O vínech a vinařských akcích s panem Lubomírem Zborovským

Redakce
22. Prosinec 2020

Pan Luboš Zborovský provozuje vinařství sám již od roku 2003. Vínu se ale věnoval již dlouho předtím, neboť už jeho otec vinařství vlastnil a staral se o něj, pan Zborovský tedy pokračuje v jeho tradici. Ve svém vinařství, nesoucí název Víno Zborovský, produkuje červená a bílá vína přesně tak, jak to má sám rád – a to tradičně. Jestliže si třeba chcete víno koupit, musíte si pro něj i sami přijet! A jak výroba takového vína u pana Zborovského vypadá si řekneme v našem dnešním rozhovoru.

Otázka
Mohl byste nám, prosím, v rychlosti představit Vaše vinařství?
Odpověď
Naše vinařství se dědí po několik generací, ale oficiálně vzniklo až v roce 2003. Do té doby se dělala vína pouze sudová a lahvovalo se pouze pro rodinu. V této době máme propojené vinařství s rodinným domem tak, jak se postupně rozšiřovalo – kvelbený sklep pro zrání vín v sudech, expedice na skladování lahví a výrobna, která se skládá ze dvou částí – zvlášť pro bílá a zvlášť pro červená vína. Veškerá bílá vína zrají v nerezových tancích a červená vína vyzrávají v dubových sudech. Postupně jsme s manželkou přistavěli dva malé penzionky zaměřené na vinařskou turistiku.

Otázka
Co Vás přivedlo k tomu si vinařství založit? Byla to rodinná tradice?
Odpověď
Nebylo žádného jiného výběru. V roce 2003 mi zemřel otec, a pokud jsem chtěl pokračovat ve vinařské tradici, musel jsem odejít z původního zaměstnání a věnovat se podnikání naplno.
Otázka
Myslíte si, že jste při postupu výroby něčím jedineční?
Odpověď
Naše jedinečnost spočívá v prodeji vína. Nemáme žádnou vinotéku, nikde neinzerujeme, neprovozujeme e-shop, a tudíž si lidé musí přijet vína koupit přímo k nám a i přes tento strohý prodej máme některé šarže vyprodány během pár měsíců.

Otázka
Uvedl byste pár příkladů Vašich vín?

Odpověď
Máme několik řad – ELEGANCE, EXCLUSIVE COLLECTION, VOC a SEKTY.
Otázka
Kdybyste měl vzpomínat, jaké víno, které jste kdy v životě ochutnal, Vám přišlo nejlepší?

Odpověď
Projel jsem celou Evropu a nejvíce mě zaujala vína v Německu v údolí Rýna. Naopak některé historicky vyhlášené regiony mě zklamaly.

Otázka
Kdyby za Vámi dorazil někdo a řekl, že si chce zakoupit Vaše nejlepší víno na svatbu, co byste doporučil?

Odpověď
Doporučil bych mu ne jedno víno, ale několik druhů, protože každý člověk je jiný a každý má jiné chuťové buňky. Někdo pije víno každý den a pije vína suchá, někdo svátečně a pije vína se zbytkovým cukrem, někdo má rád vína vyzrálá na sudu a svatba je ideální akce k ochutnávání a diskutování o vínech.
Otázka
Slyšeli jsme, že pořádáte i různé vinařské akce. Můžete nám je trochu přiblížit?
Odpověď
Máme spolek Víno z Velkých Pavlovic, jehož jsem již dlouholetým předsedou. Pořádáme třikrát ročně dny otevřených sklepů. Návštěvník si zakoupí vstupenku, dostane mapu města, skleničku a vinný list. Poté už jen chodí po sklepech a ochutnává ve dvaceti různých vinařstvích.

Otázka
Pokud bychom chtěli na nějakou takovouto akce dorazit, kde je možné se ubytovat?
Odpověď
Ubytování v Pavlovicích je obrovská škála – počínaje dvěma hotely, vinařskými penziony, až po ubytování v soukromí. Pokud se vše obsadí, náš spolek zajišťuje zdarma přepravu autobusem a sváží občany ubytované v okolních obcích.
Otázka
Slyšeli jsem, že je u Vás při ubytování možné popíjet vína dle libosti. Přibližíte nám to, prosím?

Odpověď
Oba dva penziony máme postavené s vlastními historickými sklepy ve sklepní uličce Zelnice, v obou je z bývalých lisoven udělaná degustační místnost, ve které nemáme hodiny, televizi ani WIFI, tak, aby se návštěvník mohl plně věnovat pouze vínu a nic ho nerozptylovalo.

Otázka
Co pro Vás znamená luxus?

Odpověď
Luxus je pro mě čas, který mohu strávit se svojí rodinou, protože času mám při své práci opravdu málo.
Děkujeme za rozhovor

Víno Zborovský

Galerie

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Víno Zborovský

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže