala své vášni – divokým zvířatům a cestování. Vytvořila projekt Redline expedition, který v sobě spojuje udržitelné cestování a ochranu kriticky ohrožených zvířat. Pomáhat tak dnes může každý. Pokud máte rádi nosorožce, opice, slony, gepardy, žirafy nebo mořské želvy, je čas sbalit kufry a vydat se za dobrodružstvím.

Otázka
Jak Redline expedition funguje?
Odpověď
Na stránkách www.redlinexpediton.com si cestovatel vybere zemi a organizaci pečující o divoká zvířata a zde stráví svou dovolenou. Pobyt se platí stejně jako dovolená a většina z prostředků jde následně na podporu vybrané organizace. Cestovatel přijíždí jako dobrovolník, stává se součástí personálu, účastní se vzdělávání i práce. To se mění v závislosti na typu organizace a druhu zvířete. Někdy se podílí na přípravě potravy, úklidu výběhů, pečuje o mláďata savců, kterým je třeba nahradit matku, účastní se veterinárních vyšetření nebo se podílí na výzkumné práci. Bydlí přímo v rezervaci. Projekt spojuje možnost života se zvířaty, cestování a finanční podporu organizací, které pracují s ohroženými druhy zvířat.

Otázka
Jak vypadá člověk, který s Vámi nejčastěji cestuje?
Odpověď
Samotnou mě překvapilo, že nejčastěji cestují jednotlivci. Obvykle lidé, kteří cítí určitou nespokojenost v životě, hledají nový smysl, chtějí si přeskládat životní hodnoty a priority. Obvykle jsou to inteligentní, přemýšliví a pozitivní lidé, kteří chtějí od života více než jen značkovou kabelku. Uvědomují si, že současný životní styl západní civilizace je neudržitelný. Hledají cestu, jak žít naplněný vlastní život a zároveň být ohleduplní k ostatním. Také jsou to lidé, kteří se rádi učí a poznávají nové věci.
Otázka
Nejčastěji se cestuje do Afriky, nemají dobrovolníci obavy z bezpečnosti, zejména když cestují sami?
Odpověď
Bezpečnost je nejčastější obavou. Cesty jsou z hlediska bezpečnosti perfektně zajištěné. Jsem bílá, blonďatá žena a cestovala jsem sama. Umím se proto do obav vžít. Sama jsem je prožívala při přípravě projektu. Cesta je připravená tak, že zástupci organizace vás vyzvednou na letišti a odvezou do rezervace nebo organizace, kde jste ubytovaní. Pomohou vám i se zajištěním výletů nebo je přímo pořádají. Po celou dobu je o vás postaráno. Může bez obav cestovat sólo žena nebo člověk, který není příliš zcestovalý.

Otázka
Jak celý projekt zasáhl covid-19?
Odpověď
Projekt zamrzl. Omezení vznikla jak na naší straně, tak na straně afrických zemí nebo Malediv, se kterými spolupracuji. Ekonomická situace těchto zemí je díky uzavření tak špatná a počet nakažených zároveň tak nízký, že se situace před pár týdny změnila a země se turistům otevřely. Jsem velmi šťastná, že se přes Vánoce rozhodli vycestovat první dobrovolníci. Organizace je velmi potřebují a Redline expedition tak opět ožívá.
Otázka
Jak dnes vypadá situace v organizacích a rezervacích?
Odpověď
Zvířata i lidé zažívají těžké časy. Chybí lidé i peníze. Byly zastaveny rozvojové projekty a organizace se snažily přežít a nakrmit zvířata. Lidé z organizací jsou extrémně vyčerpaní. Chybí jim dobrovolníci ze západu. Mnoho organizací funguje jako útulky pro zraněná a nechtěná zvířata. Představte si, že v několika lidech se musíte postarat o velké, ale uzavřené území, kde je třeba 600 opic. Musíte je nakrmit, vyčistit výběhy, starat se o ně po zdravotní stránce, a ještě vyhledáváte bezpečná území, kam je navrátit. Rezervace, kde žijí zvířata volně a vystačí si s potravou, která je v přírodě, jsou na tom o něco lépe. V některých místech došlo k velkému propouštění, nebylo na mzdy místních zaměstnanců. Lidé přesto dál každý den chodili do práce a pečovali o svá zvířata.

Otázka
Nově točíte také podcast Redline. Proč právě podcast?
Odpověď
Podcast pro mě představuje nástroj, díky kterému se lidé mohou dozvědět o Redine expedition a zároveň jim přináší další hodnotu v podobě zajímavého obsahu. Vybírám si hosty a témata, která mě osobně zajímají a zároveň je považuji za důležitá pro ostatní. Lepší vztahy, zdraví, osobní rozvoj, udržitelnost a jiná témata přispívající k nárůstu osobního štěstí. V obsahu se skrývá ještě další, trochu idealistická motivace. Jsem přesvědčena, že zvířatům nelze pomoci, pokud nebude na světě více dobrých a spokojených lidí s hodnotami zaměřenými na celek. Volená témata proto podporují právě tuto vizi. Mimo podcastových platforem lze podcast slyšet na Youtube, kam přibyl také nový formát videorozhovorů Redline Talk.
Otázka
Jak je možné projekt Redline expedition a zvířata podpořit?
Odpověď
Je to snadné. Naplánujte si svou příští dovolenou zážitkově a dobročinně a vyjeďte za zvířaty. Přispět můžete také přímo finančně na některou organizaci. Pomůže i šíření podcastů nebo přímo příspěvků Redline expedition na sociálních sítích.

Otázka
Co pro Vás znamená luxus?
Odpověď
Milovat a být milována a mít volný čas na vše, po čem moje duše volá.
Děkujeme za rozhovor

Redline expedition

Galerie

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Redline expedition

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže