O zeleném mysteriu s Jurajem Liškou

Redakce
09. Listopad 2020

Pan Juraj Liška pochází z Trenčína, následně však vystudoval Univerzitu Karlovu, načež zůstal v Praze a na Slovensko se již nevrátil. Působil zde jako středoškolský učitel a později dlouholetý ředitel státního Gymnázia Jana Nerudy v Praze a soukromého gymnázia a základní školy Nový PORG v Praze. Absolvoval dvouleté postgraduální studium regionální a politické geografie v Bogotě v Kolumbii. Později se stal majitelem a jednatelem společnosti Jorge Zorro s.r.o., pod kterým je evidovaná značka Greenshine Mystery. Díky svým osobním vazbám se stal i organizátorem speciálních dobrodružných cest do Latinské Ameriky a autorem či spoluautorem knižních publikací Sníh z Bogoty, Kolumbijská triáda – Káva, Kokain, smaragdy, Káva – Putování za tajemstvím kávových specialit. A přesně tohoto muže jsme pro Vás dnes vyslechli i my.

Otázka
Můžete nám, prosím, v rychlosti přiblížit Vaši firmu?
Odpověď
Pod společnosti Jorge Zorro - s.r.o. provozuji Greenshine Mystery, jsme jediná firma v ČR specializovaná na smaragdy. Vyhledáváme, nakupujeme a dovážíme kolumbijské smaragdy pro šperkaře, koncové zákazníky a také pro nejnáročnější klientelu podle individuálních požadavků. Sledujeme celou trajektorii smaragdů - od nalezení surového drahokamu v konkrétním smaragdovém dolu přes jeho zpracování až po prodej. Navíc úzce spolupracujeme s majiteli smaragdových dolů. Pro vážné zájemce o smaragdy a díky našim dlouholetým kontaktům organizujeme cesty do těchto míst, kde se odehrává vše podstatné. Od smaragdových dolů po Emerald Trade Center.

Otázka
Juraji, proč jste se se svým kolegou Jiřím Rothem rozhodli obchodovat ze smaragdy? Co je na nich speciálního oproti ostatním drahokamům?
Odpověď
Kolumbijské smaragdy stojí na samém vrcholu žebříčku kvality. Jsou bez jakýchkoliv pochyb pro svou magickou barvu, čistotu, okouzlující lesk a velikost považovány za nejkvalitnější a nejvzácnější. Každý smaragd je originál, je jedinečný. Variace jejich barevnosti, obsahu inkluzí, jasu a čistoty způsobují, že na světě nejsou dva totožné smaragdy! Díky vlastnímu příběhu prožitého v Kolumbii, díky osobním vazbám a znalosti divokého prostředí v Kolumbii. Celé kolumbijské smaragdové mystérium a celá trajektorie smaragdů (od vykopání až po prodej) nás očarovalo a stalo se pro nás celoživotní vášní.
Otázka
Víme, že Vaše cesta byla opravdu dlouhá. Povíte nám něco o svých začátcích?
Odpověď
V roce 2000 se mi podařilo odjet na dvouletý postgraduální pobyt do Kolumbie na státní Univerzitu v Bogotě. V rámci mého studia regionální a politické geografie jsem poznával Kolumbii křížem krážem. Své zkušenosti a zážitky v té době ještě dost divoké země (přes 40 % území bylo tehdy pod vládou guerilových skupin a na mnoha místech panovaly poměry blízké občanské války) jsem společně s Jiřím Rothem shrnul v knize Sníh z Bogoty. Už tehdy jsem se začal zatím jenom čistě ze studijních důvodů zajímat o zelený klenot. Trvalo ještě dlouho než jsem veškeré zkušenosti a znalosti přetavil do byznysu. Po návratu z Kolumbie jsem ještě dlouhou dobu působil ve středoškolských vzdělávacích institucích. Do Kolumbie jsem se však pravidelně vracel, buď jako organizátor expedičních cest nebo nezávislý redaktor a fotograf. A pořád využíval každé příležitosti načichnout blíže smaragdovému byznysu.

