Pánové a gentlemani

25. Květen 2023 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 20509

Kniha, která pohladí na duši svou elegancí a dýchne na čtenáře starými časy, to jsou Pánové a gentlemani od Michaely Šetlíkové. Titul právě vychází v nakladatelství Dauphin, doplněn o bohatou obrazovou přílohu.

Michaela Šetlíková: Pánové a gentlemani

...klobouk měkký, v létě slaměný, nikdy cylindr! ...k odpoledním vycházkám, schůzím i shromážděním se hodil dlouhý tmavošedý kabát (císařský neboli redingot) s vestou v téže látce, vesta ovšem mohla být i barevná. Černý se nosil k odpoledním zábavám nebo slavnostnějším návštěvám, také ho pán mohl vzít večer do divadla či pro jinou večerní příležitost, kde nebyl předepsán frak nebo smokink. Takto se pánové oblékali i na přednášky, hostiny a svatby denní i večerní, nebylo-li přikázáno jinak.

128 stran, MOC 268 Kč Odpovědný redaktor Daniel Podhradský Vydalo nakladatelství Dauphin roku 2023, první vydání www.dauphin.cz

Michaela Šetlíková

Pochází z rodiny s dlouholetou kulturní tradicí. Móda a životní styl byly součástí její výchovy a výrazně ji ovlivnily a ovlivňují stále. V letech 1990–1996 žila částečně v USA, ve Washingtonu D. C. a v N. Y .C, kde patřila k diplomatickému sboru, pracovala na poli kulturním, a mohla tak porovnávat různé životní styly a získávat vhled do jiné kultury. Ve Spojených státech pracovala mj. na State Departmentu, Washington, D. C., ale především ve Smithsonian Institutu, kde se podílela na akcích v sekci „cestujících výstav“. Spolupracovala i se soukromými galeriemi, třeba  Guggenheimovým muzeem v New Yorku. V Čechách pracovala v 80. letech v Uměleckoprůmyslovém muzeu v oddělení textilu, což jí umožnilo nahlédnout do dobových materiálů. Její zájem je v této oblasti spíše antropologického rázu. Vývoj oděvu, jímž se zabývala ve své doktorandské práci, ji zajímá z hlediska kulturně-historického a sociálního. Píše úvodní slova k výstavám, scénáře ke kulturním pořadům atd. V současné době spolupracuje s galeriemi a s aukčními domy, kde vykonává kurátorsko-konzultantskou činnost.  Přednáší na FF UK. V současnosti žije a pracuje v Praze.