Blogerka Alex Fráňová podstoupila korekci dioptrií na oční klinice Gemini

07. Prosinec 2020
Čtenost článku je: 14719 [?]

Beauty a lifestyle blogerka Alexandra Fráňová podstoupila na klinice Gemini laserovou operaci očí. Léta ji trápily vysoké dioptrie. Alex se svěřila do rukou přednostovi sítě očních klinik Gemini Pavlovi Stodůlkovi. Ten doporučil metodu ReLEx SMILE s vytvrzením rohovky.

Influencerka kvůli zrakové vadě nosila od patnácti let kontaktní čočky. Na dioptrické brýle si nikdy nezvykla, cítila se v nich nekomfortně. Léta neustálé péče o kontaktní čočky ji omezovaly. „Brýle jsem začala nosit asi ve 13 letech, odkládala jsem to do chvíle, než jsem na chodbě ve škole nepoznávala na pár metrů své spolužáky. Záhy na to jsem je vyměnila za kontaktní čočky a ty “nesundala” do svých 30 let. S čočkami jsem naštěstí nikdy neměla žádný problém, přesto to bylo něco, co mi život rozhodně neusnadňovalo. S brýlemi jsme se naopak nikdy neskamarádily a jakákoli pauza v nošení čoček pro mě byla vyloženě za trest. S mou krátkozrakostí jsem to dotáhla na téměř 7 dioptrií na každém oku, což znamená, že prostě vidíte svět hodně rozmazaně. Představa, že bych měla někam dojít bez brýlí, či čoček, byla absolutně nereálná, a tak jsem letos na jaře poprvé začala koketovat s myšlenkou odstranění dioptrií. Pro radu si zašla na Instagram a přišla mi neskutečná smršť pozitivních zpráv, které mě okamžitě přesvědčily o tom, že není na co čekat. Zároveň mě oslovili i z kliniky Gemini, zda spojíme síly a provedeme vás celým procesem. A já už se dál nerozmýšlela. Klinika Gemini, která letos oslavila 17 let, je největší síť očních klinik u nás, ročně provede 30 000 zákroků, používají nejmodernější lasery, ale především jste mi ji doporučovali nejvíce, takže jsem pro ni byla rozhodnutá od samého počátku. Za tři týdny mě čekalo vstupní vyšetření a měsíc na to samotná operace,“ popsala Alexandra, která mluví o celém zákroku na svém blogu a také ve videu.

Způsobů, kterými lékaři mohou upravit zrak, je několik. Jak probíhá ReLEx SMILE? „Metoda ReLEx Smile je velmi šetrná a méně invazivní metoda, při které používáme femtosekundový laser VisuMax německého výrobce Zeiss. Chirurg při zákroku nevytváří rohovkovou lamelu jako u metody LASIK, pouze udělá miniaturní řez, kterým po odlaserování dioptrií přebytečnou část rohovky vyjme. Tato metoda je vhodná pro vyšší oční vady – při krátkozrakosti, astigmatismu, a nově také při dalekozrakosti. U některých pacientů může být výhodná z hlediska sníženého rizika vzniku syndromu suchého oka,“ popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. Jak takový zákrok probíhá, se můžete podívat na vizualizaci.

Video od Alexandry

Oční klinika Gemini je průkopníkem této metody v Česku. Dalekozrakost metodou ReLEx Smile se vůbec poprvé v Česku povedlo odstranit 17. 10. 2017 právě na zlínské oční klinice Gemini. S metodou měl světově uznávaný oční chirurg Pavel Stodůlka bohaté zkušenosti. Od roku 2014 díky ní operuje krátkozrakost, operace dalekozrakosti ale tehdy měla premiéru. Slečna Kristýna, která byla první pacientkou v Česku, byla překvapena bezbolestností operace. „Viděla jsem trošku rozmazaně, ale teda mnohem líp než bez brýlí, které jsem dřív nosila,“ hodnotila situaci bezprostředně po operaci. „To bylo taky hodně velké překvapení, že to bylo mnohem lepší už druhý den po operaci,“ ocenila rychlost hojení a návratu zraku pacientka. Na její bezprostřední reakci se můžete podívat zde.

Vizualizace

GEMINI OČNÍ KLINIKA