Otázka
Juraji, jak jste se tedy dostal ke smaragdům a jak to všechno začalo?
Odpověď
Když jsem žil v Kolumbii (2000-2001), tak nejčastější zprávy v tamějších médiích byly o kokainu, kávě a smaragdech. Tato témata mě přímo fascinovala - především příběhy o mafiích, narkobarónech a také o mocných smaragdových bossech, jak mezi sebou vedli krvavou válku o ovládnutí trhu a území (těsně před mým příchodem byla mezi smaragdovými klany podepsaná mírová smlouva), jak nacházejí vzácné a ty největší smaragdy světa, jaký život vedli, jak si kupovali tryskáče, stavěli luxusní sídla, jezdili v opancéřovaných autech, utráceli ohromné peníze po celém světě… Byl to prostě svět jak z Tarantinových filmů, a to mě očarovalo.
Otázka
Dozvěděli jsme se, že jste společně s Jiřím vydali i knihu. Povězte nám něco i o ní.
Odpověď
Zřejmě máte na mysli druhou knihu Kolumbijská triáda. Je to kniha o třech již zmíněných a významných komoditách Kolumbie, které tuto zemi proslavily po celém světě - káva, kokain, smaragdy. Jsou to také tři komodity, které jsem měl možnost velmi intenzivně studovat na univerzitě a o kterých dělám odborné přednášky na akademické půdě, a dříve i pro širší veřejnost.

Otázka
Určitě máte i cenné zkušenosti s podvody. Jak lze rozpoznat pravý smaragd od falešného?
Odpověď
Je to dost obtížné pokud nemáte žádné zkušenosti. Pokud smaragd nemá v sobě takzvané inkluze (jsou vidět pod lupou, někdy i volným okem), jedná se z 99 % o falešný smaragd. Pouze minimální procento smaragdů jsou úplně čisté, bez sebemenších inkluzí, ale v takovém případě dosahuje cena smaragdů astronomických cen. Ale jsou už i metody, kterými se dají u umělých smaragdů tzv. inkluze vytvořit a jsou od přírodních smaragdů k nerozeznání. Dokonalé padělky někdy pozná až odborník. Zájemce o koupi smaragdu by měl mít především jistotu v obchodníkovi, od něhož kámen kupuje!
Například je také důležité vědět, jaký smaragd kupujete! Protože je také ve světě běžná praktika, že se levnější africké (Zambie) nebo brazilské smaragdy často vydávají za kolumbijské. Zkušený odborník pod mikroskopem ale kolumbijský smaragd vždy pozná. Také v klenotnictví by Vám měly umět říct, jakého původu je smaragd v daném šperku. My u našich smaragdů známe i konkrétní oblast a důl. Prostě – zakládáme si na tom, že sledujeme celou trajektorii smaragdu, celý úžasný příběh kamene.
O různých falešných praktikách, nedovolených úpravách a padělcích by se dala napsat kniha.
Otázka
Víme, že necháváte šperky vyrábět jen špičkové mistry svého řemesla. Podle čeho je vybíráte? Můžete nám některého uvést?
Odpověď
Smaragdy vyžadují zvláštní péči. Šperkař, který chce smaragd zasadit do odpovídajícího šperku, musí být zkušený mistr. Je také důležité, aby kámen usadil do vhodného designu a stylu a tím nechal vyniknout jeho lesku a kráse. Méně zkušený šperkař může v lepším případě kámen ve šperku tzv. zaslepit, popř. otupit jeho lesk, v horším případě, při špatném zacházení zničit. Klenotníci, kterým smaragdy dodáváme, jsou opravdoví mistři svého řemesla a navíc smaragdy milují.
Z těch všech mohu zmínit např. šperkařský ateliér Jitka Kudláčková, Esterstyl, šperkařství Korbička z Brna, šperkařství Freiberger z Českých Budějovic, šperkařský dům ANNA z Vídně, kteří mají pobočky v západní Evropě a třeba i v New Yorku.

Otázka
Uvedl byste nám pro představu, kolik takový smaragd stojí?
Odpověď
Opravdu hodně záleží na kvalitě, tzn. barvě, čistotě, lesku a zpracování. Cena se může pohybovat za karát od jednotek tisíc až po statisíce, či dokonce milióny. Jsou známé smaragdové šperky celebrit, které se pohybují v desítkách mnohdy i stovkách milionů korun. Viz slavný smaragdový šperk milovnice luxusních šperků, Elisabeth Taylor. Cena tohoto šperkařského setu od italské značky Bvlgari zakoupený v Římě v šedesátých letech se odhaduje na cca 3,5 milionů dolarů.
Svým klientům doporučuji, pokud chtějí pro začátek zainvestovat jednotky desítek tisíc do kvalitního kolumbijského smaragdu, tak ať má smaragdový brus, váhu kolem 1 karátu a jak říkají kolumbijci, „el color mágico”. Pokud chtějí kamínek třeba do prstýnku, tak již v rozmezí 20-30 tisíc se dá pořídit velmi hezký smaragd. Dobrá investice je pak např. do kvalitního 4 karátového smaragdu v ceně několika statisíců. Samozřejmě musí mít odpovídající parametry, které my s klientem do detailu probereme.
Otázka
Kdo si od Vás nejčastěji smaragdy zakupuje?
Odpověď
Lidé, kteří vyhledávají alternativní zdroje investování a současně milují krásné a exkluzivní věci. Specializujeme se na dovoz smaragdů, které nejvíce zhodnocují vstupní investici. Musíte vědět, do kterých kamenů se vyplatí investovat. A jestli chcete investovat do smaragdů, musíte pochopit, v čem spočívá jejich HODNOTA. Proto naše klienty edukujeme a vysvětlujeme, do kterých smaragdů se vyplatí investovat a do kterých ne. Kolumbijské smaragdy a i další barevné kameny (safír, rubín) zaznamenávají největší nárůst cen. Za posledních 10 let přes 100 % až 150 %, což uvádí i mezinárodní nezávislá gemologická společnost GEMVAL. Cena kvalitních kolumbijských smaragdů nepodléhá finančním spekulacím, je reálným obrazem poptávky a nabídky, a i proto každým rokem závratně roste. Obecně kvalitních kolumbijských smaragdů nejsou plné sejfy, na rozdíl od bílých diamantů. Vykopat kvalitní smaragd stojí pořád větší a větší úsilí a investice. Navíc ty nejvýnosnější doly v Kolumbii jsou už vytěžené a nové nevznikají.
Naše smaragdy dodáváme také kvalitním a zručným šperkařům v ČR, na Slovensko a ve střední Evropě. Zpracovat a dobře zasadit smaragd vyžaduje totiž šperkařskou zručnost a kvalitu. Prodejem kamene naše práce nekončí. I nadále sledujeme, co se s nimi děje. Se šperkařem třeba spolupracujeme i ve vyhledávání potencionálních klientů a i v propagaci výsledné práce. Šperky pak s odkazy na autory zveřejňujeme na svých FB a instagramových stránkách (greenshinemystery). Svým kvalitním kamenům věříme a proto, když se náš klient dostane do nesnází, smaragd od něj opět vykoupíme. Jak jsem uvedl dříve, během několika let totiž cena smaragdů značně stoupla. Od roku 2000, tj. rok, od kterého jsem se začal zajímat o kolumbijské smaragdy, ani jednou cena kolumbijských smaragdu na světových trzích nezakolísala nebo neklesla. Pořád závratně roste.

Otázka
Co pro Vás znamená luxus?
Odpověď
Šťastná rodina, mít dostatek času na výběr těch nejkvalitnějších smaragdů světa:-), na své koníčky a rodinu, nemít nad sebou šéfa, nemuset se tlačit v zácpách...
Děkujeme za rozhovor

Jorge Zorro

Galerie

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže