Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini

Rozhovor sepsal Redakce Luxus.cz
30. Listopad 2018

MUDr. Pavel Stodůlka má dlouholetou praxi v nezvykle široké škále očních operací – od laserových korekcí očních vad až po transplantace rohovky a operace sítnice. Je mezinárodně známým inovátor oční chirurgie. Několik očních operací provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v ČR. Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. Je členem výboru ESCRS, členem výboru AECOS,  místopředsedou výboru ČSRKCH, členem výboru ČOS

Otázka
Nedávno jste se vrátil ze zahraniční cesty z USA, proč jste vydal právě do Chicaga?
Odpověď
Pozvali mě na výroční kongres amerických očních lékařů AAO přednášet výsledky nové laserové operace za mezinárodní skupinu prestižních očních pracovišť. Naše klinika Gemini byla vybrána jako jedna z osmi ve světě, která provádí novou laserovou operaci dalekozrakosti laserem firmy Zeiss.

Otázka
Na kongresy ale nejezdíte jen do zahraničí, konají se i v Česku a některé dokonce pořádáte…
Odpověď
Mám za sebou asi 900 přednášek pro oční lékaře na pěti kontinentech. Baví mě přednášet o nejnovějších laserových očních operacích i jiných novinkách v oční chirurgii. Také sami pořádáme pravidelně oční kongresy pod názvem Pražský a Zlínský oční festival. Jsou mezi kolegy oblíbené, a proto mívají okolo 500 účastníků. Oční chirurgové se jezdívají na kliniku do Zlína učit nejnovější laserové oční operace, což mě velmi těší.
Otázka
Jste majitelem deseti klinik, které řídíte, a přitom stále operujete a přenášíte, co vás baví víc?
Odpověď
Mě baví a uspokojuje ta souhra obojího. Zorganizujeme si sami vše tak, abychom mohli operovat nemodernějšími metodami. Díky tomu předjíždíme konkurenci a stali jsme se nejlépe vybaveným očním pracovištěm ve střední Evropě, kde také provádíme největší počet očních operací. A kromě těch řekněme běžnějších operací pak můžeme dělat i „fajnšmekroviny“ jako je třeba implantace umělé rohovky, kterou jsme vrátili vidění lidem, kteří byli slepí třeba i desítky let. Díky vlastnímu managementu máme dnes 10 klinik a jsme úspěšní nejen v Česku, ale i ve Vídni, kde jsme otevřeli kliniku na prestižní adrese naproti státní opeře a prosadili jsme se v tamní nelehké konkurenci a už osm let nám tam počet operací stále roste. Operujeme ve Vídni i v Česku běžné občany, ale i vybranou klientelu. Minulý týden jsem například operoval zpěváka z operního souboru, a to je již několikátý člen souboru vídeňské opery. Takže české ručičky se mohly prosadit i ve Vídni.

Otázka
Jedna z vašich nejmladších klinik oslavila v říjnu pět let od svého otevření, jaké byly oslavy a která klinika je nejstarší?
Odpověď
Pětileté výročí slavila klinika Gemini v Praze Krči, kde provádíme hlavně laserové operace očních vad a operace šedého zákalu, ale i operace sítnice nebo plastické oční operace. Nejstarší klinika je ve Zlíně. To je zároveň největší oční klinika ve střední Evropě. Na ploše více než pět tisíc metrů čtverečních tam provozujeme šest operačních sálů s tím nejmodernějším laserovým vybavením.
Otázka
Je známo, že si potrpíte na kvalitní technické vybavení všech svých klinik, jste i v soukromí fanouškem technologických novinek?
Odpověď
Techniku jsem měl vždycky velmi rád. Snažím se porozumět, jak jednotlivé přístroje fungují, spolupracuji s předními světovými výrobci laserů a pomáháme jim lasery pro oční chirurgy zdokonalovat a vyvíjet lasery nové. V soukromí také využívám moderní techniku. Jezdím například už rok v čistě elektrickém autě Tesla S, se kterým jsem se zúčastnil i eko-rallye v rámci Barum Rallye ve Zlíně.

Otázka
Auta jsou zřejmě obecně vaše vášeň, existuje dokonce Gemini rallye tým a na poli automobilových závodů si nevede vůbec špatně. Jak vzniklo propojení oční klinika a automobilové závody?
Odpověď
Už jako malý kluk jsem ve Zlíně obdivoval jezdce Barum Rallye a toužil jsem závodit v autech. Tak když se vyskytla příležitost, vytvořili jsme Gemini Rallye tým, který je docela úspěšný. Například v letošním mistrovství ČR jsme skončili třetí, což považuji za moc pěkné umístění.

Otázka
Vraťme se ale k oční chirurgii, co vás vedlo k tomu stát se očním chirurgem?
Odpověď
Medicínu jsem vystudoval proto, abych mohl dělat něco užitečného pro lidi. Chtěl jsem dělat některý z chirurgických oborů, protože jsem se vždycky považoval za docela zručného. A protože mám vztah k technice, vybral jsem si oční chirurgii, kde se používají přístroje a uplatňuje se optika. Oční chirurgie je krásný obor. Vždyť zrak je náš nejcennější smysl. Po oční operaci pacient i lékař rychle vidí, zda se operace povedla a zda se zrak zlepšil. Vždyť co může být pro očního chirurga a jeho spolupracovníky lepší, než vrátit zrak slepému člověku? A nám se podařilo už několikrát vrátit umělou rohovkou zrak lidem, kteří byli i několik desítek let slepí. To jsou nezapomenutelné chvíle.

Otázka
Musí mít člověk pro toto povolání určitý talent nebo se dá naučit?
Odpověď
Kromě teoretických znalostí a psychické odolnosti je pro chirurgii předpokladem zručnost. Tu potřebujete mít dánu do vínku, ale přesto je potřeba ji poctivě zdokonalovat. Tak jako houslista musí hodiny a hodiny cvičit, tak chirurg se zdokonaluje na stovkách a tisících operací, aby se z něj stal opravdu precizní odborník, který má dovednosti, znalosti i zkušenosti.
Otázka
Nelákalo vás po studiích zahraničí tam i pracovat – přeci jen platy, vybavení a úroveň oční chirurgie tam je vyšší než v Česku.
Odpověď
Já jsem se v devadesátých letech jezdil na oční chirurgii dívat do světa. Kromě západní Evropy hlavně do Kanady k dr. Gimbelovi, kterého považuji za jednoho z nejlepších očních chirurgů poslední doby. Ale chtěl jsem svou práci dělat doma v Česku, kde jsem vybudoval privátní oční kliniku, na které máme k dispozici to nejlepší a nejmodernější vybavení. A dnes už nejezdíme do zahraničí my, ale k nám se jezdí a létají dívat lékaři z Evropy i Ameriky. Učíme je pracovat s nejnovějšími lasery a vidí tady techniku, kterou oni ještě nemají. Spolupráce s předními světovými výrobci laserů nás staví do pozice technologických lídrů oční chirurgie i ze světového hlediska. Před nedávnem jsme na evropském sjezdu očních chirurgů v Kodani získali 1. cenu v kategorii inovace za nový laser, který jsme vyvinuli společně s kalifornským start-upem.

Otázka
Před rokem jste získal jako první český oční chirurg evropský specializační titul FEBOS-CR? Co tento titul znamená a jak je obtížné ho získat?
Odpověď
Titul získáte po složení evropské specializační zkoušky v oboru kataraktové a refrakční chirurgie. Nejdříve se píše test a pak procházíte zkouškou u čtyř odborných komisí. Přestože se zkoušky zúčastnili převážně velmi prestižní evropští oftalmologové, více než polovina neuspěla. Titul tak má vysokou prestiž a v ČR i v Rakousku jsem byl jediný oční chirurg, který tuto zkoušku složil.
Otázka
Jak se oční chirurgie proměnila od dob vašich studií do dneška? A jak se bude podle vás vyvíjet dál?
Odpověď
Když jsem začínal na konci osmdesátých let, tak na očním oddělení v nemocnici znělo slovo laser exoticky a na oční operace se používaly nožíky, které se mezi operacemi přebrušovaly. Dnes je oční chirurgie bez laserů nemyslitelná. Laserem dokáže oční chirurg operovat s řádově vyšší přesností, šetrností i bezpečností. Budoucnost je určitě i v robotizaci některých operací. Přesto zkušenost a znalost chirurga je stále klíčovým faktorem úspěchu.

