O nezapomenutelné chuti vín s Miroslavou Ježkovou

Redakce
24. Květen 2021

Miroslava Ježková pochází z Moravské Nové Vsi. Má dvě dospělé děti – konkrétně dceru a syna. Vystudovala Střední zemědělskou školu obor veterinářství v Kroměříži a do roku 2011 pracovala 15 let u hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje v Břeclavi. Od roku 2011 převzala vinařství po svém otci Miroslavu Košutovi. Již od dětství i se sestrou pomáhala na vinici. Tuto práci měla moc ráda, a proto si váží toho, že může ve vinařství podnikat a pokračovat tak v dlouholeté rodinné tradici. Kromě své práce miluje i zvířata, a proto se jim snaží co nejvíce pomáhat, třeba i formou podporování ochrany přírody. Jejím hlavním cílem je milovat svoji práci, dát do ní srdce a být tady pro milovníky vína. 

 

Otázka
Miroslavo, mohla byste našim čtenářům v rychlosti Vinařství Ježková představit?
Odpověď
Vinařství Ježková se nachází v Moravské Nové Vsi v nejjižnějším cípu jižní Moravy. Hospodaříme zhruba na 10 ha vinic, kde pěstujeme celkem 24 odrůd bílých a modrých hroznů. Jsme rodinné vinařství, na jeho chodu se podílí celá rodina.

Otázka
Slyšeli jsme, že vína jsou u Vás zpracovávána již od roku 1900. Vaše vinařství už existuje takto dlouho?
Odpověď
Opravdu se vína v naší rodině vyrábí tak dlouho. Náš rod byl rolnický, a vždy měl pro své potřeby výrobu vína na menších vinicích. Takže by se dalo říct, že všechny naše žijící generace jsou odkojeny vínem.
Otázka
Víno se v poslední době stalo opravdu oblíbeným alkoholem. K jakým událostem si myslíte, že se nejvíce hodí?
Odpověď
Myslím si, že víno se hodí k jakékoliv události. Vždy se najde důvod, proč si dát skleničku dobrého vína. V menší míře je dokonce zdraví prospěšné, je v něm obsaženo mnoho látek pro zdraví.

Otázka
V čem si myslíte, že je víno asi nejvíce okouzlující?
Odpověď
Víno je okouzlující tím, že i takové ze stejné odrůdy může chutnat od každého vinaře jinak, záleží na jeho výrobě. Je okouzlující tím, že poznáváte nové chutě, vůně, pocity. Každopádně taky tím, že sbližuje lidi, jsou díky vínu veselí, družní, lépe navazují kontakty. Myslím si, že jeden z nejdůležitějších aspektů v dnešní uspěchané době je mít vedle sebe přítele, třeba už takového, se kterým se seznámíme při sklence vína.
Otázka
Jaká část jeho výroby je podle Vás asi nejdůležitější?
Odpověď
Každý vinař ví, že víno se tvoří již ve vinici. Proto mám vlastní vinice, u kterých se již v zimě rozhoduji, co se kterou odrůdou plánuji k prodeji. Takže každopádně vinohrad a taky následně technologie při sklizni, která může velmi pomoci při výrobě kvalitního vína.

Otázka
A na čem si při výrobě lpíte Vy? Máte nějaké své motto?
Odpověď
Snažím se jak pěstovat hrozny, tak i vyrábět víno s láskou, poctivostí a trpělivostí. Nejvíce se těším na vinobraní, kdy s nadšením očekávám, co mi letošní sklizeň přinese, jaký bude ten letošní ročník. Ale taky úleva, kdy při dnešních nevyzpytatelných klimatických podmínkách (sucho, mráz, dešt ) vše zvládneme a odvážíme si domů úspěšnou sklizeň. Tato část roku je pro každého vinaře hodně náročná, ale i nádherná.
Otázka
Kdyby za Vámi někdo dorazil s tím, že by potřeboval víno na svatbu. Měla byste svého favorita?
Odpověď
Já svého favorita rozhodně mám a ráda se s Vámi o něj podělím. V naší nabídce jsou vína z vinohradu vysázeného v roce 1932, který vysázel můj děda. Z něj vyrábíme Dědovo červené, Dědovo bílé a Dědovo růžové. Jsou to cuvée starých odrůd. Tento vinohrad je pro mne nostalgickou vzpomínkou na mého dědu, kterého jsem měla velmi ráda. Je to takové opravdu dědovo víno. A děda by byl taky určitě rád na svatbě.

Otázka
Pořádáte i nějaké degustace?
Odpověď
Degustace pořádáme různé a moc ráda vám je vyjmenuji:
a/ klasické - ve sklepě s výkladem, ochutnávkou vína a občerstvením.
b/ tématické - degustace přímo ve vinici, s možností vyjížďky lužními lesy vozem s koňmi, s ukázkou výcviku koní, nebráníme se podnětům zákazníků – například je možné pořádat i takové určené pouze pro ženy.
c/ firemní.
d/ možnost degustace přímo u zákazníků – rádi přijedeme a představíme naše vína.
Otázka
Co pro Vás znamená luxus?
Odpověď
Luxus pro mě znamená něco okouzlujícího. Něco, co ve mně vyvolá nádherný pocit, co mi zanechá krásné vzpomínky. Nemusí to být nic drahého, nic nedostupného. Pro někoho je luxus to, co pro jiného naprosto samozřejmé. Každý má jiné hodnoty v životě. Pro mě je luxus být se svou rodinou a mít klid a pohodu.

Děkujeme za rozhovor

Vinařství Ježková

Galerie

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Vinařství Ježková

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže