Obrazy Jiřího Dokoupila a Toyen o víkendu dražil katarský princ

Katarský princ s malbou Jiřího Georg Dokoupila
Redakce
02. Prosinec 2021
Čtenost článku je: 12307 [?]

Na aukci obrazů, která se pořádala v sobotu 27. listopadu v galerii a aukční síni Adolf Loos, se objevil mezi dražiteli i známý katarský princ Faleh bin Nasser Ál Thání se svým kolegou Vladimírem Cnotou, šéfem česko-katarského výboru při Hospodářské komoře ČR. Právě zde se odehrála velmi zajímavá bitva, která se navzdory pandemii odehrála kupodivu přímo v aukční síni, a nikoliv po telefonu, jak jsme v poslední době všichni zvyklí. Celá aukce byla velmi pozoruhodná, vydražila se velká spousta obrazů, mezi nejznámějšími autory a nejdražšími vydraženými díly zde ale rozhodně dominovaly ty od Toyen a Jiřího Georg Dokoupila. Padaly zde i světové a autorské rekordy, které překvapily nejednoho odborníka.

Oba výše zmínění autoři ve své tvorbě uplatňovali naivistickou figurální formu. Celé aukci rozhodně dominovala Toyen, jejíž díla byla prodána za rekordní sumy. O tom ale až později, nyní si povíme něco o Jiřím Georg Dokoupilovi, což je umělec českého původu, který však od svého mládí vyrůstal v Německu. Právě on vyvinul hned několik inovativních malířských technik a proslavil se malováním za pomocí svíček. Vydraženo zde bylo jeho bezejmenné dílo, a to za bezmála 2 500 000 korun, vyvolávací cena byla předčena více jak třikrát, protože dražba začínala na rovných 800 000 Kč. Z celkových 113 děl se stalo šestým nejvíce oceněným. Právě tuto malbu si zakoupil jako investici do výtvarných děl zkušený katarský princ. Následně byl zkontaktován zástupcem Jiřího Georg Dokoupila s pozváním do jeho vlastního ateliéru. Princ Ál Thání byl doslova nadchnut, když si celý ateliér prohlédl svýma již v umění zkušenýma očima – při této příležitosti převzal i knihu s věnováním Katarskému národnímu muzeu. Jiří Georg Dokoupil bude velmi potěšen, pokud se právě v tomto muzeu tato kniha s věnováním objeví.

Katarský princ Ál Thání

Katarský princ Ál Thání

Prince Ál Thání jsme se zeptali, proč mimo Toyen, kterou již Katařané v minulosti dražili, mají zájem zrovna o zajímavé dílo Jiřího Georg Dokoupila. Ten nám odpověděl: „Je to zajímavý obraz plný pozitivní energie, která se mění a nepřestává vás překvapovat, a to celý den podle změny dopadajících paprsků světla.“ Přítomný katarský princ působil velmi klidným a přátelským dojmem, z jeho slov bylo zřejmé, že přesně ví, co kupuje. Podle odborníků a investorů do umění přítomných v sále navíc jde rozhodně o skvělou investici. O tom, že v Kataru přesně vědí, jaké umění zakoupit, svědčí i velmi ceněné Katarské národní muzeum, které navrhnul architekt Jean Nouvel a v němž je vystaveno plno zajímavých děl. Sám Katar patří k významným kupcům výtvarných děl, není tak divu, že má princ zkušenosti ve výběru té správné investice.

Průběh aukce v Adolf Loos Apartment and Gallery

Průběh aukce v Adolf Loos Apartment and Gallery

Toyen, celým jménem Marie Čermínová, byla známá a velmi významná tvůrčí osobnost umělecké avantgardy 20. století, možná by se dalo konstatovat, že i jedna z nejdůležitějších. Pseudonym Toyen, pod kterým známe tuto malířku dodnes, si nechala přiřknout v roce 1922, a to z důvodu protestů proti konvencím, autoritám a popření tradiční „ženské role“. Její díla jsou vyznačována výjimečnou precizností a originalitou, které vzájemně vzbuzují lehký neklid.

Prostor předaukční výstavy v ikonické budově Expo 58 byl zvolen velmi zdařile, sám jsem na hodnocení interiérů velmi přísný, ale právě Expo 58 mě opravdu dostalo. Aukční síni Adolf Loos přejeme mnoho dalších takto povedených aukcí. V pondělí jsme se zeptali na katarské investice do děl českých umělců také Vladimíra Cnoty, šéfa česko-katarského výboru při Hospodářské komoře ČR, který prince doprovázel. Ten nám s lehkým úsměvem odpověděl: „Jiří Georg Dokoupil zkrátka dobývá celý svět. Jelikož už před lety našel Jiřího Dokoupila Bruno Bischofberger, stejně jako v minulosti Andyho Warhola nebo Jean-Michel Basquiata, myslím, že není překvapením, že si tento autor našel cestu i do Kataru. Je všeobecně známo, že Katařané mají ve svých sbírkách jen to nejlepší a dokážou do umění velmi zajímavě investovat. Jejich zájem ovšem nezůstává pouze u obrazů, jde také o velmi staré knihy, křišťálové lustry, broušené a jiné designové sklo, porcelán a další cenné nebo jinak investičně zajímavé předměty.

Katarský princ s malbou Jiřího Georg Dokoupila

Katarský princ s malbou Jiřího Georg Dokoupila

Pan Cnota, který má jako podnikatel s Katarem bohaté zkušenosti, nám dále přiblížil i aktuální stav vztahů mezi oběma zeměmi: „Zažíváme bezprecedentní zlepšení česko-katarských vztahů, a to i díky přípravě otevření ambasády Státu Katar v Čechách, stejně jako chystanému podpisu mezivládní dohody o zamezení dvojího zdanění a ochraně investic. V souvislosti s tímto bezesporu pozitivním vývojem registrujeme stále vzrůstající zájem Kataru o Českou republiku.“

Není to první, a ani poslední dražba za účasti katarských dražitelů. Česká republika má co nabídnout státnímu i privátnímu sektoru v Kataru nejen v oblasti umění, jen se musíme snažit udržet vysoký standard a kvalitu,“ dodal závěrem své přesvědčení Vladimír Cnota.

Bezejmenné dílo Jiřího Georg Dokoupila

Bezejmenné dílo Jiřího Georg Dokoupila

Altair consulting s.r.o.

Galerie

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Katarský princ Ál Thání
Průběh aukce v Adolf Loos Apartment and Gallery
Katarský princ s malbou Jiřího Georg Dokoupila
Bezejmenné dílo Jiřího Georg Dokoupila
Toyen: Serenáda
Průběh aukce v Adolf Loos Apartment and Gallery
Průběh aukce v Adolf Loos Apartment and Gallery

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Tato společnost nemá v naší databázi žádné rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže