PÁNSKÁ KOLEKCE LOUIS VUITTON pre-fall 2022 BY VIRGIL ABLOH

04. Duben 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 21967

Virgil Abloh, umělecký ředitel pánských kolekcí Louis Vuitton, připravoval pre-kolekce se stejnou analytickou důsledností, která byla typická i pro jeho přehlídky. V celé jejich komplexnosti k nim přistupoval s velkou vášní, stejně intenzivně se však oddával i tomu, co nazýval „normálnost“ pre-kolekcí ve formě, kterou svými slovy nazval: „Essential garments of a wardrobe, 7.0'd.“ Prostřednictvím těchto modelů chtěl autor dle svých slov „oslavit spíše myšlenku komercialismu, než jí popírat, jak je u módy zvykem“.

Virgil Abloh přišel s termíny jako „trendless (povznesený nad trendy)“ či „lifewear (oblečení pro život)“, mezikolekce pro něj byly prostorem, v němž zkoumal, co formuje pánský šatník. U své první pre-kolekce se spíše než na samotnou přehlídku soustředil na představení své „ideologie chlapectví“, která se stala základem jeho práce pro značku Louis Vuitton. „Co formuje pánskou módu? Jsou to chlapci. Domnívám se, že stavební kameny, které se během našeho života vrství jeden na druhý, jsou základem příběhu, jež definuje pánskou módu,“ řekl tehdy. „Má současná práce nese pozůstatky všeho, co se mi v minulosti přihodilo: toho, jak jsem byl vychován, jak jsem se vzdělával a rozvíjel.“

V kolekci Louis Vuitton Pre-Fall 2022 – dokončené a nafocené ještě před designérovým úmrtím 28. listopadu 2021 – Virgil Abloh rozvíjí tuto filozofii v podobě kolekce blízké postojům nové generace. Je oproštěná od konvenčních kódů oblékání. Módní styly, které se tradičně vyhraňují ve formě „formálních oděvů“, „pracovního oblečení“ a „streetové módy“ se navzájem prolínají v módní vizi budoucnosti – založené na skutečném generačním smyslu pro módu.

Obleky si zachovávají dětskou bezstarostnost díky uvolněným střihům a lehkým materiálům. Klasická podoba trojdílného obleku nabývá nové podoby: zavinovací sukně nahrazují vestu, namísto saka přichází pracovní bunda, úzké kalhoty přechází do zvonu. Denimové obleky dávají vale tradici. Na scénu přichází Karakoram – cik-cak vzor pojmenovaný po známém pohoří – který se objevuje v podobě výšivky, vytlačovaného vzoru, na tónovaných žakárech i na stylovém saténovém bomberu. Barevné stínování propůjčuje mladistvý náboj pleteninám i pruhům na látkách, které připomínají materiály používané na výplň kufrů ikonického módního domu.

Cílem části kolekce s letní tématikou je pozvednout sportovní oblečení. Boří zažité standardy, přináší teplákové soupravy z materiálů typických pro formální módu – a jednu dokonce i z kůže. Pracovní uniformy zdobí kapsy z veganské kůže, pánské košile s detaily v podobě háčků získávají výrazně sportovní podobu. Profesionální šatník hraje grafickými motivy, vzor Damier na žakárovém obleku přechází v drobné fragmenty, odhalující miniatury loga LV, z denimu se vynořují stínované krajinky, mřížkové vzory ožívají díky výšivce. 

Graffiti obrazy, které jsou nadčasovým symbolem mladické neúcty a dílem umělce Ghusta Leona, povznáší materiál fil-coupé, žakár a výšivky, objevují se také na kuklách. Čepice a klobouky inspirované včelařstvím odkazují na myšlenky spojené s profesemi a tím, co je definuje. Jedná se o klíčové téma v práci Virgila Abloha, který svému publiku často připomínal: „Nedovolte své profesi, aby vás definovala.“

Motiv bouře z kolekce pro sezónu podzim/zima 2022 se objevuje na oblecích s krátkými kalhotami s vybledlým vzorem paisley a vzory monogramu. 

Boty září bohatou paletou barev. Součástí kolekce jsou mokasíny z patinované kůže či model s moderní pryžovou podešví. Semišové boty typu saccheto zdobí vlysy Monogramu a kovové řemínky, lehké nazouváky si pohrávají s objemem. Tenisky LV Runner Tatic přichází v síťované variantě a v podobě pantoflí z bílé vlnité kůže. U tašek se opakují grafické motivy a textury kolekce: vzor Damier na batozích přechází do dimenzí šachovnice, Keepall zdobí technika patchwork, složená ze vzorů, barev a prvků Monogramu, doplněných o výrazná našitá loga LV – detail se opakuje u válcových tašek a peněženek v kontrastních barvách.  

„Pokud jste se dostali až sem, děkuji za váš čas,“Virgil.

Galerie

Rozhovory

Louis Vuitton