Otázka
Co je vaše vysněná meta? Operace, která nyní ještě není možná, ale v budoucnu je reálné ji provést?
Odpověď
Stále více se hovoří o kmenových buňkách a genetické léčbě. Tak sledujeme vývoj těchto technologií. Oční chirurgie dokáže korigovat téměř všechny běžné oční vady. Nejvíce jí ale odolává ta nejobyčejnější oční vada, pro kterou musí lidé nosit brýle na čtení. My jsme proto vyvinuli mikročočku z biosyntetického kolagenu, která se implantuje do laserem vytvořené kapsičky v rohovce a tím se zlepší vidění na čtení.
Otázka
Kdyby bylo něco, co byste v českém zdravotnictví změnil, co by to bylo?
Odpověď
Já bych se snažil vymýtit korupci. Například farmaceutické firmy vysávají z prostředků na veřejné zdravotnictví obrovské částky za předražené léky. Podívejte, historicky měl lékař právo použít registrovaný lék na léčbu jakékoliv nemoci. Před několika lety byl ale v evropské unii prolobován zákon, který toto zakazuje. Máme-li tedy pro nějakou nemoc jednou registrovaný drahý lék, tak lékař nemůže použít lék levnější, pokud není přímo určen pro tuto nemoc. V očním lékařství existuje jeden obrovský paradox. Nejčastější příčinou slepoty ve vyspělých zemích včetně ČR je tzv. senilní makulární degenerace, což je nemoc sítnice. Na tuto nemoc ještě před několika lety neexistoval žádný lék. Až téměř náhodou americký lékař Dr. Rosenfeld objevil, že lék Avastin, původně vyvinutý pro léčbu rakoviny, léčí i sítnici při senilní makulární degeneraci. Mohli bychom se domnívat, že z tohoto objevu budou mít všichni radost a výrobce spěšně rozšíří indikaci léku i na léčbu sítnice. Bohužel je to jinak. Spřízněná farmaceutická firma vyvinula mnohonásobně dražší lék s podobnou molekulou, který není o nic lepší než ten levnější lék, a ten levnější lék nikdy pro léčbu očí nezaregistrovala. Lékaři jsou tedy nuceni používat ten mnohonásobně dražší lék, na který není dost peněz, a pacienti se k léčbě dostanou pozdě a mezitím jim nemoc nevratně poškodí zrak. Ročně se tak v ČR zbytečně utratí stovky milionů korun za zbytečně drahý lék.

Otázka
Jak vy sám se staráte o svůj zrak a co byste doporučil našim čtenářům, aby pro svůj zrak dělali?
Odpověď
Tak především oko je součástí celého těla. Proto dostatek spánku a pohybu na čerstvém vzduchu pomáhá i očím. V dnešní době lidé mnoho hodin denně tráví před monitory počítačů, což je pro oči nepřirozené, protože se díváme strnule jedním směrem do konstantní vzdálenosti. Velmi zdravé je práci na počítači pravidelně co půl hodiny přerušovat přestávkou a provádět tzv. oční jógu. Je to soustava cviků, kterými se oči prokrví, což jim pomůže v regeneraci. Pokud máte zaměstnání se zvýšeným rizikem očních úrazů, je důležité si oči chránit ochrannými brýlemi, což platí i u rizikových sportů. V neposlední řadě očím prospívá i zdravá strava bez přebytku živočišných tuků. Pro oči je zdravý olivový olej nebo koření kurkuma. Obzvláště ve starším věku to pak mohou být potravinové doplňky s luteinem jako je Gemioptal TOPQ nebo bylinné přípravky GemioptalHerbal.
Děkujeme za rozhovor

GEMINI OČNÍ KLINIKA