O Petru Jandovi, který díky svým ponožkám probarvuje svět

Rozhovor sepsal Ondřej Petera
15. Prosinec 2020

Petr dostal v roce 2014 nápad, dnes vlastní ponožkový klub s mnoha tisíci členy. Vymýšlí všemožné designy ponožek, které jsou každý měsíc úplně jiné, ale jedno mají společné, jsou vždy barevné, veselé a mají udělat Čechům radost.

Otázka
Kdo Vaše ponožky nosí?
Odpověď
Většinou muži. Máme ale i dámské edice a ponožky pro děti. Naše barevné ponožky jsou tu pro všechny, kteří vstoupí do Klubu. Mimo něj k dostání nejsou.

Otázka
Aha. A jak to ve Vašem Klubu chodí?
Odpověď
Jde vlastně o takové společenství ponožkových nadšenců, které přináší mnohá překvapení i výhody. Jasně, jde o ponožky. Každý člen dostává pravidelně měsíčně do své poštovní schránky překvapení v podobě jednoho ponožkového páru. Ten je vždy nový, pestrobarevný a unikátní. Jeho barevná variace a vzor se pak už znovu nezopakuje. Navíc nikdo ze členů předem netuší, jak budou jeho nové ponožky vypadat. Jejich designování i výroba podléhají přísnému utajení.
Otázka
Jak se mezi členy dostanu?
Odpověď
Většina mužů získá členství jako dárek. Nejčastěji na Vánoce, k narozeninám nebo k výročí. Takže první ponožkový pár si ve většině případů objedná žena. Ta od nás obdrží balení v dárkové, ručně vyráběné krabičce, ve které je navíc, řekl bych, vtipný uvítací dopis. Někdo si pak členství prodlouží, někomu stačí 12 barevných párů, které za jeden rok postupně nasbírá. Jsou i tací, kteří obnoví členství třeba po roce i delší době – asi jim chybíme.

Otázka
Zřejmě ano. A co pěkného máte pro ženy? Předpokládám, že ty vyžadují jiný styl?
Odpověď
Vymysleli jsme limitky. Jsou k dispozici vždy na konci roku a jde o tříměsíční záležitost. Můžete si ji koupit pro sebe, nebo ji dát kamarádce jako dárek. První pár dostanete v prosinci, druhý putuje v lednu do poštovní schránky a třetí završí naše společné umělecké snažení v únoru.
Otázka
A mají ženy zájem? Mně zkrátka připadá, že i ty dámské ponožky máte takové klučičí…
Odpověď
Navrhují je kluci, tak to dává smysl. Možná jsou to dámské ponožky, které by na dámských nožkách rádi viděli pánové. Každopádně o dámské ponožky zájem je. Myslím, že letošní dámská edice se tak do týdne vyprodá. Každopádně, pokud by se Vám naše návrhy nelíbily, můžete si vymyslete svoje vlastní ponožky na míru.

Otázka
A to taky děláte?
Odpověď
Ano. Letos jsme zprovoznili novinku, jmenuje se Ponozkator.cz, a je pro každého, kdo si chce nechat vytvořit ponožky na míru. Své vlastní ponožky můžete mít i v malých edicích, už od 40 ks. Vymyslíte si vzhled včetně krabičky i etikety. Máte úplně volnou ruku. Nebo, chcete-li, máme vlastní designéry, kteří přijdou hned s několika návrhy a vy si pak můžete libovolně vybírat. Do 2 až 3 týdnů můžete mít své ponožky na nožkách.
Otázka
A o tuhle službu je zájem?
Odpověď
Je. Spustili jsme ji na podzim a během několika týdnů jsme měli vybukovanou kapacitu až do konce roku. Máme z toho opravdu radost! Češi jsou kreativní. Vlastně jsme takto splnili přání zákazníků z Ponožkovic, kteří za mnou už dlouho chodili s tím, že by si chtěli vytvořit svoje vlastní ponožky. Obrátilo se na nás několik menších firem, abychom vymysleli ponožky pro jejich zákazníky. Tak jsme to prostě udělali.

Otázka
Na začátku jste zmínil, že Váš Klub přináší i nějaké další výhody. O jaké jde?
Odpověď
Aby se členové po určité době nenudili, vymysleli jsme pro ně akci s názvem Operace trenýrky. V určitých měsících v roce si můžete ke svým ponožkám nechat přibalit ladící spodní prádlo. V roce 2021 se můžete těšit na trenýrky v březnu. Také tu máme něco pro tatínky, kteří chtějí ladit se svými potomky. Od letošního roku je totiž možné objednávat k dospěláckým párům i dětské velikosti v libovolném množství i velikostech.
Otázka
Kdybyste si měl vzpomenout, jaké všechny ponožky jste vytvořili. Jaké máte osobně nejraději?
Odpověď
U mě je to trošku složitější tím, že se mi ponožkami proplétá i osobní život. Rozbalení krabice s prvním modelem z října roku 2014 budu mít asi už vždy před očima. V ponožkách z dubna 2017 jsem se zase ženil. Ale nejhezčí je za mě model, který členům dorazí v únoru či v březnu.

Otázka
A možná poslední otázka. Jak Vás to celé vlastně napadlo? A očekával jste úspěch už na začátku svého snažení?
Odpověď
Nápad se zrodil již poměrně dávno. Všiml jsem si, že se začaly nosit barevné ponožky, móda mě zaujala, a navíc mi jeden známý řekl, že lze ponožky posílat poštou. Tyto ingredience jsem hodil do kotlíků, přidal trošku experimentálního koření a divoce zamíchal. Zásadní úspěch jsem neočekával. A možná právě díky tomu se zadařilo. Nepřemýšlel jsem moc nad věcmi okolo a snažil se vytvořit co nejhezčí produkt.
Otázka
Co pro Vás znamená luxus?
Odpověď
Luxus je schopnost evokovat příjemný pocit. Nemusí se nutně jednat o zboží či službu. Klidně i nějaká bezplatná chvilka může být luxusní. Třeba hezký večer s rodinkou či s přáteli.

Děkujeme za rozhovor

Klub Pánů z Ponožkovic